Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Geneve, Geneva

İsviçre’nin en büyük 2. şehri Cenevre hakkında Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi

GENEL BİLGİLER

İsviçre’nin en büyük ikinci şehri Cenevre’ye hoş geldiniz. Cenevre, İsviçre’nin batısında Fransa sınırında yer alıyor.

Cenevre hakkında ilk izlenim: Kozmopolit, güzel ve tarihi
Güzel bir gölün kenarında, dağların eteğinde, restoran ve barları ve harketli eğlence hayatı ile Cenevre, oldukça kozmopolit bir şehir.

İsviçre’nin bu ikinci kalabalık şehri buraya okumak ve çalışmak için dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler ve göçmenlerle dolu. Bu uluslararası şehir hem güzel hem de oldukça pahalı. Bu yüzden ipucu bölümündeki bütçene yardımcı olacak tüyoları es geçmeyin.

Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Cenevre Gölü

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

  • Dil : Fransızca
  • Popülasyon: 200 bin – metropol 0,9 milyon
  • Para Birimi: İsviçre Frangı
  • Vize ve Giriş : Schengen Vizesi gerekli. Pasaport kontrolünde dönüş bileti, otel rezervasyonu gibi sorulara maruz kalabilirsin.
  • İsviçre’nin en büyük ikinci şehri ve finans başkenti.
  • MÖ 120 yılında Romalılar tarafından kurulmuş.
  • Cenevre, ünlü Cenevre Otomobil Fuarı‘na ev sahipliği yapar.
  • Cenevre’de halkın %45’i yabancılardan oluşuyor.

Kültür ve Halk

Kültürel açıdan kozmopolit bir yapıya sahip olan Cenevre’de yaşayanların %45’i İsviçre vatandaşı değil. Cenevre’de yaygın olarak kullanılan dil Fransızcadır. Dini yapıya bakarsak şehirde yaşayanların %35’i Katolik, %38’i Dini inancı olmayanlar, %9’u Protestan, %6’sı müslümandır.

Neler Yapılır?

Cenevre ve çevresinde yapılabilecek şeylerden Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi için benim tavsiyem:

1. Eski Şehirde Yürüyüş – Eski şehirde dolaşıp, fotoğraflar çekip ardından hemen hemen her etnik yemeğin bulunabildiği restoranlardan birinde yemek için durmak, ardından yine gezip sonrasında çeşit çeşit içki ve yanında şehrin eşsiz peynir ve çikolatasını tadabileceğiniz cafe ve barlarda soluklanmak çok keyifli. Alışveriş derseniz, dünyanın en pahalı alışveriş caddesi de bu bölgede.

3. Tekne Turu – Şehrin eşsiz perspektidini yakalamak için Cenevre Gölü’nde tekne turu ideal.

4.İsviçre Ulusal Müzesi – Eğer tarih meraklısıysan tarih ile dolu, sergileri detaylı ve özenli olan İsviçre Ulusal Müzesi gezilmeye değer.

5. İsviçre Çikolatası – Şehrin dört bir yanındaki Çikolata mağazalarında çikolata tatmak ve nasıl yapıldığını izlemenin keyfi de başka!

6. Walking Tour’a Katıl – Her gün saat 11:00 de ve 14:30 da İngilizce ve İspanyolca olarak yapılan ücretsiz şehir turlarına katılıp şehir hakkında detaylı bilgiyi alabilirsin.

Bilmeniz Gerekenler – Cenevre Gezi Fotoğraf Rehberi

Cenevre Hava Durumu; Cenevre ’de hava durumu nasıl diye merak ediyorsanız en sıcak ay olan Temmuz ayı oprtalaması 20 derece, en soğuk ay olan Ocak ayı ortalaması ise 2 derecedir. En yağışlı ay ise Eylül’dür.

Cenevre Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Cenevre Kalınacak Yerler: Cenevre merkez’da ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Cenevre airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise İstanbul’a göre biraz daha yüksek. Cenevre ‘deki otel fiyatları da Türkiye’den biraz daha pahalıdır. Cenevre ’de 2 kişi için gecelik ortalama otel fiyatı 900 TL civarındadır. 4 yıldızlı otellerde fiyat ise ortalama 1,150 TL/geceliktir.

Cenevre Araç Kiralama : Havalimanı içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : Havalimanından şehir merkezine tren ile uşamak çok mantıklı. 5 km dışarda bulunan havalimanından şehre ulaşım 8 dk lık bir yolculukla sağlanıyor. Bunun için İsviçre Demiryolları’nın sitesine göz atabilirsiniz.

Diğer Şehirlere Geçiş : Trenle Cenevre ’den 2 saat 45 dakikada Zürih’e gitmek mümkündür. Ayrıca yine Cenevre ‘den Fransa’nın büyük bir kenti olan Liyon’a gitmek isterseniz, Cenevre ‘dan Liyon’a tren seyahati 2:15 dakika sürüyor. Ayrıca Cenevre ‘dan Marsilya’ya tren ile 4 buçuk saatte ulaşmak mümkündür. Şehir, İstanbul’a 2,250 km mesafededir.

Cenevre ‘ye Ucuz Uçak Bileti : İstanbul’dan Cenevre ‘ye hem Avrupa yakasından hem de Gökçen’den ulaşmak mümkün. Genellikle ucuz uçak bileti bulnabilen İstanbul – Cenevre hattının toplam süresi ise 3 saat 20 dakika.

Uygun fiyatlı uçuşları aramak için burayı tıklayın.

Harcamalar : Cenevre ‘daki ortalama fiyatlar istanbuldan yaklaşık 2,5 ile 3 kat daha fazladır. İş bölgesinde ortalama bir öğle yemeği içecek dahil 28 CHF diyebiliriz. Genel fiyat durumunu karşılaştırmanız için bazı rakamları paylaşmak istiyorum: Mc Donald’s da Big Mac menu 8 CHF, Marlboro 8 CHF, 2 lt Cola 2,75 CHF, Aylık ulaşım kartı 61 CHF’dir.

Para Bozdurma : Cenevre ’ya giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var. Ancak İsviçre Frangı bulabiliyorsanız daha faydalı olur.

Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Peynir Fondüsü

YEMEK -Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Cenevre yiyeceğin pahalı olduğu bir şehir. Cenevre’de bar ve cafelerde öğle yemeği 10-15 CHF tutuyor. Buna karşılık ortalama bir restoranda öğle menüsü 20 CHF ve akşam yemeği içecekle 40 CHF civarında diyebilirim. Burger King ve Mc Donald’s da menü fiyatları 13-18 CHF arasında değişiyor.

Türk dönercilerde 8 CHF ye ekmek arası döner sunuluyor. Bunun dışında kahvaltı veya öğle yemeğini geçiştirmek istersen Migros ve Coop süpermarketlerinde sandviç ve atıştırmalıklar var. Şehrin olmazsa olmazı ise peynir fondüsü.

iPUCU -Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Cenevre’de çift kişilik otel fiyatı gecelik 120-150 CHF aralığında, hostellerin fiyatları ise yurtlarda 40 CHF dolayında.

Ulaşıma gelince şehir içi birçok bölgeye ayrılmış ve buna göre fiyatlama da değişiyor. Eğer Cenevre’de günlük limitsiz ulaşım kartı alırsan bu bölgelere göre 5 ile 34 CHF arasında ödeme yapmak gerekiyor. Tek binişlik bilet ise 1 ve 2 bölgeleri için 4 CHF.

Geneva Pass ücretsiz havayolu ulaşımı sağlayan, aynı zamanda ücretsiz şehiriçi ulaşım olanağı tanıyan ve Cenevre’deki 40 müzeye bedelsiz giriş sağlayan bir kart. 24 saatlik kart ücreti 24 CHF, 72 saatlik kart ise 48 CHF.

Cenevre’de ücretsiz bisiklet kiralama imkanı sunuluyor. 20 CHF depozito karşılığında Kuzey Bisiklet Durağı  (İsviçre Ulusal Müzesi) veya Güney Bisiklet Durağı’ndan (Postbrücke) bisikletini alıp, teslim edebilirsiniz.

Gece Hayatı -Cenevre Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Cenevre gündüz saatlerindeki sakin görüntüsünü geceye doğru yitiriyor. Sayısı 300’den fazla olan bar, club ve discolar oldukça popüler.

ZÜRiH GEZi VE FOTOGRAF REHBERi için TIKLAYIN!

DİĞER ŞEHİR REHBERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN!


ANASAYFA © Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2019

Advertisements

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.