Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Selanik,  Thessaloniki,  Θεσσαλονίκη

İki kez bulunduğum Selanik’ten Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Selanik nerede? Selanik Yunanistan’ın kuzeyinde, İstanbul’un 600km batısında Ege Denizi kıyısında bulunan bir şehir.

Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Yunanistan Selanik Haritası

GENEL BİLGİLER

Selanik, Türkler için ikinci vatan niteliğinde olan bir şehir. Çok değil, 100 yıl önce Türkiye’nin bir parçası olan bu şehir günümüzde de mimarisi ve yaşam şekliyle sanki Türkiye’de.

Selanik’le ilgili ilk izlenim: Oldukça Rahat, Gürültülü ve İzmirvari

Selanik’te korunmuş eski yapı pek fazla yok. Olanlar 1917 büyük yangınından kurtulabilen yapılar. Bunların en ünlüsü Atatürk’ün de Kordon’da oturup karşısında rakısını içtiği Beyaz Kule.

Türk yapılarını merak ediyorsan en önemlisi Atatürk’ün doğduğu ev. 1484’de yapılan Alaca İmaret Camisi, Yeni Hamam, Selanik Valilik Konağı, Hamza Bey Camisi, Bey Hamamı, Alaatini Köşkü ve Yeni Cami kentte ayakta kalabilen tek tük Türk yapıları. 1907’de inşa edilen Kaftancıoğlu Stadı halen kullanımda.

Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Bey Hamamı

Selanik insanları bir hayli rahatına düşkün, sıcak kanlı ve neşeli. Ama bir Atina değil tabiki!

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

  • Dil : Yunanca
  • Popülasyon: 1 milyon kişi
  • Para Birimi: Euro
  • Vize ve Giriş : Schengen Vizesi gerekli. Pasaport kontrolü sorunsuz.
  • Selanik, MÖ 315 yılında kuruldu.
  • Şehrin adı Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’den geliyor.
  • Mimari yapı tamamen modern, yukarı şehirde çok az Türk etkisi kalmış.
  • 1387’de Türk egemenliğine geçti, 1912’de savunma yapılmadan Yunanistan’a teslim edildi.
  • Selanik, Frappe kahvesinin doğduğu yerdir.
  • 1997’de Selanik, Avrupa Kültür Başkenti oldu.
Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Kültür ve Halk

1890 nüfus kayıtlarına göre Selanik’te yaşayanların %50’si Yahudi, %25’i Türk, %8’i Yunanlıdır. 1912’de Türklerin Selanik’i teslim etmesi ve 1917’de 44 Türk mahallesinin büyük kısmının yandığı büyük yangın sonucu Türkler şehri terk etmek zorunda kaldılar. 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin şehirdeki Yahudi nüfusunu toplama kamplarında imhası ile Osmanlı döneminden gelen kültürel mozaikten eser kalmamıştır. Günümüzde halkın tamamı Yunanlılardan oluşuyor.

Selanik’te Neler Yaparım?

Selanik ve çevresinde yapılabilecek şeylerden Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi için benim 7 tavsiyem:

1. Beyaz Kule – 15. yüzyılda bir Bizans yapısı yerine Türkler tarafından inşa edilen kule, ilk yıllarda hapishane olarak kullanıldığından kanlı kule olarak bilinirmiş. 1891 yılında beyaza boyanan kule günümüzde beyaz olmasada hala Beyaz Kule olarak adlandırılıyor. Etrafındaki surlar Yunanlılar tarafından yıkılmış. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı, 360 derece Selanik manzarası sunuyor. Giriş 3 euro, ingilizce audioguide ücretsiz.

Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Selanik’teki Atatürk Evi

2. Atatürk Müzesi – 1881’de Atatürk’ün doğduğu ev, o zamanlar Koca Kasım Paşa mahallesi Islahhane Caddesi olarak anılan ancak günümüzde Apostolou Pavlou Caddesi olarak adlandırılan yerde, Türkiye Konsolosluğunun hemen yanında bulunuyor. Giriş ücretsiz. Eski dekorasyonu değiştirilen ev şuan müze görünümünde.

3. Ladadika – İstanbul Karaköy tarzı cafelerin bulunduğu ancak baya ufak bir bölge. Akşamüstü ve akşam sohbet edip birşeyler yudumlamak için ideal.

Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Ladadika

4. Kordon – İzmir Kordonboyu’nun eski halinin aynısı ancak daha kısa. Aynı Kordonboyu gibi cafeler ve mağazalarla dolu. Şehrin en güzel yeri diyebilirim.

5. Kale – Selanik’i yukarıdan görebilmek istiyorsanız en iyi alternatif Selanik Kalesi’ne çıkmak.

6. Halkidiki – Selanik’e gelmişken kristal mavi sularıyla ünlü Halkidiki’yi ziyaret etmemek olmaz. Hele ki yaz mevsimindeyseniz muhakkak denemelisin! Arabayla 2 saat mesafede.


7. Çınar Mahallesi – Mübadele öncesi ismi Çınar Mahallesi olan günümüzde adı Ana Poli mahallesi olan semt halen Türk izleri taşıyan sayılı yerlerden. Eski tip evleri, köşkleri, çeşmesi ile görülmeye değer.


Bilmeniz Gerekenler – Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Selanik Hava Durumu; Selanik’da hava durumu genellikle Türkiye gibidir. En sıcak ay olan Temmuz ayında hava sıcaklığı ortalaması 25 derece iken, en soğuk ay olan Ocak ayında bu rakam 6 dereceye düşer. En yağışlı ay Kasım ayıdır. Ağustos ayında deniz suyu sıcaklığı 26 dereceyi buluyor.

Selanik Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Selanik Kalınacak Yerler: Selanik merkez’de ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Selanik airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise İstanbul gibi. Selanik’teki otel fiyatları da Türkiye’den daha pahalı değil. Selanik ’te 2 kişi için gecelik ortalama otel fiyatı 350 TL civarındadır. 4 yıldızlı otellerde fiyat ise ortalama 500 TL/geceliktir.

Selanik Araç Kiralama : Selanik Havalimanı içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : Şehirden 16 km uzaklıktaki Havalimanından şehir merkezine otobüs ile gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor. Fiyat ise makul.

Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Diğer Şehirlere Geçiş : Arabayla Selanik’ten 2 saat 45 dakikada Makedonya Üsküp’e gitmek mümkün. Ayrıca yine Selanik ’ten Atina‘ya trenle gitmek 6 saat almakta. İstanbul’dan araç ile Selanik’e gelmek isterseniz 590 kilometre mesafe yaklaşık 6 buçuk saat sürüyor. Selanik’ten Bulgaristan’ın başkenti Sofya‘ya ulaşım ise yine arabayla 3 buçuk saat alıyor.

Selanik ’e Ucuz Uçak Bileti : İstanbul’dan Selanik’e Türk Havayolları ile Aegean Havayolları’nın ortak uçuşu ile ulaşabilirsiniz. Uçuş 1 saat 25 dakika sürüyor.

Uygun fiyatlı uçuşları aramak için burayı tıklayın.

Türkiye’ye bağlı iken Selanik Vali Konağı
Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Valikonağı şimdi Kuzey Yunanistan Bakanlığı

Harcamalar : Selanik’teki ortalama fiyatlar İstanbul’dan yaklaşık %30 daha fazladır. İş bölgesinde ortalama bir öğle yemeği içecek dahil 14 Euro diyebiliriz. Genel fiyat durumunu karşılaştırmanız için bazı rakamları paylaşmak istiyorum: Mc Donald’s da Big Mac menu 7 Euro, Marlboro 4.30 Euro, 2 lt Cola 2 Euro, Aylık ulaşım kartı 30 Euro’dur.

Para Bozdurma : Selanik’e giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var.

Yunan Mutfağı -Selanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Yunan yemekleri bu ülkede karşılaştığım en büyük sürpriz ve gezinin en güzel kısmıydı. Türk yemeklerinin aynısı ancak bazı yemekler daha lezzetli, bazıları ise hemen hemen aynı.

Selanik'te gezilecek yerler, selanik atatürk evi
Bougatsa

En ünlü ve geleneksel lezzet Bougatsa. Yani bildiğiniz peynirli Poğaça. Kahvaltı için tercih edilebilir.

Frappe, Selanik’e özgü ve buradan çıkmış bir kahve olduğundan heryerde buzlu frappe bulmak mümkün. Türk kahvesine Yunan kahvesi deselerde bire bir aynısı.

Yunan rakısı Uzo ise mezeler eşliğinde Beyaz Kule’ye karşı tüketilebilir. Akdeniz ve Doğu mutfaklarının füzyonu olan Selanik mutfağının tadını Halara adı verilen uzun akşam yemeklerinde çıkarabilirsin. Rahat ol, telaşa gerek yok anlamında kullanılan Halara’da yemek zamanında gelmez, içeceğinizi beklerseniz sinirlenmeyin! Yunanlılar tembeldir.

İpuçlarıSelanik Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Genel şehir ziyareti için 1 gün yeterli bir süre. Eğer çeşitli lezzetli yemekleri tatmak ve gece hayatını görmek istiyorsanız iki gün tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında dayanılmaz sıcaklara dikkat. Havalimanından şehir merkezine otobüs seferleri var. Kiosktan bilet almanız lazım. Şehir biraz kirli ve gürültülü. Kontrol olmadığı için toplu taşımaya para vermeye gerek yok.

Selanik Gece Hayatı

To thedro sto bar (Το δέντρο στο) : Eski köşk tipi, yüksek tavanlı, eski ahşap kaplamalı,  büyük bir merdivenli bir yapı burası. Duvarlarda gözlükler, şişeler, eski fotoğrafları görebilirsiniz. Müşteriler kitaplar ve masa oyunları bulunuyor. Canlı Yunan müziği.

selanik gece hayatı, selanik restoranlar, selanik'te ne yenir, selanik'te nerelere gidilir

Pastaflora darling : Zefxidos Caddesi’nde şehrin merkezinde bulunan bu mekan kahve be kokteylleriyle ünlü.

Pulp : Çeşit çeşit, renk renk biralar. Bira severler için en iyi mekan burası.

Coctail Bar : İlginç müzik, hoş insanlar ve kokteyller. Kokteyl fiyatları 7 – 10 euro arasında. Biraz pahalı olabilir ama güzel mekan.

ATiNA GEZİ VE FOTOĞRAF REHBERİ için TIKLAYIN!

Selanik fotoğrafları, selanik fotograflari, selanik gezilecek yerler
DİĞER ŞEHİR REHBERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN!

ANASAYFA © Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2021

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.