Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Berlin

Almanya’nın  büyük şehri hakkında Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

GENEL BİLGİLER

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri Berlin’e hoş geldiniz. 2.Dünya Savaşı, Sovyet İşgali, Berlin Duvarı gibi çeşitli badireler atlatmış Berlin.

Berlin nerede? Berlin Avrupa’da Almanya’nın doğusunda yer alıyor.Berlin’le ilgili ilk izlenim: Çok Düzenli, İlginç ve Gece Eğlenceli

1900’lerin başında Avrupa’nın hayaller şehri, sanat ve kültür merkezi Berlin, Nazilerin yükselmesi ile farklı bir kimliğe bürünmeye başlamış. 1945’de yerle bir olan şehir, 4 parçaya bölünmüş. Yaklaşık 30 sene bir duvarla ayrılmış.

Şimdilerde ise tarihi binası az, klasik Alman düzenliliğinin olduğu, ama gece eğlencesi de olan, değişik bir başkent durumunda. Az sayıda tarihi bina, birkaç Nazi binası, komünist dönemden kalan bloklar ve endüstriyel yapılar ile mimari çeşnisi.

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

 • Dil : Almanca
 • Popülasyon: 3,5 milyon kişi, çevresiyle 6 milyon
 • Para Birimi: Euro
 • Vize ve Giriş : Schengen Vizesi gerekli. Pasaport kontrolünde dönüş bileti, otel rezervasyonu gibi sorulara maruz kalabilirsiniz.
 • Berlin, 1237 yılında kuruldu.
 • 18. yüzyıla kadar küçük bir kasaba görünümünde olan Berlin, 1871’de kurulan Alman İmparatorluğu’na başkent oldu.
 • 1920’de şehir şuanki halinden daha kalabalıktı. (4 milyon)
 • 1936 Olimpiyat Oyunları burada organize edilmiş.
 • 1945’de Almanya 2.Dünya Savaşı’nı kaybetmese, Hitler tarafından şehrin adı Germania olarak değiştirilecekti.
 • İkinci Dünya Savaşı’nda harabeye dönen Berlin, 1945’de İngiliz, Fransız, Amerikan ve Sovyet bölümleri olarak dörde bölündü.
 • 1961-1990 arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştı.
 • Ortalama sıcaklık yıl boyu -2 ile 24 derece arasında.
 • Sanılanın aksine nüfusun sadece üçte biri Hristiyan olup nüfusun %60’ı ateisttir.

Kültür ve Halk

Berlin, 200bin Türk nüfusunu barındırıyor. Özellikle Kreuzberg semti Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir bölge. Müzeler Adası , Kültür Forumu ve Dahlem’deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Berlinale olarak bilinen Berlin Film Festivali, 1951 yılından beri düzenleniyor.

Berlin’de Neler Yaparım?

Berlin ve çevresinde yapılabilecek şeylerden Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi için benim 6 tavsiyem:

1. East Side Gallery – Burası graffitilerden oluşan bir açıkhava sanat galerisi kıvamında. Henüz Berlin Duvarı ayaktayken şehrin batı kısmındaki duvar graffitilerle doluyken, doğuda tamamen temizdi. Şimdi ise doğuyu graffitiler süslüyor.

Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Alexanderplatz

2. Alexanderplatz ve Fernsehturm TV kulesi – Almanya’nın en ünlü meydanı olan Alexanderplatz’da Doğu Almanya zamanında yapılan Televizyon kulesini görmemek olanaksız. 368 metre yükseklikteki kuleden Berlin’i izleyebilirsin.

3. Brandenburg Kapısı – Berlin’in dünyaca ünlü simgesi Brandenburg Kapısı’dır. Berlin Duvarı şehri ikiye bölerken, Brandenburg Kapısı’na ulaşmak mümkün değilmiş. 1989 Aralık ayında doğu ve batı Berlin’in birleşmesi ve duvarın yıkılmasıyla kapı yeniden açılmış. 12 sütunlu kapı 1791’de inşa edilmiş.

4.Checkpoint Charlie –Bölünmüş Berlin’in en ünlü sınır geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’yi görmemek olmaz.  Museum Haus am Checkpoint Charlie, duvarın ve Bölünmüş Berlin’in tarihini sergiliyor. Şuan için bölge tamamen turistik bir kimlik kazanmış.

Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Checkpoint Charlie Sınır Kapısı

5. Soykırım Anıtı –2711 büyük bloktan oluşan Soykırım Anıtı Hitler’in yahudilere uyguladığı sistematik soykırımın anısına dikilmiş. Giriş ücretsiz.

6. Potsdamer Platz – Potsdamer Meydanı, 2. Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’nın en kalabalık ve canlı meydanlarından birisiydi. Ama savaş sonrasında Berlin Duvarı buradan geçerek meydanı da böldü. Günümüzde ise oteller, sinemalar, Sony Center ve alışveriş merkezleri ile Berlin’in eğlence merkezlerinden birisi.

Bilmeniz Gerekenler – Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Berlin Hava Durumu; Berlin’de hava durumu genellikle serindir. En sıcak ay olan Temmuz ayında hava sıcaklığı ortalaması 18 derece iken, en soğuk ay olan Ocak ayında bu rakam -1 dereceye düşer. En yağışlı ay Haziran ayıdır..

Berlin Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Berlin Kalınacak Yerler: Berlin merkez’de ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Berlin airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise İstanbul’a göre çok daha yüksek. Berlin’deki otel fiyatları da Türkiye’den daha pahalı. Berlin’de 2 kişi için gecelik ortalama otel fiyatı 500 TL civarındadır. 4 yıldızlı otellerde fiyat ise ortalama 650 TL/geceliktir.

Berlin Araç Kiralama : Berlin Havalimanı içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : Şehirden 10 km uzaklıktaki Tegel Havalimanı’ndan şehir merkezine tren yada otobüs ile gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 18 dakika sürüyor. Berlin’deki ikinci havalimanı olan Schönefeld ise 20km mesafede ve ulaşım 20 dakika sürüyor.

Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Türk Mahallesi Kreuzberg’in Merkezi

Diğer Şehirlere Geçiş : Trenle Berlin’den 2 saatte Hamburg’a gitmek mümkün. Ayrıca yine Berlin’den Prag’a gitmek isterseniz, otobüsle 4 saat 40 dakikada gidebilirsiniz. Bunlar dışında Berlin’den trenle Polonya Varşova 6 saat sürüyor. İstanbul’dan Berlin 2,190 km olup araçla 23 saat sürüyor.

Berlin’e Ucuz Uçak Bileti : İstanbul’dan Berlin’e hem Avrupa yakasından hem de Gökçen’den direkt uçabilmek mümkün. Oldukça kolay şekilde ucuz uçak bileti bulunabilen İstanbul – Berlin hattının uçuş süresi 3 saat sürüyor. İstanbul’dan Pegasus Havayolları, Türk Hava Yolları direkt uçuş yapıyor. İstanbul dışında Adana’dan Pegasus Havayolları, İzmir’den Sun Express, Antalya’dan THY, Sun Express, Onur Air ve Pegasus direkt uçuş yapıyor.

Uygun fiyatlı uçuşları aramak için burayı tıklayın.

Harcamalar : Berlin’deki ortalama fiyatlar İstanbul’dan yaklaşık %80 daha fazladır. İş bölgesinde ortalama bir öğle yemeği içecek dahil 10 Euro diyebiliriz. Genel fiyat durumunu karşılaştırmanız için bazı rakamları paylaşmak istiyorum: Mc Donald’s da Big Mac menu 7 Euro, Marlboro 6 Euro, 2 lt Cola 1.80 Euro, Aylık ulaşım kartı 80 Euro’dur.

Para Bozdurma : Berlin’e giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var.


Yemek -Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Çok çok özel yemeği olmayan Berlin’de uluşlararası mutfak çeşitlerini bulmak ve tatmak mümkün. Şehirde ortalama bir restoranda yemek ve içecek fiyatları 15-20 EUR civarındadır. Sokak yemeği diyebileceğimiz büfelerde döner, Asya mutfağı, pizza gibi alternatifleri 3-5 EUR bandında bulmak mümkün. Mc Donald’s da ortalama menü fiyatı 6-8 EUR arasında. Kreuzberg’de Gemüse Döner adı verilen Sebzeli ve soslu dönerleri tatmanızı tavsiye ederim. Özellikle Mustafa’s Gemüse için sıra beklemeniz gerekebilir.

Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Mustafa’s Gemüse Kebap, Berlin’de Çok Ünlü

İpuçları -Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Otel fiyatları ortalama gecelik 60 Euro, budget oteller 40 Euro civarında, hosteller ise yurt tipi 10 ile 40 euro arasında.  Toplu taşımada, AB zonlarına standart bilet  1.70 EUR. Eğer gün içinde birçok kez kullanırım diyorsan günlük bilet daha faydalı. AB zonları için 6.90 EUR. 7 günlük bilet ise 29.50 EUR. Aynı bilet tren, otobüs, tramvaylarda kullanılıyor. Günlük bisiklet kirası ise 15 EUR. 

New Europe Tours, her sabah saat 11’de  Alexanderplatz’daki Starbucks’ın önünde ücretsiz turlar düzenliyor. Aynı zamanda New Berlin Tours her gün Brandenburg Kapısı’nın önünden başlayan yürüyüş turları düzenliyor. Turlar ücretsiz ve yaklaşık 4 saat sürüyor. Bilgilendirici ve eğlenceli. Müzelerin ücretsiz günleri var. Bunları internetten takip edebilirsin.

Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Berlin Gece Hayatı -Berlin Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Berlin özellikle Elektronik müzik için bir cennet. İlginç clublar, başarılı DJ’ler ile eğlencenin dip noktası. Muhakkak dene.

KÖLN GEZİ ve FOTOĞRAF REHBERi için TIKLAYIN!

Anasayfa © Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2023