Hesabım

London Travel & Photography Guide

London, Londres, Londra

London Travel & Photography Guide

London is one of the largest and most densely populated cities in the world. London is a cultural and fashion capital, a great place to go out, and an amazing place to eat. The only problem with London is that it’s very, very expensive; it can eat away at your budget if you aren’t careful.

You Should Know before Go

London has been a political, cultural and economic centre of western Europe complete with a rich history.

My first impressions of London : Pubs, museums, theater, and royalty.
Language: English
Population: 14 million
Currency: Pound
Visa and Entry:  UK Visa

 • 2nd largest city of European Union
 • London was the world’s most populous city from 1831 to 1925. Its population was 8,6 million in 1939.
 • London is not a christian city. Only 40% of population is christian.
 • London’s economy is the largest in Europe. London Stock Exchange is one of the world’s oldest stock exchanges and can trace its history back to 1571.
 • 65 million tourists visited London in 2015.
 • London Metro line opened in 1863 and it has 270 stations.
London City Guide

Best Photo Shooting Places in London

 1. Big Ben and the House of Parliament – In between Wenceslas Square and Charles Bridge is the Old Town Square. Outside of Charles bridge, this is usually the most crowded area in Prague. There’s a variety of architecture surrounding the Jan Hus monument in the middle, but what really draws the tourists is the medieval Prague Orloj, the oldest working astronomical clock in the world. Mixed with Prague’s amazing architecture surrounding the square, it can provide some nice photos, though.

2. Tower of London – Wenceslas Square is more of a wide boulevard than a square. Many historic events have happened here and it’s become the most popular spot for demonstrations, celebrations and public gatherings. Wenceslas is lined with beautiful, older architecture that is now the home of a variety of shopping stores.

3. Buckingham Palace – Josefov is the smallest named area in Prague and is surrounded by the Old Town. Josefov was once the Jewish Ghetto of Prague, but is nothing like it used to be. Outside of a few synagogues and the famous jewish cemetery, most of the area was demolished and rebuilt.

4. Westminster Abbey – Visually, Charles Bridge might be my favorite bridge in the world. It’s straight out of a fairytale. It’s also probably the busiest and most crowded bridge in the world. Street performers, musicians, artists and merchants line the sides of the bridge, while tourists fill the rest of it. If you get here early in the morning, though, you can beat the crowds and catch it before it fills up.

5. Trafalgar Square – Prague Castle, Hradčany surrounds Prague’s largest castle in the world. That’s why it’s commonly called the Castle District. Much of the district consists of historical palaces, so it has much of that Prague fairytale feel. From the top, you get to see the mix of Prague’s orange rooftops, architecture, and green trees that give the city a special atmosphere. This district is full of opportunities for finding ways to mix this fairytale feeling and look into your Street Photography.

london telephone booth long exposure lights

Things to Capture – Photo Shooting Alternatives in London

Architecture (Gothic, Renaissance, Baroque, 19th-Century Neoclassical, Art Nouveau, Communist)

Fairytale Feeling with towers and churchs.

London Eye

if you get up early you can explore and capture a much different looking, and feeling, London. You can spend days walking the cobblestone streets of the center with your camera, or if you have time and know any locals, you can venture outside the center to capture a completely different city.

For transportation from Prague airport with London Public Transport, you will need a London Map and London Metro Map. You will find them in airport.

If you read this London Travel & Photography Guide but still have some questions about shooting in London, feel free to comment below or email me!

Weather of London for Travellers

Prague has a humid continental climate. The winters are relatively cold with average temperatures at about freezing point, and with very little sunshine. Snow cover can be common between mid-November and late March although snow accumulations of more than 20 cm (8 in) are infrequent.

Summers usually bring plenty of sunshine and the average high temperature of 24 °C (75 °F). Nights can be quite cool even in summer, though.

Average high in July is 24,5 °C (76 °F). Average low in January is *-4°C (25 °F).

Other Travel Guides :

Athens Budapest Istanbul Podgorica Skopje Tbilisi Best Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights

Kivanc Turkalp Photography © 2016-2021

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

Skopje, Shkup

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

600 yıl Türk egemenliğinde kalmış Üsküp hakkında Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

GENEL BiLGiLER – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

Vardar Nehri’nin her iki yakasına uzanmış Üsküp’e hoş geldiniz. Üsküp, genellikle Ohrid, Belgrad, Mostar, Saraybosna ve Selanik’i içeren Balkanlar Turu’nda ziyaret edilen şehirlerden birisi. Üsküp, hem Bizans hem de Osmanlı döneminde önemini korumuş bir kent. Günümüzde şehir, büyük bir yeniden inşa projesi sayesinde hızlı bir dönüşüm geçirmekte. Bir yandan Türklerden kalan yapılar, diğer tarafta köklü Slav kültürü, eski Yugoslavya’dan kalan korkunç komünist bloklar ve yeni yapılan çakma neoklasik binaları ile Üsküp tam bir mimari karmaşa.

Üsküp hakkında ilk izlenim: Türk Etkisi.

Günümüzde Üsküp, fazla turistik olmamakla beraber genellikle tarihi çarşısı ve kültürü için ziyaret edilen bir şehir. Üsküp’te Avrupalı veya Amerikalı turist bulmak çok mümkün değil. Turist olarak genellikle içinde Türklerin de yer aldığı, Balkan ülkelerinden gelenler bulunuyor. Dünya turizmi açısından Üsküp, 3. sınıf bir destinasyon ve fazla tercih edilen bir yer değil malesef.


HIZLI BİLGİLENDİRMELER – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

 • Dil : Makedonca, Arnavutça, Türkçe
 • Üsküp Nüfusu: 550 bin
 • Üsküp’te Para Birimi: Makedonya Dinarı
 • Üsküp’e Vize varmı : Vizesiz. Girişte bazı sorular sorulabilir.
 • Şehrin kuruluşu binlerce yıl geriye dayanır.
 • 1912-13 döneminde Türk yönetiminden çıktı.
 • 1963 yılında Üsküp yaşanan büyük bir depremle yıkıldı.
 • 1991 yılında bağımsızlığın ilan edilişinden bu yana Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti.
 • 2010’da Üsküp 2014 isimli bir proje ile şehre tarihi görünümlü büyük binalar ve heykeller yapılmaya başlandı. Söylentilere göre 200 ile 500 milyon Euro harcanarak şehrin hem turist çekmesi hem de Makedon kültürünün etkisinin artırılması amaçlanmış.
Üsküp Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları, Uskup fotograflari
Üsküp Eski Çarşı

Makedon Kültürü ve Makedon Halkı – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

600 yıllık Türk hakimiyeti sayesinde Türkiye ile kültürel bağları kuvvetli olan ve bağımsızlıktan sonra da bunu pek te yok etmeye çalışmamış olan Makedonya’da iki büyük etnik grup bulunuyor. Bunlardan ilki çoğunluğu oluşturan, Slav kökenli ve ortodoks Makedonlar, diğeri ise azınlıktaki müslüman yada dinsiz olan Arnavutlar. Her iki grup arasında  dikkat çekici bir kutuplaşma söz konusu. Bu kutuplaşmayı Makedonya içlerinde daha rahat görebilirsiniz. Köylerden geçerken Arnavut köylerinde mutlaka ya minareye yada evlere asılmış Arnavut Bayraklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Üsküp’te ise nehrin bir tarafı, yani eski şehir bölgesi Arnavut; diğer tarafı yani yeni şehir kısmı ise Makedon çoğunluktan oluşuyor. Makedonlar arasında da artan milliyetçilik nedeniyle şehrin en yüksek yerine dev bir haç yerleştirilmiş, adı ise Millennium Haçı.

Ayrıca, sayıları azımsanmayacak Türk azınlıkta Üsküp’te yaşıyor.

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları
Üsküp Eski Çarşı

Üsküp Gezilecek Yerler, Nerede Fotoğraf Çekerim? – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

Üsküp’te yapılabilecek şeylerden işte benim 6 tavsiyem:

1. Türk Çarşısı – Eski Çarşı, kentin hızla değişen imajına rağmen rustik cazibesini koruyan ve kalabalıklar içinde yavaş alışveriş yürüyüşleri yapabilmeniz için mükemmel bir yer. Osmanlı Camileri, Türk hanları, kebapçıları ve küçük dükkanları ile labirenti andıran eski Türk çarşısı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. İstanbul Eminönü veya İzmir Kemeraltı’nın küçük bir kopyası gibi.

2. Kale – İyi korunmuş ve süper havalı, harika bir eski kale. Üsküp Kalesi, bir savaşçı olmanın neye benzediğini hayal etmek için sizi eski zamanlara götürüyor. Giriş ise ücretsiz.

3. Millennium Haçı – Vodno Dağı’nın şehre bakan kısmına yapılan Millennium Haçı, aynı zamanda dünyanın 2. büyük haçı. Araba veya otobüs ile yukarı çıkıp, ardından teleferiğe binerek buraya ulaşabilirsiniz. Yukardaki kafeteryada sıcak şarap veya kahve içerek Üsküp’ü yukarıdan izleyebilirsiniz. 

4. Mustafa Paşa Camisi – 1492 yılında yapılan cami 1963 depreminde zarar görmüş ve restore edilmiş. Kaleye çok yakın olan caminin avlusundan, eski çarşı ve üsküp manzarasını izlemek keyifli.

5. Rahibe Teresa Anı Evi – Şehir merkezindeki Rahibe Teresa anı evini zamanınız bol ise gezebilirsiniz.

6. Matka Kanyonu – Üsküp’te fazladan bir gününüz varsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir doğa harikası. Özellikle doğadan hoşlanıyorsanız ve trekking yapmayı seviyorsanız burası sizin için ideal bir kanyon.


Makedon Mutfağı

Makedon mutfağı tipik Balkan mutfağı unsurlarından oluşuyor. Üsküp’e gelip Makedonya usulü bir çeşit köfte olan Cevapcici‘yi ve Tafça Grafça‘yı yani güveçte kurufasulyeyi denememek olmaz. Bir Türk lokantası olan eski çarşıdaki Destan bunun için çok iyi bir seçenek. Ayrıca Türk kahvesi ve tatlıları da yine eski çarşıda tadabilirsiniz. Burada da baklava, lokum, kadayıf gibi tatlılar satılıyor. Denemek isteyenler için Skopska geleneksel Makedon birası.


Üsküp’e Ulaşım

Makedonya İçinde Ulaşım

Üsküp’e yada Üsküp’ten diğer Makedonya şehirlerine ulaşım genelde otobüs veya araba ile yapılıyor. Kalkandelen (Tetovo) 43 km uzaktıkta. Meşhur gölleri ile Ohrid 181 km, Doyran (Dojran) ise 174 km mesafede bulunuyor. Atatürk’ün okuduğu ve ortasındaki çeşme ve havuzuyla ünlü Manastır (Bitola) 174 km uzaktıkta bulunuyor.

Balkanlardan Ulaşım

Kosova’nın başkenti Priştina, Üsküp’e 90km uzaktıkta bulunuyor. Yunanistan Selanik, 237 km mesafede bulunuyor ve ulaşım yaklaşık 3 saat sürüyor. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ise 503 km uzaktıkta ve yolculuk 9 saati bulabiliyor. Sırbistan Belgrad, Üsküp’e 430 km mesafede ve ulaşım arabayla 4 buçuk saat sürüyor.


Üsküp’te Konaklama

Üsküp Otelleri

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları
Park Hotel Skopje

Üsküp’te uygun fiyatlı ucuz otellerin fiyatları çift kişi için 25 USD civarında. Diğer Üsküp otelleri gecelik 50 USD civarında fiyat veriyor.

Park Hotel & Spa

Makedonya, Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a göre oldukça ucuz. Bu nedenle kendinizi şımartmanız için ideal bir yer. Bu sebeple otel seçerken muhteşem Vardar Nehri manzarası, keyifli spa’sı, lezzetli restoranı ve oldukça iyi kahvaltısı ile ünlü Park Hotel’i tercih etmenizi öneririm. Konforlu bir tatili, uygun bir bütçe ile yaşayabilirsiniz.

Üsküp Marriott Hotel

Üsküp’ün tam merkezinde, Büyük İskender Heykeli’nin bulunduğu meydanda yer alan Marriott, yeni, çok merkezi ve konforlu bir otel. Özellikle şehrin kalbinde kalmak ve her yere yürüyerek gitmek isteyenler için ideal bir otel.

Üsküp’te Ev Kiralama

Üsküp’te günlük ev kiralama ücretleri de oldukça uygun. Airbnb’den yada farklı sitelerden ev bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekenler, evin merkezde olması ve eğer araba kiraladıysanız ücretsiz otoparkı olan bir ev bulmak avantajlı.

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları
Büyük İskender Anıtı


Üsküp’te Ulaşım

Üsküp’te toplu taşıma yani otobüs ile uğraşmayıp oldukça ucuz olan taksi kullanmanızı tavsiye ederim. Havalimanı’ndaki fiyatlara aldanmayın, şehir içinde taksi ücretleri oldukça uygun. Havalimanında ise nedense pahalı.


Üsküp Gece Hayatı

Eski Çarşı’da genel olarak canlı müzik sunan ve geleneksel Balkan eğlence hayatını yansıtan mekanları bulabilir, Makedon gece hayatını keşfedebilirsiniz.
Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Budapest Travel Photography Guide

Budapest, Budapeşte

Budapest Travel & Photography Guide

Budapest Travel Photography Guide

General Information

Capital of Hungary, Budapest. The beautiful city on the Danube. With more than thousand years of history and a fantastic riverside, Budapest is one of the most photogenic city in Europe. Especially at night. Weather of Budapest can be cold in winter so you may choose Spring and Fall for visit. (0 – 22 °C monthly average degrees in a year)

First impression about Budapest: Central European Beauty.

Today, Budapest is a popular tourist destination in Europe.

Language: Hungarian
Population: 1,7 million
Currency Unit: Hungarian Florint
Visa and Entry: A Schengen Country

 • Seven islands can be found on the Danube: Shipyard Island, Margaret Island, Csepel Island, Palotai-sziget (now a peninsula), Népsziget, Háros-sziget, and Molnár-sziget.
 • Budapest has architecturally noteworthy buildings in a wide range of styles and from distinct time periods
 • Public Transportation : BKV City buses, metro has 3 lines in Budapest, HEV is railway for suburbs, ferry boats in Danube, funicular in Buda Castle. Airport is 15km away of city center.
 • Time of Budapest : GMT +1 (CET)
 • The first subway line in mainland Europe, the Millennium Underground in Budapest, opened in 1896
 • Weather of Budapest

Top 6 Things to Do in Budapest – Budapest Travel Photography Guide

1. Buda Castle Hill –  This World Heritage Site is easily visible from everywhere in Budapest. Exploring Castle Hill’s beautiful buildings and cobblestone streets can occupy an entire day. The central Trinity Square fills daily with tourists visiting the famous Matthias Church. The Fishermen’s Bastion and the Royal Palace, together with the Hungarian National Gallery, are also popular sights.

2. Budapest Opera House – Experience the incredible acoustics inside the Budapest Opera House, considered to be among the best in the world. Built in the 1880s, the Budapest Opera House stands as one of the most prestigious musical institutions in Europe. Catch a staged opera performance by Verdi, Puccini, Mozart, or Wagner – just don’t delay for too long, performances sell out quickly!

3. The Chain Bridge– The Chain Bridge was the first bridge to permanently connect Buda and Pest. At the time of its completion, Chain Bridge was considered to be one of the wonders of the world. Chief engineer Adam Clark completed the span in 1849. Crossing the bridge is just a short walk and no matter which direction you go, the view is beautiful.

Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Budapest Travel Photography Guide
Chain Bridge and Danube River

Amazing Parliament Building

Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi, Budapest Travel Photography Guide

4. Hungarian Parliament Building – The Parliament building, a magnificent example of Neo-Gothic architecture, is just over 100 years old. It’s the third largest Parliament building in the world, and is also home to the Hungarian Crown Jewels. Tours are available when the National Assembly is not in session. It is the biggest building in Hungary with its 268 metres (879 ft) length.

5. Fishermen’s Bastion – Fishermen’s Bastion is one of the most fascinating sights on Castle Hill. Although fishermen from Watertown (Víziváros) reputedly defended this part of the city during the Middle Ages, Fishermen’s Bastion was built in the 1890s and it’s purely decorative. Today, it’s a favorite lookout.

Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Fishermen’s Bastion

6. Gül Baba’s Tomb – Gül Baba’s octagonal tomb is located on Mecset Street, a short but steep walk from the Margaret Bridge in the district of Rózsadomb. It was built by Ottoman authorities in Hungary between 1543 and 1548, on the orders of the third pasha of Buda, and has a shallow dome covered with lead plates and wooden tiles.


Photography in Budapest – Budapest Travel Photography Guide

The Buda Castle hill offers plenty of viewpoints on the whole Danube with the bridges. One of my favourite spots are located in front of the Royal Palace, looking over the Chain Bridge and Parliament.

You can get up to Buda Castle on many paths. One I recommend starts at Clark Adam Square, right next to the Funicular’s starting point.

If you go all the way up, you’ll get to the Royal Palace. From here, looking over the Dabube, you have a fantastic view on Chain Bridge and Parliament. Here it’s also fun to play with vertical compositions with the Parliament and the Chain Bridge

Fishermen’s Bastion is probably the most touristy and crowded spot in the whole city. But if you go early morning or at evening, it’s a bit calmer.

Mathias Church : You can even go up to its top, there’s a balcony around. You have to climb 197 stairsteps and take a guided tour to get there, but the view is worth it

Gellért-hill – Citadel is the best vantage point for photography.

You can see the whole Buda Castle area, the Chain Bridge, Margaret Bridge, Parliament, St. Stephen’s Cathedral and the Budapest Eye at Deák Square.

The best time to go there is at Blue Hour, after sunset, or in late afternoon in sunlight. This place is really the best vantage point in the city, offering many great compositions!


Transportation to / from Budapest

From Belgrade to Budapest is around 380km and it takes 4 and half hour by car and 7 hours by bus. Zagreb, Croatia is 350km and trip takes 4 hours by car and 5 hours by bus and train. Vienna, Austria is 250km, it takes 3 hours by car, by train and by bus. Prague, Czech Republic is 525 km and trip takes 5 and half hours by car, 7 and half hours by bus and train.


Other Travel Guides :

Athens Istanbul London Prague Podgorica Skopje TbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights


© Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2021


Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Çekim yaparken bazı pratik bilgileri ve teknikleri öğrenmek isterseniz, işte size Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları :

1. Sahne çalışması – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Sokak fotoğrafçılığında gördüğüm yaygın hatalardan biri, fotoğrafçıların sahnenin sadece 1–2 fotoğrafını çekmesi ve bilinçli, gergin ya da sabırsız oldukları için yollarına devam etmeleridir.

Bunun yerine sahne çalışmasını deneyin. Sahnenin birden fazla, tercihen 15 ile 20 karesini çekin.

Ne kadar çok “sahneyi çalışırsanız”, harika bir fotoğraf çekmeniz daha olasıdır. Bazen arka planda olanlar, bir kişinin göz teması veya bir el hareketi, fotoğrafı güzel yapan şey oluverir.


2. Flaş kullanın – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Eğer sadece ışık iyi olduğunda fotoğraf çekiyorsanız bir sorun yok. Ancak günün ortasında, gölgede veya içeride çekim yapıyorsanız, konunuzu arka plandan “pop” almak için flaşınızı kullanmayı deneyin.

Fotoğraf makinemi kişisel olarak “P” (program) modunda tutuyorum ve otomatik flaş ayarlarını kullanıyorum. Varsa kameranıza takılı flaşı veya kameranızın flaşı yoksa küçük bir harici flaş kullanın.

Bir nesnenin güneşe karşı fotoğrafını çekerken veya zayıf bir aydınlatma durumundayken flaş kullanabilirsiniz.


3. Göz teması kurun – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Bir söz vardır: “Gözler kalbin aynasıdır.” Fotoğrafınızda göz teması olması fotoğrafı görüntüleyenin imajınıza çok daha fazla bağlı olduğunu hissetmesini sağlar. Neredeyse çerçevenizin konusu doğrudan fotoğrafı görüntüleyene bakıyor gibi görünür.

Göz teması ne kadar güçlü olursa, fotoğraf o kadar duygusal ve daha akılda kalıcı hale gelir.

Sokaklarda çekim yaparken nasıl göz teması kurarsınız? Önerim: Kişilere yaklaşın ve sizi fark edince ama sizinle göz teması kurmadan, fotoğraf çekmeye başlayın. Göz teması kurdukları kareleri böylelikle yakalayacaksınız.


4. Hafifçe Eğil – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Birçok fotoğrafçı göz seviyesinden fotoğraf çeker. Sorun şu ki bu sıkıcı bir bakış açısı. Her zaman dünyayı bu perspektiften görmeye alışkınız – biraz daha alçalarak benzersiz bir perspektif elde etmeye çalışın.

Konuyu aşağı doğru alarak ve nesneyi düşük bir açıdan çekerek, konunun yaşantınızdan daha büyük görünmesini sağlarsınız. Çerçevenin kenarlarındaki şeyler de abartılı hale gelecektir.

Sadece bu değil, çömelerek veya hafifçe eğilerek modele çok daha küçük ve daha az göz korkutucu gelirsiniz. Bir kralın önünde eğilen bir şövalye gibi düşünün.


5. “Korumasız An”ı yakalayın – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Genellikle “belirleyici anı” yakalamaya çalışmakla ilgili çok uğraşırız ve çok çabalarız. Bununla birlikte, “korumasız anı” yakalamaya çalışmayı da öneririm (modelin sizi unuttuğu an).

Fotoğraf çekerken kaçınmaya çalıştığım, birisinin bana bakıp bir barış işareti ile poz vermesidir. Benim yapmaya çalıştığım şey, “unutulmuş bir anı” yakalamaktır – bir an beni unutur, kamerayı unutur ve birazcık ruhunu gösterir. İşte bu modelin korumasız anıdır.

“Korumasız anı” nasıl yakalarsınız?

Çekmek istediğin modele “Bugün için planlarınız neler?” gibi açık uçlu sorular sorabilirsin. Nerelisin? Kişisel tarzını nasıl tarif edersin? Hayat hikayen ne? ”

Ve sonra insanlar konuşmaya ve “hikaye anlatma moduna” geçmeye başladığında  “poz” gibi olmayan daha özgün anları yakalayabilirsin.


6. Modelinizi yönlendirin – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Modelinizden izin almak isterseniz, bunları da yönlendirebileceğinizi bilin. Genelde modellerden basit bir arka plana karşı durmasını veya ilginç bir el hareketi yapmasını isterim.

İlginç bir el hareketi veya mimik yapmaları için onlara güneş gözlükleri, saçları ve hatta saatleriyle ilgili sorular sorarım. Mesela onlara “Nereden aldın?” diye sorarım ve konuşmaya başladıklarında el hareketleri yapmaya başlarlar. İşte o an deklanşöre basma zamanı gelmiştir.

Ayrıca, “çalışırken”, saçlarıyla oynayarak veya “sert görünerek” yukarı ve aşağı zıplayarak konuyu gevşetmesini isteyebilirsiniz.

Ama sokak fotoğrafçılığında bu “özgün olmayan” değil mi? Benim için sokak fotoğrafçılığı “nesnel” bir gerçeklik değil, kendi gerçeklik versiyonunu yaratmakla ilgili.

Sokaklarda yönetmen gibi olan büyük fotoğrafçı William Klein’ın ünlü fotoğrafı “Silahlı çocuk” ta bile çocuğa “Sert görün!” dediği bilinir.

Sokak Fotoğrafçılığ İçin İpuçları


7. “Bunu benim için tekrar yapabilir misin?”?

Bazen bir kişiyi çekerken, ilginç bir hareket yaptığını görürsünüz. Konuyu anlatmak için, “Bunu tekrar yapabilir misin?” Diye sorun ve tekrarlatın.


8. “Balıkçı” tekniği – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Bu, sokak fotoğrafçılığında en klasik tekniklerden biridir — ilginç bir arka planı belirleyin ve konunuzun çerçeveye girmesini bekleyin.

İster ilgi çekici bir arka plan, billboard, öncü çizgiler arayabilir, isterseniz etrafınızda dolaşan konunuzla yan yana konum oluşturabilirsiniz.

“Balıkçılık tekniği” olarak adlandırılmasının sebebi, balıkçılıkta oltanızı denize atar, bekler ama saatlerce balık tutamayabilirsiniz. Bazen de çok fazla balık yakalayabilirsiniz. Sonucu asla bilemezsiniz ama burada en önemli beceri sabırdır .


9. Head-on çekim – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Birçok yeni başlayan sokak fotoğrafçısında gördüğüm bir başka yaygın hata, karşıdan fotoğraf çekmemeleri; aksine, yanlardan fotoğraf çekmeleridir.

Çok daha çekici, enerji dolu ve dinamik fotoğraflar çekmek istiyorsanız, tam karşıdan fotoğraf çekin. Bazen yanlışlıkla insanlara çarpabilirsiniz, ancak bu özellikle geniş açılı bir lensle çekim yapıyorsanız önemlidir. Geniş açılı bir lens ve karşıdan çekim yaparken, fotoğraflar, bakanları gerçekten oradaymış gibi hissettirir.

Bunu yapabilmenin yolu kalabalık bir caddede yürümek, merkezi bir yerde durmak ve insanların size doğru yürümesini beklemekten ibarettir. İstediğin kareyi yakaladıktan sonra ise hiçbir şey olmamış gibi davran ve yoluna devam et.


10. Katmanları / derinliği oluşturma – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Daha fazla derinlik ve karmaşıklığa sahip daha ilgi çekici fotoğraflar istiyorsanız, katmanları birleştirmeyi deneyin.

Önerim, kameranızı manuel odaklamaya alarak arka planı netliği (3 ila 5 metre arasında uzaklığa) oluşturmaktır. Diyafram öncelikli modda çekim yapın, kameranızı f / 8 ve daha yüksek derinlikte ve 1600 veya 3200 gibi yüksek ISO değerlerinde tutun. Ardından çerçevenize daha fazla konu eklemeyi deneyin — ön plan, orta zemin ve arka plan.


11. Çizgileri / desenleri / dokuları arayın

İnsanları fotoğraflamak havasında değilseniz, çizgiler, desenler ve dokular üzerine odaklanıp; insanlar olmadan daha kavramsal sokak fotoğrafçılığı yapabileceğinizi unutmayın.

“Kentsel manzaraları” çekerken bunu çokça yapabilirsiniz. Eski binaların veya yerlerin çizgilerini, desenlerini ve dokularını bularak, fotoğrafınıza daha fazla karakter ve duygu kattığınızı hissedeceksiniz.


12. Negatif alanı kucaklayın

Daha çok minimalistseniz, fotoğrafta negatif alan olmasını tercih edebilirsiniz. Negatif alan, fotoğrafınızın “nefes almasına” ve izleyicinizin fotoğrafınızdaki tek bir konuya daha fazla odaklanmasını sağlar.

Negatif alan nereye eklenir? Benim önerim sadece sezgisel olarak kullanmaktır – çerçeveniz çok kalabalıksa, daha fazla negatif alan ekleyin.

Ayrıca, dramatik gölgeler yakalayarak fotoğrafınıza daha fazla negatif alan ekleyebilirsiniz. Güneş doğarken ya da gün batımında çekim yapın ya da -1 veya -2 pozlama telafisi ile parlak ışıkta fotoğraf çekin. İşlem sonrasında “siyahlar” ve görüntünüzün kontrastı artar.


13. Eksi pozlama telafisi

Bu, önceki teknikle ilgilidir. Fikir, konunuzu parlak ışığa sokmak ve kameranızın pozlama telafisini -1 ile -3 arasında herhangi bir yere yerleştirmektir. Böylece günün ortasında çekim yaparken bile arkaya dramatik gölgeler ekleyebilirsiniz.


14. Lider Hatlar

Lider hatlar, sokaklardan sokak direklerine, parklara ve hatta sürüş yollarına kadar her yerde bulunabilir.

Önde gelen satırları birleştirmenin kolay bir yoludur. Önce, gelen satırları tanımlamak gerekir. Ardından doğru konuların çerçeveye girmesini beklemek gerekir.


15. Çerçeveden çıkar

Çerçeveye dahil etmemeye karar verdiğiniz şey, çerçeveye dahil etmeye karar verdiğinizden daha önemlidir. Yani çekim yaparken, kendinize şöyle bir sorun, “Çerçevemde gereksiz olan ne? Çerçevemin kenarlarında dikkat dağınıklığı yaratacak bir şey var mı? Neyi tutmaya ve neyi çekmeye karar vermeliyim? ”

Hiçbir dikkat dağıtıcı kalmayıncaya kadar bunları çerçevenizden çıkarmaya devam edin ve görüntünüzün özüyle kalın.

Sonuç

Bunlar sokak fotoğrafçılığında kullanılacak bazı pratik ipuçları ve tekniklerdir, ancak bunun tam liste olmadığını bilmelisiniz. Bu tekniklerin bir kombinasyonunu deneyin ya da pratik yapmak istiyorsanız, bir gün içinde bu tekniklerden sadece birine odaklanın.

Sokak fotoğrafçılığı araç takımınıza eklediğiniz daha fazla araç ile, belirli çekimler için daha hazırlıklı olursunuz. Hepimizin farklı tarzları ve yaklaşımları olsa da, konfor bölgenizin dışında bir şey denemek, bir fotoğrafçı (ve insan) olarak büyümenize ve gelişmenize yardımcı olacaktır.

Cesur ol, devam et ve güzel fotoğraflar çek!


Ana SayfaAkşam Gazetesi Röportajı


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

How to always find cheap flights

How to always find cheap flights

1. Be flexible with travel dates and times – How to always find cheap flights

Maybe you ask yourself that how to find cheep flights.  Airline ticket prices vary depending on the day of the week, time of year, and upcoming holidays, such as New Year’s Eve, Christmas, Bayram, or semester break. July and August are big months for traveling around Europe, and everyone wants to go somewhere warm in the winter or travel when the kids are out of school.

If you are going to fly when everyone is flying, then you’re going to pay higher fares. Try to be flexible with your dates. If you are dead-set on visiting Istanbul, go to Istanbul in the spring or fall when fewer people visit and airfares are cheaper.

Furthermore, it’s always cheaper to fly during the middle of the week than on a weekend, because most people travel on the weekends and airlines increase their prices then. Prices are also cheaper if you fly after a major holiday like Christmas or a long Bayram holiday.

Early-morning or late-night flights are cheaper because fewer people want to travel then.

How to always find cheap flights


2. Be flexible with destinations – How to always find cheap flights

Airline search engines have made it really easy to search the entire world to find the cheapest ticket — you no longer have to search manually. Kayak offers the “Explore” tool that allows you to put in your home airport and see a map of the world with all the flights on it. For example if you want to go to Ljubljana but ticket prices are really high, it would be useful to examine the airports that can be flown cheaper than the city you want to go to. For Ljubljana; you may try Graz, Zagreb or Trieste flights. You  can pass to Ljubljana by train or bus.


3. Fly budget carriers – How to always find cheap flights

In 1980s and 90s, if you wanted to fly between continents, you were mostly stuck with traditional expensive airlines. That’s no longer true. Budget airlines now service many long-haul routes, making it possible to bounce around the world for little money.

Just be sure to check for fees. So if you don’t follow their rules, you’ll get hit with a terrible fee! Budget airlines will charge you for checked bags, carry-ons, printing your boarding pass, using a credit card, and anything else they can get away with. Also, some budget airlines fly to airports further out of  town. Be sure to add up the cost of the ticket.


4. Book connecting flights for less – How to always find cheap flights

Sometimes it’s cheaper to fly to Istanbul and take a budget airline to Athens than to fly direct to Athens. By working various airlines and special offers, you can save a lot.

Kivanc Turkalp Photography, How to always find cheep flights
Istanbul, Turkey

5. Search different engines – How to always find cheap flights

You need to search as many flight search websites as you can in order to ensure you are not paying more. It’s important to check a few sites before you book, as you’ll often see variations in prices, and you don’t want to miss a deal.

Best online tools for searching flights :

Momondo, Sky Scanner, Google Flights, Hip Munk, Kayak


6. Buy flights in Bulk

As a general rule, you will get better price on your flight tickets if you buy more at the same time, but only if they are with the same airline, or airlines in the same alliance (e.g. Star Alliance). For example, flying a return ticket from New York City to Istanbul with Turkish Airlines will be cheaper than 2 one-way tickets.


7. Book early, but not too early

Airline fares will keep rising, but there is a sweet spot when the airlines begin to either lower or increase fares based on demand. Don’t wait until the last second but don’t book far, far in advance either. The best booking window is 6–8 weeks before your flight, or around three months before if you are going to your destination during peak season.


8. Look for tickets in other currencies

If your country’s currency is currently strong compared to others around the world, search airfare in a country where the currency is weaker. Before booking a flight, consider if the rate is cheaper if paid in another currency. Often budget airlines will make you pay in the currency of the country you’re departing from, but this isn’t always the case.

If you follow the tips above, you’ll get a great deal and avoid being the person who paid the most for a ticket!


Other Travel Guides :

AthensBudapestIstanbulPrague Podgorica Skopje TbilisiBest Cities for Street Photography 


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2021


Akşam Gazetesi Röportaj

Akşam Gazetesi Röportaj : “Akşam Gazetesi” nde 27 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan söyleşi aşağıda bulunuyor. Okuyup varsa sorularınızı bana iletebilirsiniz.

aksam.png

Akşam Gazetesi dışındaki diğer Röportaj ve Medya Haberleri :


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019