Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Paris Gezi ve Fotograf Rehberi

Paris

Fransa’nın başkenti ve en büyük şehri hakkında Paris Gezi ve Fotograf Rehberi. Paris’te gezilecek yerler, en iyi alışveriş mekanları, Paris’te nereler gezilmeli, Parise hangi ay gidilir, Pariste kaç gün kalmalı, paris’te ne yapılır? hepsinin cevabı aşağıda…

Paris Nerede? Paris batı Avrupa’da Fransa’nın kuzey batısında bulunuyor.

Eiffel Kulesi ve Paris, Paris Gezi Fotograf Rehberi

INDEKS

GENEL BİLGİLER -Paris Gezi ve Fotograf Rehberi

Modanın kalbi Paris’e hoş geldiniz. Elegant ve sihirli.

Paris’le ilgili ilk izlenim: Stil sahibi, Süslü ve Kültürel.

Paris, Fransa’nın iş, kültür ve moda merkezi. Aslında sadece Fransa’nın değil dünyanın en önemli merkezlerinden birisi. Bu romantik, stil sahibi, tarihi ve sofistike şehre aşık olmamak gerçekten çok zor.

Paris, ziyaretçilerine birçok şey sunar. Örneğin, müzeleri ve anıtları dünyadaki en iyiler arasındadır. Mükemmel Fransız şarabı, Fransız müziği, Arnavut kaldırımlı sokakları ve ünlü sokak cafeleri!

Seinne Nehri kenarında, Paris Havzası’nın ortasındaki bu şehrin tarihi binlerce yıl önceye dayanır. Moda ve lüksün başkenti Paris, bir Işıklar Şehri’dir.

Ziyaret için ideal zaman Haziran ve Ağustos arasında olsada, hem çok kalabalık olması hem de pahalılık nedeniyle en iyi zamanlar İlkbahar ve Sohbahar aylarıdır.


Paris Gezi Fotograf Rehberi
Paris by Kivanc Turkalp

HIZLI BİLGİLENDİRMELER

 • Dil : Fransızca
 • Popülasyon: 10,5 milyon kişi, metropol alan 12,5 milyon
 • Para Birimi: Euro
 • Vize ve Giriş : Schengen Vizesi gerekli. Pasaport kontrolünde dönüş bileti, otel rezervasyonu gibi sorulara maruz kalabilirsiniz.
 • Paris’in mottosu Latince “Fluctuat nec mergitur” yani “Sallanır ama yıkılmaz” (Il est battu par les flots sans être submergé) dır.
 • Paris’te ikamet edenlere Parisien (Parizyen) denir.
 • Yılda yaklaşık 30 milyon kişi Paris’i ziyaret ediyor.
 • Şehirde 70bin Türk yaşıyor. En büyük yabancı grup ise 300bin kişi ile Cezayirliler.
 • Paris’te yaşayanların %47’si Katolik, %25’inin dini inancı yok, %7’si Müslüman, %4 Protestan ve %2 Musevi.
 • Ortalama sıcaklık yıl içerisinde 3 ile 25 derece arasındadır.
 • 1900 ve 1924 Olimpiyat Oyunları Paris’te düzenlenmiştir.
Paris Model Shooting
Paris Model Çekimlerimden

KÜLTÜR ve HALK -Paris Gezi ve Fotograf Rehberi

Paris’i alışveriş, Eiffel Kulesi ve bir iki müze olarak görüyorsanız çok yanlış bir yoldasınız. Paris, yüzyıllardır müzik, tiyatro, edebiyat, sinema, fotoğraf, opera gibi birçok alanda dünyanın en önemli kültür merkezlerinden birisi.

17. yüzyılda Fransız Barok ve Klasizm akımlarının çıkış noktası Paris. Paris, tarihi boyunca içinden bir çok ressam doğurdu. Manet, Monet, Gauguin, Renoir gibi ressamların;  Rodin, Claudel gibi heykeltraşların; Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Émile Zola, Alexandre Dumas, Gustave Flaubert, Jules Verne, Victor Hugo, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Patrick Modiano gibi yazarların çıkış yeri Paris. Hector Berlioz, Rossini, Claude Debussy, Edith Piaf gibi müzisyenler de bu şehirden çıktılar.

Dünyada bilet karşılığı ilk film gösterimi Auguste ve Louis Lumière tarafından 28 Aralık 1895 tarihinde Grand Café‘de gerçekleştirildi. Luc Besson gibi sinemanın ünlü isimleri de Paris’ten çıktı.

Grand Cafe de Paris
Grand Cafe


PARİS ve FOTOĞRAFÇILIK

Mucit Nicéphore Niépce 1825 yılında Paris’te cilalı taş bir levha üzerinde ilk kalıcı fotoğrafı çeken kişidir. 1880’lerde Etienne-Jules Marey  modern fotoğrafçılığın gelişimine katkıda bulunmuştur. Man Ray ve Maurice Tabard eserlerinde sürreaslist fotoğrafçılığı geliştirdiler. Bunlar haricinde Paris pek çok fotoğrafçı yetiştirdi. Bunların arasında Robert Doisneau, Eugène Atget,  Marcel Bovis,  Jacques-Henri Lartigue, Henri de Toulouse-Lautrec, Jules Chéret, Eugène Grasset, Adolphe Willette, Pierre Bonnard, Georges de Feure, Henri-Gabriel Ibels sayılabilir.

NE YAPARIM? -Paris Gezi ve Fotograf Rehberi

Paris ve çevresinde yapılabilecek şeylerden işte benim 6 tavsiyem:

Louvre Müzesi, Paris Louvre Müzesi Biletleri, Louvre Müze, Paris'te gezilecek yerler
Louvre Müzesi

1. Louvre’u Keşfet – Hem kapladığı alan hemde içerisindeki eserler bakımından dünyanın en büyük müzesidir Louvre. Tüm müzeyi gezebilmek için en az iki tüm güne ihtiyacınız olacak. Ama en azından 3-4 saatinizi ayırarak bu müzeyi hızlı bir şekilde ziyaret etmekte fayda var.

2. Montemartre ve Paris Manzarası – 130 metre yükseklikten eşsiz Paris manzarası sunan Montemartre aynı zamanda şehirdeki ressamların da buluşma ve ticaret noktası. Her yıl 10 milyon kişinin ziyaret ettiği ünlü Sacré Cœur Bazilikası ile Montemartre, Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Paris'te fotoğraf çekimi
Montmartre Model Çekimlerimden

3. İlle de Eiffel Kulesi – Eiffel Kulesiz bir Paris seyahati düşünülemez. 1889 Dünya Fuarı için inşa ettirilen  bu 300 metrelik kule, ilk yıllarında Parisliler tarafından pek beğenilmez ve kulenin kaldırılması talep edilir. Geçen süre içerisinde Paris’in sembolü olan kulenin katlarına çıkıp şehri izlemenin keyfi apayrı.

4.Versailles Sarayı – Paris’e gidip Fransa krallarının eski Sarayını ziyaret etmemek olmaz. Fransız ihtilalinin yapıldığı bu sarayda, Marie Antoinette‘in evini ziyaret edip büyük ve ferah saray bahçelerinde yürüyüş yapmak çok keyifli. Ancak dev bahçeleri ve sonsuz sayıdaki odaları nedeniyle Versay’a 1 gün ayırmak gerekebilir.

Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Versailles Sarayı ihtişamıyla etkileyici

5. Champs Elysees’de Tur At – Sinemalar, kabareler, cafeler, lüks mağazaları ile Paris’in en prestijli caddesi. Aslında sadece Paris’in değil dünyanın en ünlü caddesi diyebiliriz. Cadde, her zaman kalabalık ve her zaman pahalı. Gün içinde veya gece çekimler için ideal bir yer. Özellikle sabah erken saatlerde boş haliyle çekmek daha da keyifli. Cadde ortasından Zafer Takı görüntüsü de bir harika. Eeee bize her yer Şanzelize.

6. Arc De Triomphe – Zafer Takı – Charles de Gaulle meydanında bulunan Zafer Takı,  Paris’in en ünlü yerlerinden biridir. 284 basamakla yukarı çıkıp, şehir ve Eiffel manzaraları pozlamak ve panoramil manzarayı fotoğraflamak için ideal. 

Zafer Takı Paris, Paris gece hayatı
Zafer Takı

Ayrıca; Notre-Dame Kilisesi, Le Marais Semti, Musee d’Orsay, Pere-Lachaise Mezarlığı, Luxembourg Bahçeleri diğer görülmesi gereken yerler.

Bilinmesi Gerekenler -Paris Gezi Fotograf Rehberi

Paris Hava Durumu; Paris’te hava genellikle Türkiye’den serindir. En sıcak ay olan Temmuz ayının ortalaması 20 derece olup, en soğuk ay olan Ocak ayı ortalaması 5 derecedir. Paris’te en yağışlı ay ise Mayıs.

Paris Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın.

Paris Kalınacak Yerler: Paris’te ev kiralamak için airbnb iyi bir tercih. Budapeşte airbnb konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar ise merkezde pahalı. Paris otel fiyatları ise Türkiye’ye göre oldukça yüksek. Paris’te 2 kişi gecelik ortalama otel fiyatı 800 TL civarındadır. 4 yıldızlı otellerde ise ortalama 1.250 TL/geceliktir.

Paris Araç Kiralama : Paris Havalimanları içinde Avis, Budget, Sixth gibi uluslararası firmaların ofisleri bulunuyor. Yollar ise araç kullanmak için rahat. T.C. ehliyetleri burada da geçerlidir.

Havalimanı’ndan Ulaşım : Charles de Gaulle havalimanından şehir merkezine 32 kilometrelik tren yolculuğu 35 dakika sürüyor. Orly Havalimanından ise 16 kilometrelik yolculuk 45 dakika sürüyor.


Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Kuzey Garı – Gare du Nord

Diğer Şehirlere Geçiş : Paris – Amsterdam arası yolculuk 4 saat sürüyor. Eğer Brüksel’e geçmek isterseniz Kuzey Garı’ndan kalkan tren ile 1 saat 45 dakika da gitmek mümkün. Paris Londra arasında çalışan ve tünelden geçen trenler saatte bir Kuzey Garı’ndan kalkıyor ve 2 saat 35 dakikada sizi Londra’ya ulaştırıyor.

Paris’e Ucuz Uçak Bileti : Paris’e İstanbul’dan hem Avrupa yakasından, hem de Gökçen’den direkt uçmak mümkün. Paris’teki üç havalimanından Charles De Gaulle ve Orly Havalimanlarına yapılan uçuşları Pegasus Havayolları, Atlas Global, Air France ve THY gerçekleştiriyor. Ayrıca Ankara’dan THY, İzmir’den Sun Express, Antalya’dan da Sun Express ve Onur Air direkt uçuş yapıyor.

Para Bozdurma : Paris ’ye giderken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var.


Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Çok Lezzetli olan Fransız mutfağını denemelisiniz

Fransız Mutfağı! – Paris Gezi ve Fotograf Rehberi

Burada Fransız mutfağını anlatmak anlamsız olur. Dünyanın en iyi 3 mutfağından biri olan Fransız mutfağına ait yemekler hem çok leziz hem de eşsiz.

Güzel bir restoranda şarap ile yemek bedeli yaklaşık 25-40 EUR arasında değişir. İstanbul’un aksine, Paris’te turistik bölgelerde de lezzetli yemek bulmak mümkün. Ama eğer daha az ödeyeyim, bu bana çok diyorsanız turistik bölgelerden uzaklaşmak gerekiyor.

Take-away restoranlarda sandviç veya krep yemek isterseniz 6- 10 EUR civarında ödersiniz. Fast food fiyatlarıda 10-12 EUR civarında.


Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Paris Metrosu biraz karışık ama ulaşımı kolaylaştırıyor

Fiyatlar – Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Otel fiyatlarına gelince budget otellerin geceliği ortalama 50 EUR. Şehre daha yakın olmak istiyorsan gecelik 75 EUR yu gözden çıkarın. Yıldızlı otel istiyorsanız iki kişi için gecelik 120-150 EUR ödemek gerekebilir. Paris’te konaklama pahalı olduğundan kalabalık bir grupla gidiliyorsa günlük ev kiralamak, tek veya 2 kişi için airbnb yada couchsurfing diğer alternatifler arasında değerlendirilebilir. Hostellerde ise yurt odaları 20-40 EUR arasında fiyat belirlemişler. Yani Paris konaklama için çok ucuz bir şehir değil.

Paris, dünyanın en gelişmiş ulaşım ağına sahip şehirlerinden birisi. Bizim şehirlerin aksine Paris 16 farklı metro ağı ile kuşatılmış, her höşe de bir metro istasyonu bulunuyor. Toplam durak sayısı 385.  Metro ve otobüste tek yön bilet fiyatı 1.80 EUR.  14.10 EUR’ya 10 binişlik kartlar satılıyor. Ayrıca metro için günlük sınırsız biniş kartı ise 11.15 EUR. Havalimanı treni 10 EUR. Taksiler genellikle pahalı ve metro sistemi çok gelişmiş ve gece sorun çıkmıyor.

İpuçları – Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Eğer müzeleri gezeceğim diyorsanız, 60 müzeye ücretsiz yada indirimli giriş sağlayan Paris Museum Pass tercih edilmeli. 4 günlük kart 50 EUR. Terich edilebilir çünkü tek tek ödeme yapınca çok daha fazla tutuyor. Her ayın ilk pazar günü müzeler ücretsiz.

Paris gezilecek yerler, paris haritaı gezi rehberi, paris seyahat notları, fransa paris, paris gece hayatı, paris'ten ne alınır, Mükemmel bir Paris seyahati geçirmeniz için gereken tüm bütçe, gezilecek yerler, ulaşım, yeme içme bilgileri, yürüyüş turları, paris kaç günde gezilir, paris yürüyerek gezilir mi, paris hangi ayda gidilir, fransa vizesi, Pariste bir günde ne kadar harcanır?, paris gezi planı, paris gezilecek yerler haritası, paris gezi yazısı,

Louvre’a girerken Carrousel du Louvre kapısından girmek sıralardan kurtulmayı sağlıyor.

Paris’te bisiklet paylaşımı sağlayan Vélib isimli bir sistem uygulanıyor. Sisteme günlük 1,70 EUR ödeyerek katılabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler, paris haritaı gezi rehberi, paris seyahat notları, fransa paris, paris gece hayatı, paris'ten ne alınır, Mükemmel bir Paris seyahati geçirmeniz için gereken tüm bütçe, gezilecek yerler, ulaşım, yeme içme bilgileri, yürüyüş turları, paris kaç günde gezilir, paris yürüyerek gezilir mi, paris hangi ayda gidilir, fransa vizesi, Pariste bir günde ne kadar harcanır?, paris gezi planı, paris gezilecek yerler haritası, paris gezi yazısı,
Velib

Musée d’Art Moderne, Maison de Balzac, Maison de Victor Hugo gibi müzelere; Jardin du Luxembourg gibi birçok parka ve kiliselere giriş ücretsiz. Para ödemeden de Paris’in keyfi çıkarılabilir.

Paris Greeters ve New Europe gibi kuruluşlar ücretsiz rehberli Paris turları düzenliyor. İnternetten zamanlarını kontrol edip katılmanızı öneririm.

Tek yemek yerine öğlenleri sunulan prix fixe denilen öğle menülerini seçerseniz tüm menü 10-20 EUR’ya denk gelecek.

Paris’te çeşme suyu temiz ve AB standartlarında. Şehirde 800 çeşme bulunuyor. Marketten su almaktansa çeşmelerden gönül rahatlığıyla su içebilirsiniz.

Ücretsiz Wi-fi birçok yerde sunuluyor.

Alışverişten kaçının. Paris’te uygun fiyatlı ürün bulmaya çalışmak ve uzak doğuluların doldurduğu mağazalarda zaman öldürmek yerine, zamanınızı kentin keyfini çıkarmaya ayırın. Paranızı deneyimlerine ve eğlenceye ayırın, ıvır zıvıra değil.

Paris gezilecek yerler, paris haritaı gezi rehberi, paris seyahat notları, fransa paris, paris gece hayatı, paris'ten ne alınır, Mükemmel bir Paris seyahati geçirmeniz için gereken tüm bütçe, gezilecek yerler, ulaşım, yeme içme bilgileri, yürüyüş turları, paris kaç günde gezilir, paris yürüyerek gezilir mi, paris hangi ayda gidilir, fransa vizesi, Pariste bir günde ne kadar harcanır?, paris gezi planı, paris gezilecek yerler haritası, paris gezi yazısı,
Lido

Paris Gece Hayatı-Paris Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Paris gece hayatı denildiğinde akla Lido ve Moulin Rouge gibi kabareler geliyor. Giriş ücretleri 100 EUR civarında. 1888’de açılan 2000 kişi kapasiteli Olimpia Müzikholü’de kentteki önemli mekanlar arasında. Bunlar dışında şehirde birçok pub ve bar bulunuyor. Paris’te gece eğlencesine çok zaman ve para ayırmamanızı öneririm.
Anasayfa * Kivanc Turkalp Photography © 2016-2023