Venedik Gezi Fotoğraf Rehberi

Venice, Venezia

Venedik Gezi Fotoğraf Rehberi. Etrafı sularla çevrili Kuzey İtalya’nın masalsı kenti Venedik.


GENEL BİLGİLERVenedik Gezi Fotoğraf Rehberi

Ortaçağ’dan beri Avrupa’nın yönetiminde söz sahibi olan, kanallar ve karnaval şehri Venedik’e hoş geldiniz. Venedik, Avrupa’nın güneyinde, İtalya’nın kuzeyinde bulunuyor. Ve ayrıca dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Yılda 25 milyondan fazla kişi Venedik’i ziyaret ediyor.

Venedik hakkında ilk izlenim: Farklı, Deniz Kokan ve Eşsiz

Venedik, dünyanın en farklı şehirlerinden biri. Kent, bir lagün üzerine inşa edilmiş antik bir şehir. Venedik, Adriyatik Denizi’nden bir rüya manzarası gibi yükselen kubbe ve kulelerin bir koleksiyonudur. Aynı zamanda çarpıcı sanat ve mimarinin yanı sıra, yerel halkın ve gezginlerin kaliteli yiyecek ve içecekleri tattıkları barlar, kafeler ve restoranlar ile hayat dolu bir şehir. İşte bu şehrin kaçırılmaması için bazı nedenler.

Zaman yolcusu olun


Venedik, 13. ve 18. yüzyıllar arasında Avrupa’nın en zengin ticaret merkezlerinden biriydi. Şehirdeki binalarının çoğu da bu döneme aittir. Şehrin tarihi koruma hakkında inanılmaz derecede katı yasaları var. Bu yasalar yüzünden kanallara ve şehre baktığınızda, Casanova ve Napoleon’la birebir aynı manzarayı görürsünüz. Kaldırımdaki herhangi bir taş veya duvardaki tuğla muhtemelen yarım asırdan eski olacak – bu yüzden tam anlamıyla tarihe yürüyeceksiniz.

Kaybolun


Venedik’te gezilecek yerler neresi diye merak edip endişelenmeyin. Venedik’in labirent mantığı en akıllı haritalama teknolojisini bile allak bullak edebilir. Bu yüzden Venedik’te iki seçeneğin var ya kaybolacaksın, yada soracaksın. Gizli geçitler ve kestirmeler şehrin en güzel gizemlerinden. Ayrıca Venedik, herkesin herkesi tanıdığı kadar küçük bir kasaba. İtalyanlar çok sıcak kanlı olduğundan, yolu doğru şekilde göstermekten mutluluk duyacaklar. Bu yüzden telefonunu cebine koy, yürüyüş ayakkabını bağla ve keşfetmeye hazır ol.

Kafe ve bar kültürü


İtalya’nın her yerinde olduğu gibi, Venedik’te de sabah kahvesi, bir barda, ayakta ve tatlı bir pasta veya kruvasan eşliğinde içilir. Günün ilerleyen saatlerinde, güneş batmaya başlayınca, şehrin yarısı bir içki ve atıştırmalık tatmak için kanallara ve su önlerine çıkar. Barların dışındaki dar, dolambaçlı sokaklar bile gazlı portakal Spritzs içen ve keyifle sohbet eden insanlarla doludur.

Leziz yemekler


Venedik’te ne yenir? Venedik’ten ne alınır diye merak ediyorsanız eğer şunu söyleyebiliriz ki İtalyanlar öğünleri çok ciddiye alıyorlar. Venedik’te taze ve yerel yemekleri yemek sadece doymak değildir; aynı zamanda bir keyif. Zengin denizcilik tarihi olan bir liman kenti olan Venedik, yerel balıkçılar tarafından taze olarak piyasaya sürülen deniz ürünleri ile ünlü. Nereye gideceğinizi biliyorsan, gerçekten muhteşem yiyeceklerin tadına varacaksın.


Venedik Gezi Fotoğraf Rehberi

Sanatsal hazineler


Venedik, inanılmaz sanat ve mimarlık örnekleriyle dolu. Mermer ve mozaiklerle döşenmiş muhteşem eski sarayları görmek için Büyük Kanal’da bir tekne turuna çık. Bellini, Carpaccio ve Tintoretto gibi Rönesans ustalarının resimlerini bulmak için küçük kiliselere gir. Daha çağdaş bir sanat zevkine sahip olanlar, zamanının kurallarına meydan okuyan, tuhaf bir Amerikalı tarafından kurulan inanılmaz bir modern sanat koleksiyonu olan Peggy Guggenheim’ı ziyaret edebilirler. Ayrıca Venedik Bienali, Venedik Film Festivali, mimari fuarlar seni Venedik’e davet ediyor.

Sanatçıların izinde git


J. M.W. Turner’dan, Marcel Proust’a, Ernest Hemingway’den Ezra Pound’a kadar pek çok sanatçı, şair ve yazar Venedik’ten büyülendi. Henry James, romanlarının birçoğunda 19. yüzyıl Venedik’ini anlatır. Victoria dönemi sanat eleştirmeni John Ruskin, şehre aşık olduktan sonra mimari ve Venedik Taşları üzerine çalışmasını yazdı. Italo Calvino’nun büyülü romanı Invisible Cities’i, bu mekandan ilham alarak yazdı. Onları büyüleyen bu şehri keşfet.

Venedik, dünyanın en farklı şehirlerinden biri. Bir kere denizin üzerinde lagüne kurulmuş. VNeden Venedik’e gitmeliyim derseniz, Burada taze ve yerel yemek yemek; günlük bir ayrıcalık. Zengin denizcilik tarihi olan bir liman kenti olan Venedik, yerel balıkçılar tarafından taze olarak piyasaya sürülen deniz ürünleri ile ünlü. Nereye gideceğinizi biliyorsanız, gerçekten muhteşem yemeklerin tadına bakacaksınız.

Venedik Gezi Fotoğraf Rehberi

ROMA GEZi REHBERi


Anasayfa – Kıvanç Türkalp Fotoğrafçılık 2016 – 2024

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.