Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Bucureşti, Bucharest

Romanya’nın en büyük şehri ve başkenti Bükreş hakkında Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Bükreş Gezilecek yerler, bükreş fotoğrafları, bukres fotograflari

GENEL BİLGİLER

Romanya’nın başkenti Bükreş’e hoş geldiniz. Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısında kurulu, Romanya’nın ticaret merkezi.

Bükreş nerede? Bükreş doğu Avrupa’da Romanya’nın güneyinde bulunan bir kent

Bükreş hakkında ilk izlenim: Eğlenceli, biraz kesvetli ama ilginç.

Genellikle hemen her yerine yürünebilir bir şehir olan Bükreş, Romanya’nın diğer şehirlerine göre, özellikle Transilvanya’ya göre, daha az turistik ve daha az ilgi çekici. Bükreş, diğer Balkan şehirleriyle kıyaslarsak Belgrad gibi unutulmaz değil, ama Sofya’dan daha güzel ve daha karakteristik.


Bükreş Gezi Fotograf Rehberi

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

  • Dil : Romence
  • Popülasyon: 2 milyon
  • Para Birimi: Rumen Leyi
  • Vize ve Giriş : Romaya vizesi gerekiyor ama Schengen vizesi de kabul ediliyor. Gri, siyah ve yeşil pasaport sahibiyseniz vizesiz giriş yapabilirsiniz.
  • Romanya’nın en büyük şehri ve başkenti Bükreş, 1459’da kuruldu.
  • 1462’de Türk egemenliğine girdi.
  • Eflak eyaletinin ekonomik merkezi olan Bükreş, 1659’da eyalet başkenti yapıldı.
  • 1862’de bağımız Romanya’nın başkenti oldu.
  • Nikolay Çavuşesku liderliği (1965-1989) sırasında şehrin tarihi bölümlerinin çoğu yıktırıldı.

Kültür ve Halk – Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Türk etkisi, ardından Avusturya ve Rus etkisi altında kalan Romanya ve Bükreş, 20. yüzyılda komünizm etkisiyle sosyalist bir yaşam sürmüş. 21. yüzyılda kapitalist bir yapıya geçen Bükreş’te evsiz sayısı inanılmaz boyutlarda. Fuhuş ise oldukça yaygın.

Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Bükreş’te Evsizler

Neler Yapılır? – Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Bükreş ve çevresinde Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi için gezi tavsiyem:

1. Eski Şehirde Yürüyüş – Eski şehirde dolaşıp, fotoğraflar çekip ardından hemen hemen her etnik yemeğin bulunabildiği restoranlardan birinde yemek için durmak, ardından yine gezip sonrasında çeşit çeşit içki ve yanında şehrin eşsiz peynir ve çikolatasını tadabileceğiniz cafe ve barlarda soluklanmak çok keyifli.

Bilmeniz Gerekenler – Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Bükreş Hava Durumu; Bükreş’de hava durumu genellikle serindir. En sıcak ay olan Temmuz ayında hava sıcaklığı ortalaması 22 derece iken, en soğuk ay olan Ocak ayında bu rakam -2 dereceye düşer. En yağışlı ay Haziran ayı, en güneşli ay Temmuz ayıdır.

Bükreş Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Bükreş Kalınacak Yerler: Bükreş merkez’de ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Bükreş airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise İstanbul’a göre çok daha düşük. Bükreş’teki otel fiyatları da Türkiye’den daha ucuz. Bükreş’te 2 kişi için gecelik ortalama otel fiyatı 250 TL civarındadır. 4 yıldızlı otellerde fiyat ise ortalama 450 TL/geceliktir.

Bükreş Genelevler, bükreş fuhuş, romen kızlar,
Bükreş’in Genel Görünümü

Bükreş Araç Kiralama : Bükreş Havalimanları içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : Bükreş’de Otopeni Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım 30 dakika, toplu ulaşımla ise 1 saat sürüyor.

Diğer Şehirlere Geçiş : Trenle Bükreş’ten 2 buçuk saatte Karadeniz kıyısındaki Romanya şehri olan Köstence’ye gitmek mümkün. Ayrıca yine Bükreş’ten İstanbul’a 640 kilometre yolculuğu araç ile 8 buçuk saatte yapmak mümkün. Ayrıca Devlet Demiryolları’nın İstanbul’dan Sofya aktarmalı Bükreş treni de bulunuyor. Bilgi için buraya tıklayın.

Bükreş’e Ucuz Uçak Bileti : İstanbul’dan Bükreş’e hem Avrupa yakasından hem de Gökçen’den direkt uçabilmek mümkün. Oldukça kolay şekilde ucuz uçak bileti bulunabilen İstanbul – Bükreş hattının uçuş süresi 1 saat 20 dakika sürüyor. İstanbul’dan Pegasus Havayolları, TAROM – Romanya Havayolları ve Türk Hava Yolları direkt uçuş yapıyor.

Uygun fiyatlı uçuşları aramak için burayı tıklayın.

Harcamalar : Bükreş’deki ortalama fiyatlar İstanbul’la yaklaşık aynıdır. İş bölgesinde ortalama bir öğle yemeği içecek dahil 40TL diyebiliriz. Genel fiyat durumunu karşılaştırmanız için bazı rakamları paylaşmak istiyorum: Mc Donald’s da Big Mac menu 25TL, Marlboro 25TL, 2 lt Cola 7 TL, Aylık ulaşım kartı 85TL’dir.

Para Bozdurma : Bükreş’e giderken yanınızda Ley bulundurmanızda fayda var. Döviz bürolarında da dolar veya euro bozdurulabiliyor.

 Bükreş Gezi Fotoğraf Rehberi, Bükreş seks, bükreş gece hayatı
Eski Bükreş dar sokakları ve küçük binaları ile güzel

İpuçları– Bükreş Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Bükreş’te çift kişilik otel fiyatı gecelik 150-200 RON aralığında, hostellerin fiyatları ise yurtlarda 40 RON dolayında.

1979’da hizmete giren 51 istasyonlu ve 6 farklı hattan oluşan Bükreş Metrosu, şehir ulaşımını rahatlatıyor. Bükreş’te tek yön ulaşım bedeli 3 TL civarında


Anasayfa © Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2020

Advertisements

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.