Brugge Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Bruges, Brugge, Brüj

Belçika’nın  en güzel ortaçağ şehri hakkında Brugge Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Brugge’de neler yapılır, nereler gezilir, ne alınır, hava durumu, ulaşım ve dahası aşağıda…

Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi

GENEL BİLGİLER

Belçika’nın tarih ve ortaçağ etkisi ile dolu şehri Brugge’a hoş geldiniz. Burası Avrupa’nın en popüler ortaçağ şehri. Peki nerede bu Brüj? Brüj, Batı Avrupa’da Belçika’nın batısında, Kuzey Denizi’ne 14 km mesafede bulunuyor.Brugge’la ilgili ilk izlenim: Huzur Dolu, Rahat ve Düzenli

Türkiye’deki gibi cahilce yağmalanmış, beton ve gecekonduyla donatılmış, para uğruna değerleri ve tarihi satılmış bir kasaba değil Brugge. “In Brugge – Brugge’da” filminden sonra popülaritesi artan Brugge, bizim gibi 2. dünya ülkesi vatandaşları için biraz pahalı ama olçukça sevimli, romantik ve huzur dolu bir kasaba. 2. Dünya Savaşı’ndan zarar görmeden kurtulan sayılı Avrupa şehirlerinden biri olan Brugge, farklı çikolataları, rahibe işi denilen dantelleri, çeşit çeşit biraları ve kanalları ile ünlü bir şehir. Eğer Belçika’ya yolunuz düştüyse buraya uğramadan asla gelmeyin.


HIZLI BİLGİLENDİRMELER

  • Dil : Hollandaca
  • Popülasyon: 20 bin kişi, çevresiyle 117 bin
  • Para Birimi: Euro
  • Vize ve Giriş : Schengen Vizesi gerekli. Pasaport kontrolünde dönüş bileti, otel rezervasyonu gibi sorulara maruz kalabilirsiniz.
  • Adı Hollandaca “Eski köprü” anlamına geliyor.
  • Brugge’ün tarihi bronz çağına dayanır. Ama altın çağını 12 ve 15. yüzyıllar arasında yaşamış.
  • Brugge, 2002 yılında Avrupa Kültür Başkenti oldu.
  • Kasaba yılda yaklaşık 3 milyon turisti ağırlıyor.

Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brugge gezilecek yerler, brugge seyahat blog, brugge nasıl bir yer, brugge blog, brugge nesi meşhur, brugge ne yenir, brugge kaç günde gezilir, brugge gezi haritası, brugge gece hayatı
Kanallar ve Brugge

Kültür ve Halk

Tam bir Ortaçağ kenti olan Brugge, Belçika’nın Flaman yani Hollanda etkisi altında bulunan bölgesinde bulunuyor. Bu sebeple halk Fransızdan çok, Hollandalılara daha yakın. Kasaba halkı genellikle oldukça nazik, gelir düzeyi bir hayli yüksek ve sakin bir hayat tercih eden kişiler. Belçikalıların kültür düzeyini kamu binalarını yüzyıllarca korumları, restore etmeleri ve rant uğruna talan etmemelerinden anlayabilirsiniz. Aynı şekilde evlerine, giyim tarzlarına ve yaşayışlarına bakarak ta aradaki farkı sezebilirsiniz.


Brugge’de Neler Yapılır? Brugge’de Gezilecek Yerler

Brugge ve çevresinde yapılabilecek şeylerden Brugge Gezi ve Fotoğraf Rehberi için benim 6 tavsiyem:

Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brugge gezilecek yerler, brugge seyahat blog, brugge nasıl bir yer, brugge blog, brugge nesi meşhur, brugge ne yenir, brugge kaç günde gezilir, brugge gezi haritası, brugge gece hayatı

1. Tıka Basa Çikolata – Çikolata Fuarı, Çikolata Müzesi, çikolata sıraları ve 50 çikolata mağazasıyla Brugge, çikolata sevenlerin gizli cenneti sanki.  İstediğinizden ve beklediğinizden çok daha fazlasını bu şehirde bulacaksınız. Aman kilolara dikkat!

2. Balon Turu – Eğer adam başı 180 EUR ödeyebilecek kadar paranız varsa, ve kanal turundan ötesini arıyorsanız balonla şehrin üstünde romantik bir gezi sizin için ideal olabilir. Gün doğumu ve gün batımı turları sürekli olarak organize ediliyor.

3. Brugge Müzeleri – Brugge’ün ününde müzelerin de payları vardır. Bunlardan en meşhuru Güzel Sanatlar Kent Müzesi‘dir. Müzede Brugge’lü Jan van Eyck’in eserleri sergileniyor. Müzede ayrıca Flaman ilkel resimlerinden oluşan dünyaca ünlü bir koleksiyonda mevcut. Genel olarak müzeler küçük ve bu sebeple bir-iki gün içinde hepsini görebilirsiniz. Müzeler küçük ama şehrin Ortaçağ geçmişini vurgulayacak kadar önemli bir misyona sahip.


Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brugge gezilecek yerler, brugge seyahat blog, brugge nasıl bir yer, brugge blog, brugge nesi meşhur, brugge ne yenir, brugge kaç günde gezilir, brugge gezi haritası, brugge gece hayatı
Kanal Turları Çok Eğlenceli

4.Kanal Turu – Brugge’ün ana arterleri, Türkiye’dekilerin aksine otobanlar değil, kanallar. Kanallarda yapılacak yarım saatlik tekne gezintisiyle gizli bahçeleri, ilginç köprüleri ve süslü Ortaçağ yapılarını görebilirsiniz. Şehrin sihrini yakalamak için ideal olan turlar, kişi başı 8 euro civarında.

5. Grote Markt – Bu kasabanın Taksim meydanı da burası. Meydan; restoranlar, barlar, müzeler ve şehrin çan kulesi ile çevrili bir dikdörtgen. Yemek için buradaki restoranları yada bira tatmak isterseniz meydandaki barları tavsiye etmiyorum. Meydan oldukça turistik. Noel boyunca  Noel pazarı ve buz pateni pisti meydanda kuruluyor. Tam eğlencelik.

6. Çan Kulesi – .83 metre yükseklikteki çan kulesi Brugge’ün en önemli simgesi. Hem de kulenin zirvesine çıkıp romantik Brugge manzarasının tadını çıkarabiliyorsunuz.


Bilmeniz Gerekenler Brugge Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Brugge’de Hava Durumu; Brugge de hava durumu genellikle serindir. En sıcak ay olan Temmuz ayında, hava sıcaklığı ortalaması 17 derece iken, en soğuk ay olan Ocak ayında bu rakam 4 dereceye düşer. En yağışlı ay ise Kasım ayıdır. Ziyaret takviminizi buna göre organize edebilirsiniz.

Brüj Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Brugge’de Konaklama Olanakları Brugge Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Brugge’de Konaklama: Eğer Brugge’de ev kiralamak isterseniz airbnb sizin için iyi bir alternatif. Brugge, eşyalı kiralım oda ve ev konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar gecelik 80 – 120 Euro aralığında. Otel fiyatları da yıldız sayısı, lokasyon ve sunduğu olanaklara göre yine aynı fiyat aralığında bulunuyor.

Brugge’de Ulaşım ve Araç Kiralama Brugge Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Brugge Araç Kiralama : Brüksel Havalimanı içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Budget’ın Brugge’deki ofisinden araç kiralamak için Tıklayın!

Havalimanı’ndan Ulaşım : Şehirden 110 km uzaklıktaki Brüksel Havalimanı’ndan şehir merkezine tren ile gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Ayrıca Flixbus‘ın havalimanı Brugge otobüsleri ise kişi başı 9 Euro’dan başlayan fiyatlarla hizmet veriyor. Otobüsle yolculuk süresi ise 2 saat.


Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brugge gezilecek yerler, brugge seyahat blog, brugge nasıl bir yer, brugge blog, brugge nesi meşhur, brugge ne yenir, brugge kaç günde gezilir, brugge gezi haritası, brugge gece hayatı

Diğer Şehirlere Geçiş : Trenle Brüj ’den 1 saatte Brüksel’e gitmek mümkün. Ayrıca yine Brüj ’den Amsterdam’a gitmek isterseniz, trenle Anvers aktarmalı olarak 2 saat 40 dakikada gidebilirsiniz.

Brüj ’e Ucuz Uçak Bileti : Brüj’e girmek için en yakın havalimanı Brüksel havalimanlarıdır. İstanbul’dan Brüksel’e hem Avrupa yakasından hem de Gökçen’den direkt uçabilmek mümkün. Oldukça kolay şekilde ucuz uçak bileti bulunabilen İstanbul – Brüksel hattının uçuş süresi 3:30 saat sürüyor. İstanbul’dan Pegasus Havayolları, Türk Hava Yolları direkt uçuş yapıyor. İstanbul dışında Adana’dan Pegasus Havayolları, İzmir’den Tropic Ocean Airways ve Tuifly; Antalya’dan Corendon Airlines, Tropic Ocean Airways ve Tuifly direkt uçuş yapıyor.

Uygun fiyatlı uçuşları aramak için burayı tıklayın.

Harcamalar : Brugge ’deki ortalama fiyatlar İstanbul’dan yaklaşık %80 daha fazladır. İş bölgesinde ortalama bir öğle yemeği içecek dahil 15 Euro diyebiliriz. Genel fiyat durumunu karşılaştırmanız için bazı rakamları paylaşmak istiyorum: Mc Donald’s da Big Mac menu 9 Euro, Marlboro 7 Euro, 2 lt Cola 2.35 Euro, Aylık ulaşım kartı 50 Euro’dur.

Para Bozdurma : Brüj’e giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var.


Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brugge gezilecek yerler, brugge seyahat blog, brugge nasıl bir yer, brugge blog, brugge nesi meşhur, brugge ne yenir, brugge kaç günde gezilir, brugge gezi haritası, brugge gece hayatı

Fast-food ve büfe tarzı yiyecekler 10-12 EUR civarında. Restaurantta özellikle meydanda kişi başı 25 EUR civarında yemek yiyebilirsin.

Trappist Birası ve Pajottenland bölgesine özgü havadaki doğal mayalarla mayalanmış tatlımsı buğday birası olan Lambic birası denemeye değer içecekler.

Belçika’dan waffle yemeden dönmek olmaz. Brüksel waffle’ı çok ünlü olsada Brugge’de de bu tadı denemelisin. Bir diğer lezzette patates kızartması. 3-4 EUR’ya satılan patates kızartması da Brugge’a özgü lezzetlerden.


Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Brugge gezilecek yerler, brugge seyahat blog, brugge nasıl bir yer, brugge blog, brugge nesi meşhur, brugge ne yenir, brugge kaç günde gezilir, brugge gezi haritası, brugge gece hayatı

İpuçları -Brüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Otel fiyatları ortalama gecelik 60 Euro,  hosteller ise yurt tipi odalarda 20 ile 25 euro arasında. Otobüs bileti  2.10 EUR ama aslında her yere yürüyerek gidebilirsin. Her yere ortalama 15 dakika yürüyüşle ulaşmak mümkün.

Çarşamba sabahları Grote Markt meydanında pazar kuruluyor. Buradan yiyecek ve meyve alabilirsin. Fiyatları Brugge’a göre uygun. BruggeCard bisiklet kiralama ve birçok etkinlikte indirim sağlıyor.


Gece HayatıBrüj Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Gece gezmesi yok diyebilirim. Cafe ve küçük barlarda içki eşliğinde sohbet ideal.DİĞER ŞEHİR REHBERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN!

Anasayfa © Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2023