Advertisements
Skip to content

Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça,  Phokaia, Φώκαια

Deniz Foklarının anavatanı için Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi.

Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça Hakkında Genel Bilgiler
Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça Nerede? Adını foklardan alan Foça, İzmir`in kuzeybatısında yer alan bir sahil ilçesi. Kent, batıda İzmir Körfezi, doğuda Menemen, kuzeyde Çandarlı Körfezi ile çevrili.

Foça’yla ilgili ilk izlenim: Rahat, Yavaş ve Rüzgarlı

Akdeniz bölgesi tatil yerleri ve Bodrum ile Kuşadası gibi cıstak cıstak bir tatil sunmayan, komşusu Alaçatı gibi, hava atma amacıyla değil tatil yapma amacıyla gelinen, halen bir balıkçı kasabası kimliğini koruyabilen bir yer Foça. Şirin, kafa dinlemeye elverişli ancak diğer tatil yörelerine göre daha sakin bir kasaba.

Önemli Not : Bu yazı, TV’de yöreleri gezip, her tattığı yemeği beğenenler, yada internette gittiği hiçbir yerin olumsuz yönlerinden bahsetmeyenler gibi basit, sıradan ve tatsız bir yazı değildir.

Kısaca Tarihi

İsmini; şehri çevreleyen adalarında yaşayan foklardan alan Phokaia, M.Ö. 11. yüzyılda Aiol uygarlığı tarafından kurulmuş. Phokaia’daki İyon yerleşimi M.Ö. 9.yüzyılda başlamış. Phokaialılar usta denizcilermiş ve 50 kürekli & 500 yolcu alabilen tekneler imal etmişler. Mühendislik konusundaki ustalıkları ve denizcilikteki başarıları sonucu Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e açılarak birçok koloni kurmuşlar. Foçalılar’ın tarihte kurduğu kolonilerin en önemlileri : Karadeniz’de Amysos (Samsun); Çanakkale Boğazı’nda Lampsakos (Lapseki); Midilli Adası’nda Methymna (Molyvoz); Güney İtalya’da Elea (Velia); Korsika’da Alalia; Güney Fransa’da Massalia (Marsilya), Nice ve Antibes ve İspanya’da Ampuria’dır. Phokaialılar’ın denizcilikteki ustalığı, ticaret alanında da başarılı olmalarını sağlamış. Phokaia, İyonya’da, doğal altın-gümüş karışımı elektron sikkeyi ilk bastıran kentlerden biri olmuş.

Phokaia, bu başarılarıyla bir çok uygarlığın iştahını kabartmış ve M.Ö.546 yılında Persler’in istilası yaşanmış. Bunun sonucunda kentin görkemli çağı sona ermiş ve halkın büyük bir çoğunluğu kenti terketmiş. M.Ö. 334’te Büyük İskender’in Pers egemenliğini ortadan kaldırması; yeni bir dönemin başlangıcı olmuş. İskender’in ölümünden sonra sırayla; Selevkoslar’ın, Bergama Krallığı’nın ve Romalılar’ın egemenliğine girmiş. Erken Hristiyanlık döneminde Phokaia, bir psikoposluk merkeziymiş.

Türklerin Foça’yla Tanışması

Foça, 13. yüzyılda Türk Beyliklerinden Çaka Bey’in; daha sonra Saruhan Beylliği’nin yönetimindeymiş. Mehmet II, 1455’te Foça’yı Osmanlı topraklarına katmış.

1867’de Foça ve bucağı Yenifoça birleştirilerek Manisa eyaletine bağlanmış. 15 Mayıs 1919’dan 11 Eylül 1922’ye kadar Yunanistan tarafından işgal edilmiş.

Arkeolojik Alanlar

Foça, Anadolu’daki 12 iyon kentinden biridir. Foça’da 1913 yılında başlayan ve aralıklarla günümüze kadar devam eden kazılarda, Helenistik döneme ait Anadolu’nun en eski tiyatrosu bulunmuş ancak ödenek yetersizliğinden mi, yoksa kültürel değerlere olan ilgisizlikten mi desek öylece bırakılmış. Kale içinde Athena Tapınağı (M.Ö. 580) ve Kutsal Alanı bulunmuş, ancak halen sergilenecek duruma getirilememiş. Kybele`ye ait olduğu düşünülen Liman Kutsal Alanı ile Foça’nın 7 km doğusunda Taş Ev olarak adlandırılan Pers Anıt Mezarı kazılarda ortaya çıkarılmış. Dış Kale adı verilen Kale Burnu’ndaki ikinci bir kale ise kaderine terk edilmiş şekilde askeri arazide duruyor. Tarihi Heredot surları ise Maltepe’de bulunmuş, çok küçük bir kısmı kazılmış, ancak kalanı toprak altında bırakılmış durumda.

Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Küçük Deniz kıyıları

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

  • Popülasyon: 33 bin
  • Foça, 2600 yıl önce kurulmuş ancak halen bu tarihin sergilenebileceği bir müzesi bulunmuyor.
  • Mimari yapısı Ege tarzı balkonlu ve balkonsuz taş yapılar.
  • Foça’nın büyük kısmı askeri arazi olduğu için sivil girişlerine kapalı ve kullanılamıyor. Jandarma komando eğitim merkezine ev sahipliği yapan Foça’da tatil yaparken aniden silah sesleri veya helikopter gürültüleri duyarsanız şoka girmeyin.
  • 1908 yılı nüfus kayıtlarına göre nüfus 17.500 kişiydi ve bunların 14.500’ü Rum, 3.500’ü Türk, 1000 kadarı yabancı ve museviydi.
  • Foça yöresine has, Osmanlı döneminde Rum vatandaşların çok yaygın olarak tarımını yaptıkları ve şarap ürettikleri Foça Karası, siyah bir üzüm çeşidi. Son yıllarda bölgedeki bağlar neredeyse tamamen yok olmuş ve Foça Karası üzümü yok olmak ile karşı karşıya kalmış.
  • Genellikle rüzgarlı bir yer olduğu için sıcaktan bunaltmaz, ancak akşam ve gece dışardaysanız giyiminize dikkat edin.
  • Foça’da deniz genellikle normalden serindir. Denizi, Akdeniz gibi sıcak bekleyenler için hoş olmasada, denize girince serinlemek isteyenler için ideal.
  • Foça, harekete, eğlenceye açık insanlar için çok uygun değil. Ancak instagramcılar için çok fazla imkan tanıyor.

Bilmeniz Gerekenler – Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça Hava Durumu; Foça’da klasik Akdeniz iklimi hüküm sürüyor. 26.1 sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ise ortalama sıcaklık 8.7 olup yılın en düşük ortalamasıdır. Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı: 128 mm. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 17.4 dolaylarında değişim göstermektedir.

Foça Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Foça’da Kalınacak Yerler: Foça’da ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Foça airbnb konusunda kısmen iyi seçenekler sunuyor. Fiyatlar ise İstanbul’a göre çok daha uygun. Foça’da, tüm Ege gibi Akdeniz’in tersine “herşey dahil” sistemi uygulanmaz. Foça’da büyük oteller yerine genellikle küçük oteller ve butik oteller hizmet veriyor. Kamp yapmak isterseniz Küçük Deniz’in bitiminde yer alan İngiliz Burnu ideal bir nokta.

Foça Araç Kiralama : Foça ilçe merkezinde birkaç araç kiralama noktası var ancak çok etkin çalışmıyorlar.

Harcamalar : Foça’daki ortalama fiyatlar İstanbul’dan yaklaşık %25 daha ucuz, Alaçatı ve Çeşme bölgesinden de %40-50 daha uygundur.

Karataş Efsanesi : Foça’da bir taş var derler. Kim Foça’ya gittiğinde bu Karataş’a rast gelir ve basarsa, bir daha Foça’dan kopamazmış…

Kibele Efsanesi : Beşkapılar ile Meydan arasında bulunan, surların altındaki Tanriça Kibele Sunağı’na yapılan adakların tuttuğu rivayet ediliyor.

Ulaşım

İzmir Havalimanı’ndan Ulaşım : İzmir Havalimanı’ndan Foça merkez’e gelmek için Hatundere’ye gelen Aliağa yönüne giden trenleri kullanılabilir. İşletmecisi İzban olan bu trenlerle Hatundere’de inip belediye otobüsleri ile Foça merkez’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanından trensfer firmaları da ulaşım sağlıyorlar. Onların ücretleri de 150-200 TL aralığında.

Foça Gezi Fotoğraf Rehberi
Foça’da Gün Batımı

İzmir Otobüs Terminali’nden Ulaşım : İzmir Otogar’dan Foça’ya direkt midibüsler ile ulaşmak mümkün. Ücret 18 TL (2019)

İzmir’den Feribot ile Ulaşım : Yaz döneminde Konak ve Karşıyaka’dan haftasonu günlerinde Mordoğan ve Foça’ya feribot seferleri yapılıyor. Ücret 18 TL (2019)

Arabayla Ulaşım : İzmir – Çanakkale yolunun 39 km’sinden sola sapıp 26 km. gidince Foça’ya ulaşılıyor.


Neler Yapılabilir?– Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça ve çevresinde yapılabilecek çok şey var.  İşte Foça Gezi ve Fotoğraf rehberi için benim 6 tavsiyem:

  1. Eski Foça Sokakları – Foça’nın eski tarihi taş evleri ve dar sokaklarını gezmek için Küçük Deniz sahil yolunda turlayıp ardından eski Rum Okulu’nun yan sokağından iç taraflara geçmek yeterli. Birbirinden güzel, bakımlı ve yaşanmışlık ruhunu yansıtan bu bölge gerçekten sevimli ve huzurlu.
Foça Gezi Fotoğraf Rehberi
Foça’nın karakteristik Taş Evleri’nden biri

2. Kale ve Beş Kapılar – Cenevizlilerden kalan Foça Kalesi‘ni hem kale içinden hem de sahil tarafından gezebilirsiniz. Meydan ve Migros’u geçtiğinizde karşınıza Tanrıça Kybele Sunağı çıkıyor. Devamında sahil surları ve eski Osmanlı kayıkhanesi olan Beş Kapılar adlı şehre girişi sağlayan 5 adet kapıyı göreceksiniz. Akşam saatlerinde burada hediyelik eşyalar da satılıyor. Devamında 1980’lerde oldukça başarısız biçimde restore edilmiş (fayansla kaplanmış hissi veriyor) surlar ve burçları görebilirsiniz.

Foça Gezi Fotoğraf Rehberi
Kale Sahil Yürüme Yolu

Kale içinde ise halen kazıları devam eden Athena Tapınağı dikkat çekici. Ayrıca Rum ve Osmanlı yapılarından bir kaç tanesi halen ayakta kalmış. Geri kalanlar malesef tahrip olmuş. Bunlardan en ünlüsü Foça’ya geldiğinde Atatürk’ün de kaldığı ve günümüzde sadece ilk katı kalan Ağalar Konağı. Diğer önemli yapı ise tarihi hamam kalıntısı. Foça kale içinde bulunan Aya İrini, Aya Nikola ve Aya Anastasya Ortodoks kiliseleri ise malesef günümüze ulaşmamış.

Foça Gezi Fotoğraf Rehberi
Kale tarafından Küçük Deniz Limanı ve eski Rum Okulu

Tekne Turu Olmazsa Olmaz

3. Adalar – Foça çevresinde farklı büyüklüklere sahip olan yedi ada bulunuyor. Denize doğru çıkıntı yapan kuzeydeki İngiliz Burnu ve güneydeki Kale Burnu ile birlikte bu adalar kente deniz tarafından yapılan tüm girişi kapatıyor. Adaların en yakını İncir Ada (Aya Yorgi). Diğerleri ise Orak Adası, Atatürk Adası (Hayırsız – Karteria), Fener Adası, Metelik Ada, Güvercin Adasıdır.

Orak Adası’nın güneybatısında efsanelere konu olan Siren Kayalıkları bulunuyor. Kayalıklarda beşi deniz üstünde biri deniz altında olan ve foklara ev sahipliği yapan toplam 6 mağara bulunuyor.

Adaların etrafını ve koylarını tekne turları ile gezmeniz mümkün. Tekne turları her gün saat 10 ve 11’de Küçük Deniz ve Büyük Deniz’den kalkıyor. Ayrıca daha kısa olan ve körfez içinde yapılan saatlik Gün Batımı ve Mehtap Turları da bulunuyor.

Foça Gezi Fotoğraf Rehberi
Foça Koyu ve Adalar

4. Yel Değirmenleri – Yel Değirmenleri, Foça’nın ünlü rüzgarını buğday öğütmek için Rumlar tarafından yapılmış. Aslında yel değirmenlerinin olduğu bölge hem Antik kutsal alana hem de Foça Antik tiyatrosuna ev sahipliği yapıyor. Değirmenler ayrıca eşsiz bir gün batımı manzarası da sunuyor ve gün batımında fotoğraf çekimi için ideal.

5. Küçük Deniz – Foça Meydan’dan başlayıp Kavala Cafe’ye kadar devam eden Küçük Deniz sahil yolu hem 15 civarında taş eve hem de cafelere, kayıklara ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında ahşap rıhtımda güneşlenip denize girilirken aynı zamanda olukça dar bir kumsala sahip. Küçük Deniz’de güneşin batışını izlemek ve fotoğraflamak da oldukça keyifli.

Foça Gezi Fotoğraf Rehberi
Küçük Deniz Kumsalı

6. Bisiklet Turu : Foça, bisikletle turlamak için ideal yerlerden biri. Özel bisiklet yolları sayesinde İngiliz Burnu’ndan, Deniz Feneri’ne kadar deniz kenarında turlayabilir, ayrıca iç kısımları keşfedebilirsiniz.


Foça’da Profesyonel Fotoğraf Çekimi – Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça’ya gelmişken, tarih kokan, renkli panjurlu taş evleri, dar sokakları, sevimli sahil yolu ve kalede profesyonel fotoğraf çekimi yaptırmak istermisiniz? Airbnb ile ortaklaşa gerçekleştirdiğim çekimlere, uygun gün ve saate bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.


Foça Mutfağı – Foça Gezi Fotoğraf Rehberi

Foça, 3 bin yıldır denizci bir kasaba. Kırlangıçtan mezgite, işkineden kolyoza, levrekten trancaya, karagöz, dil, sinarit, çinekop, barbunya, çipura, mercan, kalamar, ahtapot, midye, ıstakoz, karides… Bütün bu balık ve deniz ürünlerini bir arada barındıran kaç farklı yer sayabilirsiniz? Foça’da yemek denince akla gelen tabiki Deniz ürünleri. Balık ve deniz mahsüllerini Foça Balık Hali’nden alıp, kendiniz pişirebilirsiniz. Yada hem Küçük Deniz sahilinde hem de kale içinde ünlü balık restoranlarını deneyebilirsiniz. Bunların en ünlüleri kalede bulunan Fokai Balık Restoran ile Küçük Deniz’deki Celep ve Foça Restoran.

Hiçbir çok uluslu gıda zincirinin bulunmadığı, yerel zincirlerinde çok az olduğu Foça’da; tamamen yöresel Ege tatlarından (Kuzina Restoran), deniz ürünlerine, kebaplara (En Gözde Kebap) ve kumruya kadar bir çok yiyeceği tüketebileceğiniz restoran ve cafeler bulunuyor.

Yemek haricinde Ege Bölgesi’nin ünlü dibek kahvesini, foça karası olarak bilinen ve kara üzümden üretilen Foça şarabını, tat olarak hiçbir numarası olmayan ancak gıda boyaları sayesinde renkten renge sokulmuş, klasik sahil kasabası dondurmaları ve şehirdeki birkaç fırında ise leziz gevrek ile boyozları tadabilirsiniz.


Foça’dan Neler Alınır?– Foça Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Foça çarşısında bulunan hediyelik eşya satan dükkanlardan magnet, kupa, tepsi, tişört, çanta, seramik gibi Foça’yı anımsatacak ürünler alabilirsiniz. Bunun dışında zeytin, zeytinyağı oldukça kalitelidir. Foça Karası adlı şarabı ise çok meşhur ve lezzetli. Kuru incir, marmelat, peynir gibi Ege’nin yöresel lezzetlerini de satın alabilirsiniz.


Foça Plajları – Foça Gezi Fotoğraf Rehberi

Foça’da deniz için genellikle Yeni Foça yolu üzerinde bulunan Hanedan Beach, Voodoo Beach, Bueno Beach, Şamata, Sazlıca Plajı ve Mambo Beach popüler. Plajlara özel araçla yada dolmuşla ulaşmanız mümkün.

Merkezde ise Küçük Deniz ve Büyük Deniz plajları ile deniz feneri yakınındaki Karakum plajı deniz için tercih edilebilir.


Etkinlikler & Festivaller

Foça Caz Günleri – Ağustos

Foça Kurtuluş Etkinlikleri – 11 Eylül

Uluslararası Foça Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali – Eylül
Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019, Foça Gezi Fotoğraf Rehberi

ANASAYFA

Advertisements

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Don`t copy text!
0