Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Rome, Roma Capitale

Kadim Roma hakkında Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsin.

Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Roma Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’nın  başkenti ve en büyük şehri Roma nerede? Roma, güney Avrupa’da Akdeniz kıyısındaki İtalya’nın tam orta bölgesinde bulunuyor.Roma hakkında ilk izlenim: Sevimli, tarihi ve kültürel

Yüzyıllar boyunca dünyanın merkezi olmuş efsanevi Roma. Sezar’dan, Katolik Kilisesi’ne kadar birçok kişi ve kurum merkez olarak Roma’yı tercih etmiş. Mükemmel bir kültürel hazine olan Roma’yı tanımak, Avrupa’yı anlamak için yol gösterici nitelikte. Günümüzde Roma dar sokakları, sıkışık trafiği, çıldırtıcı turist kalabalığına rağmen yine de etkileyici bir güzellikte.

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

 • Dil : İtalyanca
 • Popülasyon: 2,8 milyon – metropol alanla 4,5 milyon
 • Para Birimi: Euro
 • Vize ve Giriş : Schengen Vizesi gerekli. Pasaport kontrolünde sorun yaşanmaz.
 • Roma, tıpkı kardeşi İstanbul gibi 7 tepe üzerine kuruludur.
 • Şehir 2,500 yıl önce kuruldu ama ilk yerleşimler 14.000 yıl önceye kadar gidiyor. Roma İmparatorluğu, Roma Cumhuriyeti, İtalya Krallığı’na beşkentlik yaptı.
 • Ortaçağda İtalyan Rönesansının ana merkezlerinden biri oldu.
 • MÖ. 500 lerde şehrin nüfusu 100 bin kişiyi bulmuştu. M.Ö. 150’de imparatorluğun başkenti 300 bin nüfusa ulaşmış. 1870’lerde şehirde 200 bin kişi yaşarken, 1935’de bu sayı 1 milyon kişiye çıktı.
 • Roma, senede 10 milyon turist ağırlıyor.
 • 1960 yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmış.
 • Yıl içinde ortalama sıcaklık 3 ile 31 derece arasında değişir.

Kültür ve İtalyanlar -Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Yüzlerce yıl Roma İmaparatorluğu’nun ve Roma Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapan Roma, ilerleyen yıllarda başkentin İstanbul’a taşınması sonucu etkisini yitirmiş.

Ortaçağ’da Papalığın Roma’ya taşınması ile yeniden önem kazanmaya başlıyor. Zamanla rönesans etkisiyle dini baskıdan kurtulan Roma, 19. yüzyılda İtalya birliğinin kurulmasıyla İtalya Krallığı’nın başkenti oluyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman ve Amerikan işgaline uğrayan Roma, artık İtalya Cumhuriyeti’nin başkenti. Günümüzde, muhteşem bir imparatorluktan miras kalan yapıları, sıcak Akdeniz insanları ve misapirperverliği ile  her yıl milyonlarca turistin vazgeçilmez tercihi.Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Roma Forumu, Roma İmparatorluğu’nun antik başkentinin kalbi

Roma’da Neler Yaparım? -Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Roma ve çevresinde yapılabilecek şeylerden Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi için benim 6 tavsiyem:

1. Vatikan – Vatikan’ı gezmeden Roma’dan ayrılmak olmaz. En az yarım gün alan Vatikan Müzeleri gerçekten etkileyici. St. Peter Bazilikası, Sistine Şapeli (Mikelanjelo’nun çizim ve süslemeleri) ve oldukça zengin müzeleri ile Vatikan her yıl birçok ziyaretçiyi çekiyor.

Meşhur merdivenleri, ilginç kostümlü nöbetçileri ve sergilenen muhteşem eserleri ile fotoğrafçılar için ideal bir yer Vatikan. Fotoğraf çekmek serbest ancak aşırı kalabalıktan kaçınmak için sabah erken saatte gitmeyi öneririm.

İpucu : Ayrıca uzun kuyrukları beklememek için Sen Pietro Meydanı yerine , batı kapısından müzeye girmeyi öneriyorum. Ancak dikkat; kısa etek, şort ve omuzu açık giysilerle girmek yasak.

2. Pantheon – Tarihi 2,000 yıl önceye Roma İmparatorluğu’na dayanan Pantheon, içi tamamen mermer kaplı eski bir Roma tapınağı. Zamanla kiliseye çevrilmiş ve bu yüzden de uzun yıllara rağmen zarar görmeden korunmuş. Partheon’un içerisinde Rafael, Kral I.Umberto ve Kral II. Emanuel’in mezarları bulunuyor. Fotoğrafçılar için Pantheon oldukça ideal bir mekan.

Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Pantheon

3. Forum ve Palatine Tepesi – Muhteşem Roma İmparatorluğu’nun yönetim merkezi Roma Forumu’nu keşfedin. Roma Forumu ve Colosseum için online bilet satın alabilirsiniz, çünkü kombine biletler indirim sağlıyor. Palatine Tepesi ise zamanında Roma aristokrasinin yaşadığı yermiş. Burayı gezmeden önce internetten tarihini araştırmak faydalı olacaktır.

4.Colosseum – İçerisinde kanlı gladyatör dövüşleri, aslan güreşleri yapılan, Roma İmparatorluğu’nun gücünü temsil eden, zamanına göre bir mühendislik harikası olan Colesseum. İmparatorluğun dört bir yanından, Kuzey Afrika’dan, Anadolu’dan, Britanya’dan ve Orta Doğu’dan en iyi gladyatörler getirilip Colesseum’da dövüştürülürmüş. Günümüzde ise yılda 4 milyon kişinin ziyaret ettiği bir açıkhava müzesi durumunda.


Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

5. Sant’Angelo Kalesi – İmparator Hadrian’ın kabri olarak  1. yüzyılda inşa edilen kale, ilerleyen dönemde papanın ikametgahı, daha sonra da haipshane olarak kullanılmış. Da Vinci’nin Şifresi filmini izlediyseniz buradan Vatikan’a çıkan bir tünel olduğunu hatırlayacaksınız.

6. Ostia Antica’yı Keşfet – Roma’nın antik limanı olan Ostia Antica’nın kalıntıları görülmeye değer. Bu çok büyük yapıyı gezerken eski sokakları, mağazalar ve evleri  dolaşmak gerekiyor. Ulaşım için Metro B Hattı ile Magliana’yaa gitmek oradan da Ostia Lido trenini kullanmak gerekiyor.


Roma'da tarihi yerler, roma antik yerler, roma görülmesi gereken yerler, Roma gezi rehberi, roma hakkında herşey, roma seyahat haritası, italyadan ne alınır, roma gece hayatı, roma otelleri, roma gezilecek yerler, Roma'da Konaklama, Yemek, Toplu Taşıma ve Bilet fiyatları, Kaç Günde Gezilir, Roma'ya Ne Zaman gitmek lazım, roma gezi blog, romadan ne alınır, roma gezi maliyeti,
Ostia Antica

Bunlar dışında Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, San Luigi dei Francesi Kilisesi, Santa Maria della Victoria Kilisesi, San Clemente Bazilikası, Trastevere Semti, Campo de Fiori Pazarı, Capitoline Müzesi, Roma’da diğer görülmesi gerekli yerler.

Bilmeniz Gerekenler – Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Roma Hava Durumu; Roma’da hava durumu genellikle Türkiye gibidir. En sıcak ay olan Temmuz ayında hava sıcaklığı ortalaması 26 derece iken, en soğuk ay olan Ocak ayında bu rakam 9 dereceye düşer. En yağışlı ay Aralık ayıdır. Ağustos ayında deniz suyu sıcaklığı 26 dereceyi buluyor.

Roma Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Roma Kalınacak Yerler: Roma merkez’de ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Roma airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise İstanbul’a göre çok daha yüksek. Roma’daki otel fiyatları da Türkiye’den daha pahalıdır. Roma’da 2 kişi için gecelik ortalama otel fiyatı 90 Euro civarındadır. 4 yıldızlı otellerde fiyat ise ortalama 120 Euro/geceliktir.

Roma Araç Kiralama : Amsterdam Schipol Havalimanı içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : Şehirden 30 km uzaklıktaki Havalimanından şehir merkezine tren yada otobüs ile gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Fiyat ise makul.


Roma Aşk Çeşmesi, Roma'da aşk, Roma Romantik mekanlar, Roma gezi rehberi, roma hakkında herşey, roma seyahat haritası, italyadan ne alınır, roma gece hayatı, roma otelleri, roma gezilecek yerler, Roma'da Konaklama, Yemek, Toplu Taşıma ve Bilet fiyatları, Kaç Günde Gezilir, Roma'ya Ne Zaman gitmek lazım, roma gezi blog, romadan ne alınır, roma gezi maliyeti,
Aşk Çeşmesi

Diğer Şehirlere Geçiş : Trenle Roma ’dan 1 saatte Napoli’ye gitmek mümkün. Ayrıca yine Roma ’dan Floransa’ya gitmek isterseniz, trenle 1 saat 20 dakikada gidebilirsiniz. Ayrıca yine Roma’dan trenle Milano 3 saat, Venedik 3 saat 40 dakika, Cenova 3 saat 50 dakika, Bari 3 saat 40 dakika sürüyor.

Roma’ya Ucuz Uçak Bileti

İstanbul’dan Roma’ya hem Avrupa yakasından hem de Gökçen’den direkt uçabilmek mümkün. Oldukça kolay şekilde ucuz uçak bileti bulunabilen İstanbul – Roma hattının uçuş süresi 2 saat 45 dakika. Sabih Gökçen Havaalanı’ndan Pegasus Havayolları, İstanbul’dan ise Türk Hava Yolları ve Alitalia Roma’ya direkt uçuş yapıyor.

Uygun fiyatlı uçuşları aramak için burayı tıklayın.

Harcamalar

Roma ’da ortalama fiyatlar, İstanbul’dan yaklaşık %80 daha fazladır. İş bölgesinde ortalama bir öğle yemeği içecek dahil 16 Euro diyebiliriz. Genel fiyat durumunu karşılaştırmanız için bazı rakamları paylaşmak istiyorum: Mc Donald’s da Big Mac menu 8 Euro, Marlboro 5.50 Euro, 2 lt Cola 1.90 Euro, Aylık ulaşım kartı 38 Euro’dur.

Para Bozdurma : Roma ’ya giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var.


İspanyol Merdivenleri, Roma Fotoğrafları, Roma fotograflari, Roma'da gezilecek yerler, Roma gezi rehberi, roma hakkında herşey, roma seyahat haritası, italyadan ne alınır, roma gece hayatı, roma otelleri, roma gezilecek yerler, Roma'da Konaklama, Yemek, Toplu Taşıma ve Bilet fiyatları, Kaç Günde Gezilir, Roma'ya Ne Zaman gitmek lazım, roma gezi blog, romadan ne alınır, roma gezi maliyeti,
Roma’nın simgelerinden biri de İspanyol Merdivenleri

İtalyan Mutfağını Tatmak!

Yemek fiyatları Roma’da çok değişken. Roma’ya gitmişken Pizza ve Makarna yememek, Roma Dondurması Gelato‘yu tatmamak ve İtalyan kahvelerini yudumlamamak olmaz.

Ortalama restoranda yemek ve şarap 20-25 EUR tutuyor. Ev yapımı şaraplar hem çok hafif, hem  aromaları damakta çok güzel bir tat bırakıyor hem de sağlık açısından da çok faydalı. Turistlerin çok yoğun olduğu yerlerde aynı yemek ve şarap için artı 10 EUR daha fazla ödemek gerekir. Roma’da pizza, panini ve sandviçler 3-5 EUR civarında. Fast food fiyatları 9-10 EUR diyebilirim

.

İtalyan Mutfağı, İtalyan Pizzası, İtalyan Makarnası, İtalyan Şarapları, Roma gezi rehberi, roma hakkında herşey, roma seyahat haritası, italyadan ne alınır, roma gece hayatı, roma otelleri, roma gezilecek yerler, Roma'da Konaklama, Yemek, Toplu Taşıma ve Bilet fiyatları, Kaç Günde Gezilir, Roma'ya Ne Zaman gitmek lazım, roma gezi blog, romadan ne alınır, roma gezi maliyeti,
Roma’dan kilo almadan dönmek mümkün değil!

Trastevre, öğrenci semti olduğundan fiyatlar daha makul. Cappucino, Latte fiyatları 1-1,5 EUR civarında yani Türkiye’den daha uygun. Roma’ya gitmişken meşhur baharat çeşnilerini de alabilirsiniz.

İpuçları -Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Roma’da otel fiyatları  merkeze uzak yerlerde 40-50 EUR civarında merkezde ise 100-120 EUR aralığında. Ancak Roma’daki otel kalitesi çok yüksek değil, örneğin 4 yıldızlı bir otelde Türkiye’deki 4 yıldızlı otel kalitesini bulmak güç. Hostel fiyatları ise 20-40 EUR civarına

Müzeleri gezmek için Roma Pass, Archeologia card ve Biglietto 4 Musei alıp müzeleri ekstra ücret ödemeden gezebilirsin.

Tıpkı Yunanistan gibi İtalya’da da otobüslerde bilet gösterme/onaylatma mecburiyeti yok. O yüzden pek çok turist para ödemeden toplu taşıma araçlarını kullanıyor.


Roma Gece Hayatı, Roma eğlence, roma mekanlar, roma barlar
Roma’da renkli gece hayatı

Gece Hayatı –Roma Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Romalılar özellikle yaz aylarında akşam yemeğini geç saatlerde 9:30 hatta 10’da yemeye başladıklarından gece gezmelerine de geç saatlerde başlıyorlar. Bu sebeple birçok mekan geceyarısı açılıyor. Piazza Navona bölgesi daha çok şık şarap evleri ve barların bulunduğu bir bölge. Campo De fiori ise genellikle gençler ve 30-40 yaş arası Romalılar ve turistlerin tercih ettiği daha yüksek müziğin olduğu bir semt. Trastevere’de ise bohem cafeler, eğlence yerleri bulunuyor.

San Lorenzo, üniversitenin bulunduğu bölge bu yüzden gençler ağırlıklı. Canlı ve samimi ortam var ve barlar kalabalık.


Anasayfa © Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2023