Zincirli Köprü

Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi

Budapest

Genellikle Prag Viyana Budapeşte ye düzenlenen Budapeşte Turları kapsamında ziyaret edilen bu güzel şehir hakkında yararlı bir Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi hazırladık. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Gün Batımında Buda Kalesi

Budapeşte Nerede? Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Orta Avrupa’da yer alıyor. Avusturya, Slovakya, Hırvatistan, Romanya, Slovenya ve Ukrayna ile konşu olan Macaristan’ın siyasi ve ekonomik merkezi. İstanbul’dan uçakla 1 saat 40 dakika da ulaşmak mümkün. Budapeşte uçak bileti için Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’na bakabilirsiniz. Her iki firma da İstanbul’dan Budapeşte’ye direkt uçuyor.

Budapaşte Haritası - Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Budapeşte Haritası – Macaristan Haritası

GENEL BİLGİLER – Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi

Budapeşte, Tuna Nehri’nin her iki yakasına yayılan Buda ve Peşte şehirlerine verilen ortak addır. Bir süre Türk egemenliğinde kalmış olan Budapeşte’de o yıllardan kalan bir türbe ve birkaç Türk Hamamı’nı görmek mümkün. Aslında şehrin mimarisi ve kültürü tarihte oldukça önemli bir yer edinen Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun tarihi etkisi altında.

Budapeşte hakkında ilk izlenim: Fotoğraf açısından Avrupa’daki en iyi yerlerden birisi

Günümüzde Budapeşte, başta Avusturya ve Almanya’dan olmak üzere İspanyol, İtalyan, Japon turistlerin orta Avrupa’daki gözde gezi destinasyonlarından birisi.

Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Tuna Nehri ve Zincirli Köprü

HIZLI BİLGİLENDİRMELER – Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi

  • Dil : Macarca. İngilizce oldukça yaygın olarak konuşuluyor.
  • Popülasyon: 2 milyon
  • Para Birimi: Budapeşte para birimi Macar Florini (HUF)
  • Vize ve Giriş : Budapeşte vize işlemleri nasıl? Yada Macaristan vizesi nasıl alınır derseniz Schengen vizeniz varsa Macarsitan’da geçerlidir.

Bilinmesi Gerekenler – Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi

Budapeşte Hava Durumu; Budapeşte’de hava genellikle Türkiye’den serindir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 16 derece civarında. Kış döneminde bazen çok soğuk olsa da genellikle İstanbul’a yakın sıcaklıkta, yaz ayları ise ortalama 25 derece sıcaklık görülüyor.

Budapeşte Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Budapeşte Kalınacak Yerler: Budapeşte’de ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Budapeşte airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise merkezde makul. Budapeşte otel fiyatları ise Türkiye’ye hemen hemen yakındır. Budapeşte’de 2 kişi gecelik ortalama otel fiyatı 370-400 TL civarındadır. 4 yıldızlı otellerde ise ortalama 650 TL/geceliktir.

Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Budapeşte Hilton

Budapeşte Araç Kiralama : Budapeşte Havalimanı içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : 100E nolu otobüs havalimanından şehir merkezine direkt ulaşım sağlıyor. Biletler makinalardan nakit ve kredi kartı ile satın alınabilir. Ücret tek yön 900 HUF.

Diğer Şehirlere Geçiş : Budapeşte’den 3 saatte Viyana’ya gitmek mümkün. Budapeşte Viyana Tren fiyatları 9 EUR. Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya gitmek isterseniz, Budapeşte Bratislava treni 2:30 saat sürüyor. Ayrıca Hırvatistan Zagreb’e otobüs ile 5 saat, Ljubljana’ya ise 6 saatte ulaşılıyor. İstanbul’dan araç ile gidilirse mesafe 1320 km ve yaklaşık 15-16 saat sürmekte.

Para Bozdurma : Budapeşte’ye giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var. Havalimanında 1 EUR 250 HUF iken; şehir merkezinde 1 EUR’yu 315-320 HUF ‘a bozdurabilirsiniz. Bu nedenle havalimanında mümkün olduğunda az para bozdurmakta fayda var. Ayrıca döviz bürolarının bir kısmında komisyon kesildiğinden “No Commission” yazan bürolara gitmenizi tavsiye ederim.

Budapeşte Gezilecek Yerler, Nerede Fotoğraf Çekerim?

Budapeşte’de yapılabilecek şeylerden işte 6 tavsiye:

Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi
Buda Kalesi ve Saray

1. Buda Kalesi – Tuna Nehri kenarında bir tepe üstünde bulunan Buda Kalesi, fotoğraf çekmek için iadeal mekanlardan birisi. Özellikle eşsiz nehir ve köprüler ile şehir manzarası harika. Buda Kalesi özellikle uzun pozlama yapılabilecek gece çekimleri için elverişli ortam sunuyor.

Kale’ye çıkış: Bunun birkaç yöntemi var. Bunlardan biri Zincirli Köprü bitiminde bulunan tarihi Feniküler, diğeri köprünün solunda bulunan yürüyen merdivenler, bir diğeri ise benim de tavsiye ettiğin türüyerek tırmanma. Böylelikle farklı manzaraları yakalama şansınız olacak. Özellikle Ortaçağ’dan kalan kale duvarlarının yanından yürümek keyifli.

En tepeye çıkarsanız Kraliyet Sarayı’na ulaşırsınız. Buradan, Tuna’ya bakarsanız, Zincirli Köprü ve Parlamento’nun muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.


Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Balıkçılar Burcu’nda Model Çekimi

2. Balıkçılar Burcu – Şehrin en kalabalık ve turistik yeri olan Balıkçılar Burcu fotoğraf için de eşsiz güzellikler sunar. Çok kalabalık olduğu için sabah erken saatlerde yada akşam gitmek daha iyi olabilir.
Balıkçılar Burcu çok geniş bir yapı olduğundan, onu tek bir karede yakalamak zordur. Genelde kemerler ve kuleler, çok güzel bir çerçeve oluşturabilir.

3. Zincirli Köprü – Zincir Köprü, 1849 yılında Budapeşte’de inşa edilen ilk köprü ve kentin merkezi bir unsuru. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanmış ve restore edilmiş olsa da, mimari orijinalliğini halen koruyor.

Eğer Köprüyü Peşte’den çekiyorsanız, fotoğrafa Buda Kalesi’ni de ekleyebileceksiniz. Köprüde yürürken birçok harika açı keşfedeceksiniz: Aslanlar, sütunlar, arabaların izleri gibi

Zincirli Köprü
Zincirli Köprü Uzun Pozlama

4. Parlamento Binası – Macaristan Parlamentosu, 265 metre genişliğindedir ve Tuna kenarında bulunuyor. Fotoğraf çekmek için en iyi zaman sabah, gün doğumu. Akşamları çok sayıda gezi teknesi olduğundan, herhangi bir tekneyi çekmeden uzun pozlama çekimi yapmak neredeyse imkansız.

Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi
Zincirli Köprü ve geride Macaristan Meclis Binası

5. Aziz Stefan Bazilikası – Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan neo-klasik Aziz Stefan Bazilikası, adını 1001 yılında Macaristan Krallığı’nı kuran Kral Stefan’dan alıyor. Her açıdan harika görünen kiliseyi fotoğraflarken Etrafta çok turist olacağı konusunda hazırlıklı olun.

6. Kahramanlar Meydanı – Budapeşte’nin turistik noktalarından biri olan Kahramanlar Meydanı, 1896 yılında dünya fuarı için inşa edilmiş. Meydan, Macar tarihinin en etkili kralları ve politikacılarının heykellerini barındırıyor. Ortadaki 7 atlı heykeli, Macaristan’a gelen ilk 7 Macar kabilesinin liderlerini sembolize ediyor.


Budapeşte Alışveriş – Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Budapeşte’de alışveriş yapmak için birçok seçenek sunuyor. Şehrin her köşesindeki butikler, büyük alışveriş merkezleri ve yeni moda mağazaları bulunan Fashion Street önemli alışveriş noktaları. Mağazalar genelde akşam saat 8’e kadar açık. Süpermarketler ise örneğin Tesco 24 saat açık.

Vergi İadesi: KDV (% 27), çoğu tüketici mal ve hizmetinin fiyatına eklenmiştir. 50.000 HUF’u geçen çoğu alışveriş için geri ödeme yapılabilir.
Girişte “Tax Free” logosu olan mağazalara bakın. Satış asistanlarından size gerekli belgeleri sağlamasını isteyin.

Neler alınır? İşlemeli bezler, Macar folklor kostümleri giymiş bebekler ve yastı kılıfları, elbiseler, çanak çömlek, poselen gibi klasik Macar ürünleri alınabilir. Ayrıca paprika ve Tokaj şarabı Macaristan’a has özel lezzetlerdir.

Andrassy Caddesi’nde ise ünlü designer (Gucci, Armani, Roberto Cavalli, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana) mağazaları, hediyelik mağazalar ve kaliteli restoran ve cafeler bulunur.


Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi

Türk Anıtları – Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Türklerle ilgili yerlere bakarsak Gül Baba Türbesi, Budapeşte Atatürk Heykeli, Atatürk Caddesi, Türk Caddesi’ni görmeniz mümkün. Ayrıca Budapeşte’de Türk şehitliği ve Akıncılar Mezarlığı bulunuyor. Macar Ulusal Müzesi’nde de Osmanlılara ayrılmış bölüm yer alıyor.

Ayrıca şehirde Türklerden kalma dört hamam bulunuyor. Bunlar Király, Rudas, Veli Bej (Veli Bey) ve Rácz Hamamlarıdır.


Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi

Budapeşte Gece Hayatı

Yaklaşık 50 EUR’ya 1 hafta süreyle gece kulüpleri ve mekanlarda geçerli ve 5 shot içeren Night Club Card satın alabilirsiniz. Ancak zaten birçok mekana giriş ücretsiz yada 3-5 EUR civarında. 18 yaşından küçüklerin mekanlara girmesi mümkün değil. Mekanlar özellikle Opera Binası, Kazinczy Caddesi ve Raday Caddesi civarında bulunuyor. Rock müzik için Rocktogon, Jazz için Cotton Club, Dance için Morrison’s, Alcatraz, New Orleans, Fat Mo’s tavsiye edilen yerler. Ayrıca gece etkinliği olarak Gece tekne turlarına da katılabilirsiniz.

DİĞER ŞEHİR REHBERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN!

ANASAYFASokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Kivanc Turkalp Photography © 2016-2023