Advertisements
Skip to content
Latest

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

Skopje, Shkup

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

600 yıl Türk egemenliğinde kalmış Üsküp hakkında Gezi ve Fotoğraf Rehberi. Daha fazla bilgi için e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

GENEL BiLGiLER – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

Vardar Nehri’nin her iki yakasına uzanmış Üsküp’e hoş geldiniz. Üsküp, genellikle Ohrid, Belgrad, Mostar, Saraybosna ve Selanik’i içeren Balkanlar Turu’nda ziyaret edilen şehirlerden birisi. Üsküp, hem Bizans hem de Osmanlı döneminde önemini korumuş bir kent. Günümüzde şehir, büyük bir yeniden inşa projesi sayesinde hızlı bir dönüşüm geçirmekte. Bir yandan Türklerden kalan yapılar, diğer tarafta köklü Slav kültürü, eski Yugoslavya’dan kalan korkunç komünist bloklar ve yeni yapılan çakma neoklasik binaları ile Üsküp tam bir mimari karmaşa.

Üsküp hakkında ilk izlenim: Türk Etkisi.

Günümüzde Üsküp, fazla turistik olmamakla beraber genellikle tarihi çarşısı ve kültürü için ziyaret edilen bir şehir. Üsküp’te Avrupalı veya Amerikalı turist bulmak çok mümkün değil. Turist olarak genellikle içinde Türklerin de yer aldığı, Balkan ülkelerinden gelenler bulunuyor. Dünya turizmi açısından Üsküp, 3. sınıf bir destinasyon ve fazla tercih edilen bir yer değil malesef.


HIZLI BİLGİLENDİRMELER – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

 • Dil : Makedonca, Arnavutça, Türkçe
 • Üsküp Nüfusu: 550 bin
 • Üsküp’te Para Birimi: Makedonya Dinarı
 • Üsküp’e Vize varmı : Vizesiz. Girişte bazı sorular sorulabilir.
 • Şehrin kuruluşu binlerce yıl geriye dayanır.
 • 1912-13 döneminde Türk yönetiminden çıktı.
 • 1963 yılında Üsküp yaşanan büyük bir depremle yıkıldı.
 • 1991 yılında bağımsızlığın ilan edilişinden bu yana Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti.
 • 2010’da Üsküp 2014 isimli bir proje ile şehre tarihi görünümlü büyük binalar ve heykeller yapılmaya başlandı. Söylentilere göre 200 ile 500 milyon Euro harcanarak şehrin hem turist çekmesi hem de Makedon kültürünün etkisinin artırılması amaçlanmış.
Üsküp Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları, Uskup fotograflari
Üsküp Eski Çarşı

Makedon Kültürü ve Makedon Halkı – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

600 yıllık Türk hakimiyeti sayesinde Türkiye ile kültürel bağları kuvvetli olan ve bağımsızlıktan sonra da bunu pek te yok etmeye çalışmamış olan Makedonya’da iki büyük etnik grup bulunuyor. Bunlardan ilki çoğunluğu oluşturan, Slav kökenli ve ortodoks Makedonlar, diğeri ise azınlıktaki müslüman yada dinsiz olan Arnavutlar. Her iki grup arasında  dikkat çekici bir kutuplaşma söz konusu. Bu kutuplaşmayı Makedonya içlerinde daha rahat görebilirsiniz. Köylerden geçerken Arnavut köylerinde mutlaka ya minareye yada evlere asılmış Arnavut Bayraklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Üsküp’te ise nehrin bir tarafı, yani eski şehir bölgesi Arnavut; diğer tarafı yani yeni şehir kısmı ise Makedon çoğunluktan oluşuyor. Makedonlar arasında da artan milliyetçilik nedeniyle şehrin en yüksek yerine dev bir haç yerleştirilmiş, adı ise Millennium Haçı.

Ayrıca, sayıları azımsanmayacak Türk azınlıkta Üsküp’te yaşıyor.

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları
Üsküp Eski Çarşı

Üsküp Gezilecek Yerler, Nerede Fotoğraf Çekerim? – Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi

Üsküp’te yapılabilecek şeylerden işte benim 6 tavsiyem:

1. Türk Çarşısı – Eski Çarşı, kentin hızla değişen imajına rağmen rustik cazibesini koruyan ve kalabalıklar içinde yavaş alışveriş yürüyüşleri yapabilmeniz için mükemmel bir yer. Osmanlı Camileri, Türk hanları, kebapçıları ve küçük dükkanları ile labirenti andıran eski Türk çarşısı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. İstanbul Eminönü veya İzmir Kemeraltı’nın küçük bir kopyası gibi.

2. Kale – İyi korunmuş ve süper havalı, harika bir eski kale. Üsküp Kalesi, bir savaşçı olmanın neye benzediğini hayal etmek için sizi eski zamanlara götürüyor. Giriş ise ücretsiz.

3. Millennium Haçı – Vodno Dağı’nın şehre bakan kısmına yapılan Millennium Haçı, aynı zamanda dünyanın 2. büyük haçı. Araba veya otobüs ile yukarı çıkıp, ardından teleferiğe binerek buraya ulaşabilirsiniz. Yukardaki kafeteryada sıcak şarap veya kahve içerek Üsküp’ü yukarıdan izleyebilirsiniz. 

4. Mustafa Paşa Camisi – 1492 yılında yapılan cami 1963 depreminde zarar görmüş ve restore edilmiş. Kaleye çok yakın olan caminin avlusundan, eski çarşı ve üsküp manzarasını izlemek keyifli.

5. Rahibe Teresa Anı Evi – Şehir merkezindeki Rahibe Teresa anı evini zamanınız bol ise gezebilirsiniz.

6. Matka Kanyonu – Üsküp’te fazladan bir gününüz varsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir doğa harikası. Özellikle doğadan hoşlanıyorsanız ve trekking yapmayı seviyorsanız burası sizin için ideal bir kanyon.


Makedon Mutfağı

Makedon mutfağı tipik Balkan mutfağı unsurlarından oluşuyor. Üsküp’e gelip Makedonya usulü bir çeşit köfte olan Cevapcici‘yi ve Tafça Grafça‘yı yani güveçte kurufasulyeyi denememek olmaz. Bir Türk lokantası olan eski çarşıdaki Destan bunun için çok iyi bir seçenek. Ayrıca Türk kahvesi ve tatlıları da yine eski çarşıda tadabilirsiniz. Burada da baklava, lokum, kadayıf gibi tatlılar satılıyor. Denemek isteyenler için Skopska geleneksel Makedon birası.


Üsküp’e Ulaşım

Makedonya İçinde Ulaşım

Üsküp’e yada Üsküp’ten diğer Makedonya şehirlerine ulaşım genelde otobüs veya araba ile yapılıyor. Kalkandelen (Tetovo) 43 km uzaktıkta. Meşhur gölleri ile Ohrid 181 km, Doyran (Dojran) ise 174 km mesafede bulunuyor. Atatürk’ün okuduğu ve ortasındaki çeşme ve havuzuyla ünlü Manastır (Bitola) 174 km uzaktıkta bulunuyor.

Balkanlardan Ulaşım

Kosova’nın başkenti Priştina, Üsküp’e 90km uzaktıkta bulunuyor. Yunanistan Selanik, 237 km mesafede bulunuyor ve ulaşım yaklaşık 3 saat sürüyor. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ise 503 km uzaktıkta ve yolculuk 9 saati bulabiliyor. Sırbistan Belgrad, Üsküp’e 430 km mesafede ve ulaşım arabayla 4 buçuk saat sürüyor.


Üsküp’te Konaklama

Üsküp Otelleri

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları
Park Hotel Skopje

Üsküp’te uygun fiyatlı ucuz otellerin fiyatları çift kişi için 25 USD civarında. Diğer Üsküp otelleri gecelik 50 USD civarında fiyat veriyor.

Park Hotel & Spa

Makedonya, Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a göre oldukça ucuz. Bu nedenle kendinizi şımartmanız için ideal bir yer. Bu sebeple otel seçerken muhteşem Vardar Nehri manzarası, keyifli spa’sı, lezzetli restoranı ve oldukça iyi kahvaltısı ile ünlü Park Hotel’i tercih etmenizi öneririm. Konforlu bir tatili, uygun bir bütçe ile yaşayabilirsiniz.

Üsküp Marriott Hotel

Üsküp’ün tam merkezinde, Büyük İskender Heykeli’nin bulunduğu meydanda yer alan Marriott, yeni, çok merkezi ve konforlu bir otel. Özellikle şehrin kalbinde kalmak ve her yere yürüyerek gitmek isteyenler için ideal bir otel.

Üsküp’te Ev Kiralama

Üsküp’te günlük ev kiralama ücretleri de oldukça uygun. Airbnb’den yada farklı sitelerden ev bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekenler, evin merkezde olması ve eğer araba kiraladıysanız ücretsiz otoparkı olan bir ev bulmak avantajlı.

Üsküp Gezi Fotoğraf Rehberi, Üsküp Fotoğrafları
Büyük İskender Anıtı


Üsküp’te Ulaşım

Üsküp’te toplu taşıma yani otobüs ile uğraşmayıp oldukça ucuz olan taksi kullanmanızı tavsiye ederim. Havalimanı’ndaki fiyatlara aldanmayın, şehir içinde taksi ücretleri oldukça uygun. Havalimanında ise nedense pahalı.


Üsküp Gece Hayatı

Eski Çarşı’da genel olarak canlı müzik sunan ve geleneksel Balkan eğlence hayatını yansıtan mekanları bulabilir, Makedon gece hayatını keşfedebilirsiniz.
Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Advertisements
Advertisements
Budapest Travel Photography Guide

Budapest Travel Photography Guide

Budapest, Budapeşte

Budapest Travel & Photography Guide

Budapest Travel Photography Guide

General Information

Capital of Hungary, Budapest. The beautiful city on the Danube. With more than thousand years of history and a fantastic riverside, Budapest is one of the most photogenic city in Europe. Especially at night. Weather of Budapest can be cold in winter so you may choose Spring and Fall for visit. (0 – 22 °C monthly average degrees in a year)

First impression about Budapest: Central European Beauty.

Today, Budapest is a popular tourist destination in Europe.

Language: Hungarian
Population: 1,7 million
Currency Unit: Hungarian Florint
Visa and Entry: A Schengen Country

 • Seven islands can be found on the Danube: Shipyard Island, Margaret Island, Csepel Island, Palotai-sziget (now a peninsula), Népsziget, Háros-sziget, and Molnár-sziget.
 • Budapest has architecturally noteworthy buildings in a wide range of styles and from distinct time periods
 • Public Transportation : BKV City buses, metro has 3 lines in Budapest, HEV is railway for suburbs, ferry boats in Danube, funicular in Buda Castle. Airport is 15km away of city center.
 • Time of Budapest : GMT +1 (CET)
 • The first subway line in mainland Europe, the Millennium Underground in Budapest, opened in 1896
 • Weather of Budapest

Top 6 Things to Do in Budapest – Budapest Travel Photography Guide

1. Buda Castle Hill –  This World Heritage Site is easily visible from everywhere in Budapest. Exploring Castle Hill’s beautiful buildings and cobblestone streets can occupy an entire day. The central Trinity Square fills daily with tourists visiting the famous Matthias Church. The Fishermen’s Bastion and the Royal Palace, together with the Hungarian National Gallery, are also popular sights.

2. Budapest Opera House – Experience the incredible acoustics inside the Budapest Opera House, considered to be among the best in the world. Built in the 1880s, the Budapest Opera House stands as one of the most prestigious musical institutions in Europe. Catch a staged opera performance by Verdi, Puccini, Mozart, or Wagner – just don’t delay for too long, performances sell out quickly!

3. The Chain Bridge– The Chain Bridge was the first bridge to permanently connect Buda and Pest. At the time of its completion, Chain Bridge was considered to be one of the wonders of the world. Chief engineer Adam Clark completed the span in 1849. Crossing the bridge is just a short walk and no matter which direction you go, the view is beautiful.

Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi, Budapest Travel Photography Guide
Chain Bridge and Danube River

Amazing Parliament Building

Budapeşte Gezi Fotoğraf Rehberi, Budapest Travel Photography Guide

4. Hungarian Parliament Building – The Parliament building, a magnificent example of Neo-Gothic architecture, is just over 100 years old. It’s the third largest Parliament building in the world, and is also home to the Hungarian Crown Jewels. Tours are available when the National Assembly is not in session. It is the biggest building in Hungary with its 268 metres (879 ft) length.

5. Fishermen’s Bastion – Fishermen’s Bastion is one of the most fascinating sights on Castle Hill. Although fishermen from Watertown (Víziváros) reputedly defended this part of the city during the Middle Ages, Fishermen’s Bastion was built in the 1890s and it’s purely decorative. Today, it’s a favorite lookout.

Budapeşte Gezi ve Fotoğraf Rehberi
Fishermen’s Bastion

6. Gül Baba’s Tomb – Gül Baba’s octagonal tomb is located on Mecset Street, a short but steep walk from the Margaret Bridge in the district of Rózsadomb. It was built by Ottoman authorities in Hungary between 1543 and 1548, on the orders of the third pasha of Buda, and has a shallow dome covered with lead plates and wooden tiles.


Photography in Budapest – Budapest Travel Photography Guide

The Buda Castle hill offers plenty of viewpoints on the whole Danube with the bridges. One of my favourite spots are located in front of the Royal Palace, looking over the Chain Bridge and Parliament.

You can get up to Buda Castle on many paths. One I recommend starts at Clark Adam Square, right next to the Funicular’s starting point.

If you go all the way up, you’ll get to the Royal Palace. From here, looking over the Dabube, you have a fantastic view on Chain Bridge and Parliament. Here it’s also fun to play with vertical compositions with the Parliament and the Chain Bridge

Fishermen’s Bastion is probably the most touristy and crowded spot in the whole city. But if you go early morning or at evening, it’s a bit calmer.

Mathias Church : You can even go up to its top, there’s a balcony around. You have to climb 197 stairsteps and take a guided tour to get there, but the view is worth it

Gellért-hill – Citadel is the best vantage point for photography.

You can see the whole Buda Castle area, the Chain Bridge, Margaret Bridge, Parliament, St. Stephen’s Cathedral and the Budapest Eye at Deák Square.

The best time to go there is at Blue Hour, after sunset, or in late afternoon in sunlight. This place is really the best vantage point in the city, offering many great compositions!


Transportation to / from Budapest

From Belgrade to Budapest is around 380km and it takes 4 and half hour by car and 7 hours by bus. Zagreb, Croatia is 350km and trip takes 4 hours by car and 5 hours by bus and train. Vienna, Austria is 250km, it takes 3 hours by car, by train and by bus. Prague, Czech Republic is 525 km and trip takes 5 and half hours by car, 7 and half hours by bus and train.


Other Travel Guides :

AthensIstanbulPraguePodgoricaSkopje TbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights


© Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2019


Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Çekim yaparken bazı pratik bilgileri ve teknikleri öğrenmek isterseniz, işte size Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları :

1. Sahne çalışması – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Sokak fotoğrafçılığında gördüğüm yaygın hatalardan biri, fotoğrafçıların sahnenin sadece 1–2 fotoğrafını çekmesi ve bilinçli, gergin ya da sabırsız oldukları için yollarına devam etmeleridir.

Bunun yerine sahne çalışmasını deneyin. Sahnenin birden fazla, tercihen 15 ile 20 karesini çekin.

Ne kadar çok “sahneyi çalışırsanız”, harika bir fotoğraf çekmeniz daha olasıdır. Bazen arka planda olanlar, bir kişinin göz teması veya bir el hareketi, fotoğrafı güzel yapan şey oluverir.


2. Flaş kullanın – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Eğer sadece ışık iyi olduğunda fotoğraf çekiyorsanız bir sorun yok. Ancak günün ortasında, gölgede veya içeride çekim yapıyorsanız, konunuzu arka plandan “pop” almak için flaşınızı kullanmayı deneyin.

Fotoğraf makinemi kişisel olarak “P” (program) modunda tutuyorum ve otomatik flaş ayarlarını kullanıyorum. Varsa kameranıza takılı flaşı veya kameranızın flaşı yoksa küçük bir harici flaş kullanın.

Bir nesnenin güneşe karşı fotoğrafını çekerken veya zayıf bir aydınlatma durumundayken flaş kullanabilirsiniz.


3. Göz teması kurun – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Bir söz vardır: “Gözler kalbin aynasıdır.” Fotoğrafınızda göz teması olması fotoğrafı görüntüleyenin imajınıza çok daha fazla bağlı olduğunu hissetmesini sağlar. Neredeyse çerçevenizin konusu doğrudan fotoğrafı görüntüleyene bakıyor gibi görünür.

Göz teması ne kadar güçlü olursa, fotoğraf o kadar duygusal ve daha akılda kalıcı hale gelir.

Sokaklarda çekim yaparken nasıl göz teması kurarsınız? Önerim: Kişilere yaklaşın ve sizi fark edince ama sizinle göz teması kurmadan, fotoğraf çekmeye başlayın. Göz teması kurdukları kareleri böylelikle yakalayacaksınız.


4. Hafifçe Eğil – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Birçok fotoğrafçı göz seviyesinden fotoğraf çeker. Sorun şu ki bu sıkıcı bir bakış açısı. Her zaman dünyayı bu perspektiften görmeye alışkınız – biraz daha alçalarak benzersiz bir perspektif elde etmeye çalışın.

Konuyu aşağı doğru alarak ve nesneyi düşük bir açıdan çekerek, konunun yaşantınızdan daha büyük görünmesini sağlarsınız. Çerçevenin kenarlarındaki şeyler de abartılı hale gelecektir.

Sadece bu değil, çömelerek veya hafifçe eğilerek modele çok daha küçük ve daha az göz korkutucu gelirsiniz. Bir kralın önünde eğilen bir şövalye gibi düşünün.


5. “Korumasız An”ı yakalayın – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Genellikle “belirleyici anı” yakalamaya çalışmakla ilgili çok uğraşırız ve çok çabalarız. Bununla birlikte, “korumasız anı” yakalamaya çalışmayı da öneririm (modelin sizi unuttuğu an).

Fotoğraf çekerken kaçınmaya çalıştığım, birisinin bana bakıp bir barış işareti ile poz vermesidir. Benim yapmaya çalıştığım şey, “unutulmuş bir anı” yakalamaktır – bir an beni unutur, kamerayı unutur ve birazcık ruhunu gösterir. İşte bu modelin korumasız anıdır.

“Korumasız anı” nasıl yakalarsınız?

Çekmek istediğin modele “Bugün için planlarınız neler?” gibi açık uçlu sorular sorabilirsin. Nerelisin? Kişisel tarzını nasıl tarif edersin? Hayat hikayen ne? ”

Ve sonra insanlar konuşmaya ve “hikaye anlatma moduna” geçmeye başladığında  “poz” gibi olmayan daha özgün anları yakalayabilirsin.


6. Modelinizi yönlendirin – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Modelinizden izin almak isterseniz, bunları da yönlendirebileceğinizi bilin. Genelde modellerden basit bir arka plana karşı durmasını veya ilginç bir el hareketi yapmasını isterim.

İlginç bir el hareketi veya mimik yapmaları için onlara güneş gözlükleri, saçları ve hatta saatleriyle ilgili sorular sorarım. Mesela onlara “Nereden aldın?” diye sorarım ve konuşmaya başladıklarında el hareketleri yapmaya başlarlar. İşte o an deklanşöre basma zamanı gelmiştir.

Ayrıca, “çalışırken”, saçlarıyla oynayarak veya “sert görünerek” yukarı ve aşağı zıplayarak konuyu gevşetmesini isteyebilirsiniz.

Ama sokak fotoğrafçılığında bu “özgün olmayan” değil mi? Benim için sokak fotoğrafçılığı “nesnel” bir gerçeklik değil, kendi gerçeklik versiyonunu yaratmakla ilgili.

Sokaklarda yönetmen gibi olan büyük fotoğrafçı William Klein’ın ünlü fotoğrafı “Silahlı çocuk” ta bile çocuğa “Sert görün!” dediği bilinir.

Sokak Fotoğrafçılığ İçin İpuçları


7. “Bunu benim için tekrar yapabilir misin?”?

Bazen bir kişiyi çekerken, ilginç bir hareket yaptığını görürsünüz. Konuyu anlatmak için, “Bunu tekrar yapabilir misin?” Diye sorun ve tekrarlatın.


8. “Balıkçı” tekniği – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Bu, sokak fotoğrafçılığında en klasik tekniklerden biridir — ilginç bir arka planı belirleyin ve konunuzun çerçeveye girmesini bekleyin.

İster ilgi çekici bir arka plan, billboard, öncü çizgiler arayabilir, isterseniz etrafınızda dolaşan konunuzla yan yana konum oluşturabilirsiniz.

“Balıkçılık tekniği” olarak adlandırılmasının sebebi, balıkçılıkta oltanızı denize atar, bekler ama saatlerce balık tutamayabilirsiniz. Bazen de çok fazla balık yakalayabilirsiniz. Sonucu asla bilemezsiniz ama burada en önemli beceri sabırdır .


9. Head-on çekim – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Birçok yeni başlayan sokak fotoğrafçısında gördüğüm bir başka yaygın hata, karşıdan fotoğraf çekmemeleri; aksine, yanlardan fotoğraf çekmeleridir.

Çok daha çekici, enerji dolu ve dinamik fotoğraflar çekmek istiyorsanız, tam karşıdan fotoğraf çekin. Bazen yanlışlıkla insanlara çarpabilirsiniz, ancak bu özellikle geniş açılı bir lensle çekim yapıyorsanız önemlidir. Geniş açılı bir lens ve karşıdan çekim yaparken, fotoğraflar, bakanları gerçekten oradaymış gibi hissettirir.

Bunu yapabilmenin yolu kalabalık bir caddede yürümek, merkezi bir yerde durmak ve insanların size doğru yürümesini beklemekten ibarettir. İstediğin kareyi yakaladıktan sonra ise hiçbir şey olmamış gibi davran ve yoluna devam et.


10. Katmanları / derinliği oluşturma – Sokak Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Daha fazla derinlik ve karmaşıklığa sahip daha ilgi çekici fotoğraflar istiyorsanız, katmanları birleştirmeyi deneyin.

Önerim, kameranızı manuel odaklamaya alarak arka planı netliği (3 ila 5 metre arasında uzaklığa) oluşturmaktır. Diyafram öncelikli modda çekim yapın, kameranızı f / 8 ve daha yüksek derinlikte ve 1600 veya 3200 gibi yüksek ISO değerlerinde tutun. Ardından çerçevenize daha fazla konu eklemeyi deneyin — ön plan, orta zemin ve arka plan.


11. Çizgileri / desenleri / dokuları arayın

İnsanları fotoğraflamak havasında değilseniz, çizgiler, desenler ve dokular üzerine odaklanıp; insanlar olmadan daha kavramsal sokak fotoğrafçılığı yapabileceğinizi unutmayın.

“Kentsel manzaraları” çekerken bunu çokça yapabilirsiniz. Eski binaların veya yerlerin çizgilerini, desenlerini ve dokularını bularak, fotoğrafınıza daha fazla karakter ve duygu kattığınızı hissedeceksiniz.


12. Negatif alanı kucaklayın

Daha çok minimalistseniz, fotoğrafta negatif alan olmasını tercih edebilirsiniz. Negatif alan, fotoğrafınızın “nefes almasına” ve izleyicinizin fotoğrafınızdaki tek bir konuya daha fazla odaklanmasını sağlar.

Negatif alan nereye eklenir? Benim önerim sadece sezgisel olarak kullanmaktır – çerçeveniz çok kalabalıksa, daha fazla negatif alan ekleyin.

Ayrıca, dramatik gölgeler yakalayarak fotoğrafınıza daha fazla negatif alan ekleyebilirsiniz. Güneş doğarken ya da gün batımında çekim yapın ya da -1 veya -2 pozlama telafisi ile parlak ışıkta fotoğraf çekin. İşlem sonrasında “siyahlar” ve görüntünüzün kontrastı artar.


13. Eksi pozlama telafisi

Bu, önceki teknikle ilgilidir. Fikir, konunuzu parlak ışığa sokmak ve kameranızın pozlama telafisini -1 ile -3 arasında herhangi bir yere yerleştirmektir. Böylece günün ortasında çekim yaparken bile arkaya dramatik gölgeler ekleyebilirsiniz.


14. Lider Hatlar

Lider hatlar, sokaklardan sokak direklerine, parklara ve hatta sürüş yollarına kadar her yerde bulunabilir.

Önde gelen satırları birleştirmenin kolay bir yoludur. Önce, gelen satırları tanımlamak gerekir. Ardından doğru konuların çerçeveye girmesini beklemek gerekir.


15. Çerçeveden çıkar

Çerçeveye dahil etmemeye karar verdiğiniz şey, çerçeveye dahil etmeye karar verdiğinizden daha önemlidir. Yani çekim yaparken, kendinize şöyle bir sorun, “Çerçevemde gereksiz olan ne? Çerçevemin kenarlarında dikkat dağınıklığı yaratacak bir şey var mı? Neyi tutmaya ve neyi çekmeye karar vermeliyim? ”

Hiçbir dikkat dağıtıcı kalmayıncaya kadar bunları çerçevenizden çıkarmaya devam edin ve görüntünüzün özüyle kalın.

Sonuç

Bunlar sokak fotoğrafçılığında kullanılacak bazı pratik ipuçları ve tekniklerdir, ancak bunun tam liste olmadığını bilmelisiniz. Bu tekniklerin bir kombinasyonunu deneyin ya da pratik yapmak istiyorsanız, bir gün içinde bu tekniklerden sadece birine odaklanın.

Sokak fotoğrafçılığı araç takımınıza eklediğiniz daha fazla araç ile, belirli çekimler için daha hazırlıklı olursunuz. Hepimizin farklı tarzları ve yaklaşımları olsa da, konfor bölgenizin dışında bir şey denemek, bir fotoğrafçı (ve insan) olarak büyümenize ve gelişmenize yardımcı olacaktır.

Cesur ol, devam et ve güzel fotoğraflar çek!


Ana SayfaAkşam Gazetesi Röportajı


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

How to always find cheap flights

How to always find cheap flights

1. Be flexible with travel dates and times – How to always find cheap flights

Maybe you ask yourself that how to find cheep flights.  Airline ticket prices vary depending on the day of the week, time of year, and upcoming holidays, such as New Year’s Eve, Christmas, Bayram, or semester break. July and August are big months for traveling around Europe, and everyone wants to go somewhere warm in the winter or travel when the kids are out of school.

If you are going to fly when everyone is flying, then you’re going to pay higher fares. Try to be flexible with your dates. If you are dead-set on visiting Istanbul, go to Istanbul in the spring or fall when fewer people visit and airfares are cheaper.

Furthermore, it’s always cheaper to fly during the middle of the week than on a weekend, because most people travel on the weekends and airlines increase their prices then. Prices are also cheaper if you fly after a major holiday like Christmas or a long Bayram holiday.

Early-morning or late-night flights are cheaper because fewer people want to travel then.

How to always find cheap flights


2. Be flexible with destinations – How to always find cheap flights

Airline search engines have made it really easy to search the entire world to find the cheapest ticket — you no longer have to search manually. Kayak offers the “Explore” tool that allows you to put in your home airport and see a map of the world with all the flights on it. For example if you want to go to Ljubljana but ticket prices are really high, it would be useful to examine the airports that can be flown cheaper than the city you want to go to. For Ljubljana; you may try Graz, Zagreb or Trieste flights. You  can pass to Ljubljana by train or bus.


3. Fly budget carriers – How to always find cheap flights

In 1980s and 90s, if you wanted to fly between continents, you were mostly stuck with traditional expensive airlines. That’s no longer true. Budget airlines now service many long-haul routes, making it possible to bounce around the world for little money.

Just be sure to check for fees. So if you don’t follow their rules, you’ll get hit with a terrible fee! Budget airlines will charge you for checked bags, carry-ons, printing your boarding pass, using a credit card, and anything else they can get away with. Also, some budget airlines fly to airports further out of  town. Be sure to add up the cost of the ticket.


4. Book connecting flights for less – How to always find cheap flights

Sometimes it’s cheaper to fly to Istanbul and take a budget airline to Athens than to fly direct to Athens. By working various airlines and special offers, you can save a lot.

Kivanc Turkalp Photography, How to always find cheep flights
Istanbul, Turkey

5. Search different engines – How to always find cheap flights

You need to search as many flight search websites as you can in order to ensure you are not paying more. It’s important to check a few sites before you book, as you’ll often see variations in prices, and you don’t want to miss a deal.

Best online tools for searching flights :

Momondo, Sky Scanner, Google Flights, Hip Munk, Kayak


6. Buy flights in Bulk

As a general rule, you will get better price on your flight tickets if you buy more at the same time, but only if they are with the same airline, or airlines in the same alliance (e.g. Star Alliance). For example, flying a return ticket from New York City to Istanbul with Turkish Airlines will be cheaper than 2 one-way tickets.


7. Book early, but not too early

Airline fares will keep rising, but there is a sweet spot when the airlines begin to either lower or increase fares based on demand. Don’t wait until the last second but don’t book far, far in advance either. The best booking window is 6–8 weeks before your flight, or around three months before if you are going to your destination during peak season.


8. Look for tickets in other currencies

If your country’s currency is currently strong compared to others around the world, search airfare in a country where the currency is weaker. Before booking a flight, consider if the rate is cheaper if paid in another currency. Often budget airlines will make you pay in the currency of the country you’re departing from, but this isn’t always the case.

If you follow the tips above, you’ll get a great deal and avoid being the person who paid the most for a ticket!


Other Travel Guides :

Athens  – IstanbulPodgoricaPragueSkopjeTbilisiBest Cities for Street Photography


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019


Akşam Gazetesi Röportaj

Akşam Gazetesi Röportaj : “Akşam Gazetesi” nde 27 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan söyleşi aşağıda bulunuyor. Okuyup varsa sorularınızı bana iletebilirsiniz.

aksam.png

Akşam Gazetesi dışındaki diğer Röportaj ve Medya Haberleri :


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019


Prague Travel Photography Guide

Prague Travel & Photography Guide

The old town of Prague , the Charles Bridge, the largest castle in the world, the fairytale scenery mixed with a completely different scene outside of the center; all make Prague a very unique city. Yes, there will be crowds of tourists around the more popular spots, but there’s still plenty of reason to travel to Prague. This Prague Travel & Photography Guide will help you.


You Should Know before Go Prague Travel Photography Guide

Prague has been a political, cultural and economic centre of central Europe complete with a rich history.

My first impressions of Prague : Art all around, Best beer
Language: Czech
Population: 2,6 million
Currency: Czech Koruna
Visa and Entry: a Schengen State (EU)

 • 14th largest city of European Union
 • Germany occupied the city between 1939 and 1945
 • The Prague Spring was a period of political liberalization in Czechoslovakia during the era of its domination by the Soviet Union after World War II. It began on 5 January 1968.
 • Prague is the fifth most visited European city after London, Paris, Istanbul and Rome. Top 3 visitors coming from Germany, USA and UK.
 • Nicknames for Prague have included: the Golden City, the Mother of Cities and the Heart of Europe.
Prague Travel Photography Guide
Charles Bridge and Prague – Kivanc Turkalp Photography / kivancturkalp.com

Best Photo Shooting Places in Praha – Prague Travel Photography Guide

1. Old Town – In between Wenceslas Square and Charles Bridge is the Old Town Square. Outside of Charles bridge, this is usually the most crowded area in Prague. There’s a variety of architecture surrounding the Jan Hus monument in the middle, but what really draws the tourists is the medieval Prague Orloj, the oldest working astronomical clock in the world. Mixed with Prague’s amazing architecture surrounding the square, it can provide some nice photos, though.

2. Wenceslas Square – Wenceslas Square is more of a wide boulevard than a square. Many historic events have happened here and it’s become the most popular spot for demonstrations, celebrations and public gatherings. Wenceslas is lined with beautiful, older architecture that is now the home of a variety of shopping stores.

3.Josefov – Josefov is the smallest named area in Prague and is surrounded by the Old Town. Josefov was once the Jewish Ghetto of Prague, but is nothing like it used to be. Outside of a few synagogues and the famous jewish cemetery, most of the area was demolished and rebuilt.

Magical Charles Bridge

4. Karluv Most – Visually, Charles Bridge might be my favorite bridge in the world. It’s straight out of a fairytale. It’s also probably the busiest and most crowded bridge in the world. Street performers, musicians, artists and merchants line the sides of the bridge, while tourists fill the rest of it. If you get here early in the morning, though, you can beat the crowds and catch it before it fills up.

5. Hradčany – Prague Castle, Hradčany surrounds Prague’s largest castle in the world. That’s why it’s commonly called the Castle District. Much of the district consists of historical palaces, so it has much of that Prague fairytale feel. From the top, you get to see the mix of Prague’s orange rooftops, architecture, and green trees that give the city a special atmosphere. This district is full of opportunities for finding ways to mix this fairytale feeling and look into your Street Photography.


Things to Capture – Photo Shooting Alternatives in Praha

Architecture (Gothic, Renaissance, Baroque, 19th-Century Neoclassical, Art Nouveau, Communist)

Fairytale Feeling with towers and churchs.

Charles Bridge.

if you get up early you can explore and capture a much different looking, and feeling, Prague. You can spend days walking the cobblestone streets of the center with your camera, or if you have time and know any locals, you can venture outside the center to capture a completely different city.

For transportation from Prague airport with Prague Public Transport, you will need a Prague Map and Prague Metro Map. You will find them in airport.

If you read this Prague Travel & Photography Guide but still have some questions about shooting in Prague, feel free to comment below or email me!

For More info about Prague check: http://www.myczechrepublic.com/


Weather in Prague – Prague Travel Photography Guide

Prague has a humid continental climate. The winters are relatively cold with average temperatures at about freezing point, and with very little sunshine. Snow cover can be common between mid-November and late March although snow accumulations of more than 20 cm (8 in) are infrequent.

Summers usually bring plenty of sunshine and the average high temperature of 24 °C (75 °F). Nights can be quite cool even in summer, though.

Average high in July is 24,5 °C (76 °F). Average low in January is *-4°C (25 °F).


Travel to Prague

From Budapest, Hungary travel takes 5 and half hours by car. Distance is 530km and it takes 7 and half hours by train and bus. Dresden, Germany is 150km and it takes 2 hours by car and by bus. Wroclaw, Poland is 330km and it takes 4 hours by car and 5 hours by bus. Nuremberg, Germany is 300km and trip takes 3 hours by car and 4 hours by bus or train. From Istanbul, trip takes 2 and half hours by plane. 2 and half hours from Athens, Greece by plane. And from New York, US trip takes 9 and half hours by plane.


Other Travel Guides :

AthensBudapest –  IstanbulPodgoricaSkopjeTbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Tbilisi Travel & Photography Guide

Tbilisi,  თბილისი , Tiflis

Tbilisi Travel & Photography Guide

Tbilisi Travel & Photography Guide

Georgian capital, Tbilisi, is in the heart of the Caucasus between Europe and Asia. The city has been a target for various powers over the centuries. This has given Tbilisi a diverse mix of culture and backgrounds, which is reflected in both its people and architecture. Tbilisi Travel & Photography Guide


General Information – Tbilisi Travel & Photography Guide

Tbilisi is a unique city due to its chaotic past of struggles and war, while also bringing diverse cultural, ethnic, and religious backgrounds.

My first impressions of Tbilisi : Old Streets, Religion and Markets

Language: Georgian
Population: 1,1 million people
Currency: Lari
Visa and Entry: No visa required. Passport control is smooth.

 • Tbilisi was founded in 4th century BC.
 • Tbilisi means warm location in Georgian language.
 • It was a part of Russian Empire between 1801 and 1917.
 • Around 89% of the population consists of ethnic Georgians.
 • The architecture in the city is a mixture of local (Georgian) and Byzantine, Neoclassical, Art Nouveau, Beaux-Arts, Middle Eastern, and Soviet modern styles.

Best Places for Photography in Tbilisi – Tbilisi Travel & Photography Guide

1. Old Town – The main attraction for visitors to Tbilisi is its Old Town. Cobblestone streets, brick buildings and old Georgian Orthodox churches fill this unique and charming district.

2. Rustavelli Avenue – Rustaveli Avenue is the central street in Tbilisi. This main thoroughfare is a mix of modern and 20th-century architecture, with some of the most important cultural and government buildings in the city. The avenue is also full of cafes, shops, restaurants and entertainment, so it packs with more people than any other street in Tbilisi.

3. Freedom Square – Freedom Square is the main square of Tbilisi and has a mix of locals and tourists. It’s right by the Old Town and most of the shopping and nightlife of Tbilisi. It’s also where Rustaveli Avenue starts, so it’s in the middle of most of Tbilisi’s attractions.

4. Station Square – Surrounding the Station Square station is the biggest market in the city, which spans multiple street blocks. Produce and cheeses are the big sellers, but you can find plenty of other stuff too, including non-food items. The vibe at this market is very local, which makes for much more interesting Street Photography opportunities, in my opinion, compared to other cities’ tourist driven markets.

5. Bridge of Peace – The Bridge of Peace takes you over to Rike Park which keeps the modern style going. Rike Park is one of the newest public recreation areas in Tbilisi and it shows. The city put a lot into and it’s a very interesting park with its Dancing Musical Fountain, curvy pathways, and beautiful greenery.

More Info about Tbilisi :

http://www.info-tbilisi.com/tbilisi/official/


Travel to Tbilisi

You can go to Baku, Azerbaijan from Tbilisi, trip takes 8 hours by car. It is around 580km. From Yerevan, Armenia, trip takes 5 and half hours despite 277 km distance. Mahachkale, Russia is 477km and trip takes 8 hours by car. Istanbul, Turkey is 1,641 km and it takes 21 hours by car and 2 and half hour by plane. Tehran, Iran is 1,160 km and trip takes 15 hours by car and 1 hour 45 min by plane. Ankara, Turkey is 1,300km and it takes 17 hours by car and 2 hours by plane.

Another city of Georgia, Batumi is located near to Black Sea. Distance between Batumi and Tbilisi is 378 km. Travel to Batumi takes 6 hours by car and 11 hours by train. By plane trip takes 40 minutes.

Direct flights from / to Tbilisi

CityCountryAirline
MunchenGermanyLufthansa
ViennaAustriaGeorgian Airways
BrusselsBelgiumGeorgian Airways
MinskBelarusBelavia
DubiaUAEFly Dubai
Tel AvivIsraelGeorgian Airways, MyWay, Israir, Air Explore
DohaQatarQatar
NursultanKhazakhstanAir Astana
WarsawPolandLOT
IstanbulTurkeyAtlas Global, Pegasus, Turkish Airlines
KyivUkraineSkyup, Ukranian
AthensGreeceAegean
PragueCzech RepGeorgian Airways
ParisFranceGeorgian Airways

Other Travel Guides :

AthensIstanbulPraguePodgoricaSkopje –   Best Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights

Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Istanbul Travel & Photography Guide

Istanbul Travel Photography Guide

Istanbul Travel & Photography Guide

Istanbul Travel & Photography Guide

In my humble opinion, Istanbul could be argued as one of the best cities in the world for Street Photography. I don’t know of any city that has more to offer a photographer. Culture, history, religion, politics, people, diversity, conflict, architecture, water, sunlight, color, old world, new world, and the list goes on. All of this in a city that spans two continents. I’ve actually been living here, I decided to put even more time than usual into this Istanbul Travel & Photography Guide to make it the most expansive yet.


You Should Know Before Go

Welcome to Istanbul! on both sides of the Bosphorus. Istanbul was an important city in both the Byzantine and Ottoman eras. Today, the city is a bit chaotic but still very beautiful.

Language: Turkish
Population: 18,000,000
Currency Unit: Turkish Lira
Visa and Entry: No visa required for many country citizens

 • Constantine the Great made it the new eastern capital of the Roman Empire in 330 CE, the city became widely known as “Constantinopolis” (Constantinople), means the “City of Constantine”. Its name became Konstantiniye in Ottoman era and Istanbul in Turkish republic.
 • In Roman Empire times It was the largest city in the world.
 • Istanbul’s population was 300.000 in 7th century, 200.000 in 1500, 700.000 in year of 1700. In 1900 population of Istanbul became 1million.
 • Istanbul’s commercial and historical center lies on the European side and about a third of its population lives on the Anatolian side.
 • 7th largest city in the world.
 • The world’s fifth most popular tourist destination.

Things to Do in Istanbul, Turkey

1. Taksim Square – Taksim is the heart of Istanbul. The largest metro station is here, the largest pedestrian street starts here, the famous red trolley is here and the largest celebrations and protests are here too. So it’s a giant mix of people, from locals and students to expats and tourists.

2. Istiklal Street – The most famous street in Turkey. This 1,3 km long street starts from Taksim Square and ends in Tunel Square. France, Sweden, Russia, Greece and the Netherlands consulates located in here. And also you may find famous Flower Passage, Grand Pera Mall, Galatasaray High School, St. Antoine Church, Santa Maria Church and histoical metro station in Istiklal. Istiklal can get so packed with people moving everywhere that it’s not always easy to capture a good photograph.

3. Galata Bridge and Eminonu – So touristy but it’s also so full of everything that makes Istanbul famous. Eminonu is a major destination for catching the ferry, getting a fish sandwich or enjoying the view of the sea and city line. This is also one of the best spots for great light in the city. It’s wide open and that golden light Istanbul is famous for really shines beautifully here.

Galata is the most popular hood for tourists and photographers in Istanbul.
People are walking in Galata Neighborhood in winter time in Istanbul

Other Places for Best Photo Shooting

4.New Mosque & Bazaars – New Mosque is always full of life with great light. It’s also the most popular place to feed the pigeons so you can try to catch something there before you head into the bazaars.

5. Balat – Balat does attract some tourists because of its colorful, old Istanbul styled neighborhood, but most people just stay in the touristic pockets. Some areas can get pretty eye opening with crumbling buildings, but most have colorful old houses and apartment buildings. There’s a diverse mix of turkish, kurdish, gypsies and some syrian refugees living in the neighborhoods here.

6. North Part of Bosphorus – While Fatih gives you a more old world look at Istanbul, Northern part of Istanbul gives you a look at the trendy and chic Istanbul. Bebek is a beautiful area along the Bosphorus waterfront where you’ll walk by expensive boats and yachts, fancy cafes and restaurants, and a beautiful park. Arnavutkoy and its narrow streets and Rumeli Castle are other photo spots of the North.


Private Preofessional Photo Shooting For Honey Moon, Fashion, Portrait and Marriage Shootings in Istanbul, Turkey by Kivanc Turkalp
Private Photo Shooting in Istanbul, Turkey

Best Things to Photo Capture in Istanbul

The Sea, Color and Light, Cats,  Cultural mix, Politics and Religion, Turkish Tea, Ferry Life.

Istanbul is a city built on hills. It gives amazing city views, but when walking the streets, it also gives you a work out. So be ready for lots of stairs and steep climbs.

Istanbul Travel & Photography Guide. Istanbul Photography Workshops by Kivanc Turkalp
İstanbul Photo Workshop by Kıvanç TÜRKALP

Istanbul Weather for Travellers

Winter is colder in Istanbul than in most other cities around the Mediterranean Basin, with low temperatures averaging 1–4 °C (34–39 °F).  Spring and autumn are mild, but often wet and unpredictable. In summer high temperatures average around 29 °C (84 °F) and rainfall is uncommon.

Highest average in August is 27 °C (80 °F). Lowest average in February is is 3 °C (37 °F).


Accomodation Istanbul Travel & Photography Guide

Taksim Area

The Marmara Taksim – The Marmara Pera  :

Located in the Taksim Square, The Marmara epitomizes the essence of harmonious, yet sleek shapes and colors in an alluring and sophisticated place which makes it the first choice for the epicurean traveler.

www.themarmarahotels.com

Travel to Istanbul

From Athens, Greece to Istanbul is 1,090km and trip takes 12 hours by car and 1 hour 15 min by plane. Sofia, Bulgaria is 548km and 6 and half hours by car, 16 hours by train and 40 min by plane. Skopje, N.Macedonia is 900km and it takes 9 and half hours by car and 1 hour 10 min by plane. London, UK is 3 hours 50 min by plane. Paris is 3 hours and 40 min, Berlin is 2 hours 50 min, Moscow is 2 hours 50 min, Vienna is 2 hours, Skopje is 1 hour 10 min, Tbilisi is 2 hours 15 min, Budapest is 2 hours, New York is 11 hours, Tokyo is 12 hours, New Delhi is 6 hours by flight.


Other Travel Guides :

AthensPodgoricaPragueSkopjeTbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights


© Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2019

Nomads Dergisi Röportajı

“Nomads Dergisi” Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yayınlanan bir yaşam tarzı dergisi. Benimle gerçekleştirilen ve 2 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Nomads Dergisi Röportajı nın Türkçe versiyonunu aşağıda bulabilirsiniz.

nomadsTR1

nomadsTR2

nomadsTR3

nomadsTR4

nomadsTR5

Nomads Dergisi Röportajı’nın tamamını Türkçe, İngilizce veya Makedon Dilinde okumak için Buraya Tıklayabilirsiniz!

Nomads Dergisi dışındaki diğer Röportaj ve Medya Haberleri :

Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Podgorica Travel & Photography Guide

Podgorica Travel & Photography Guide

Podgorica Travel & Photography Guide

Given it’s undergone five name changes, passed through the hands of everyone from the Romans to the Turks to the Austro-Hungarians, and twice been wiped off the map entirely, Podgorica has a fairly dynamic history. This Podgorica Travel & Photography Guide will help you.

General Information – Podgorica Travel & Photography Guide

The Podgorica area has been continuously inhabited since the beginning of the Ottoman Empire rule. Podgorica was reincorporated in Montenegro in 1878, when the city started to take a more European shape. Nazi and Allied bombings during the World War II were destroyed much of the historical Ottoman and Montenegro-era Podgorica architecture.

The city is definitely worth visiting. Owing to its interesting mix of old and new, its café culture and nightlife, and its laid back Mediterranean atmosphere. Both Montenegrin coastal cities and its mountain resorts are within one hour’s drive from the city. So it is an excellent starting point for day trips to anywhere in Montenegro.

My first impressions of Podgorica : Quite Relaxed
Language: Montenegrin
Population: 150.000 people
Currency: Euro
Visa and Entry: Not a Schengen State

The Guide Podgorica

Top 6 Things to Do in Podgorica – Podgorica Travel & Photography Guide

1. Old Turkish Town – Known as “Stara Varoš” (“old town”), with its mosques and old clock tower. A typical old Turkish “kasaba” (town), with narrow and curvy streets. Frankly, there are only few sights in this old town, in comparison with other cities in Montenegro because of the bomb attacks in WWII.

2. Trg Republike – The central square of the city, next to Hercegovačka street, a lot of life at the end of the day, when people finish to work. Lot of cheap restaurants and friendly people, a pleasant place to spend the first part of the evening.

3.Cathedral of Christ’s Resurrection – The large dome, white stone towers and gold crosses of this immense new Serbian Orthodox cathedral are a striking addition to Podgorica’s skyline. When the building was consecrated in 2014, it attracted much controversy for its lavish frescoes, one of which depicts Tito, Karl Marx and Friedrich Engels burning in hell together.

4. Niagara Falls – The falls are at their dramatic best after the spring thaws, but you’ll find plenty of locals taking a dip in their somewhat depleted – but supremely swimmable – depths come Podgorica’s sizzling summer.

5. Šipčanik wine cellar – Ten minutes out of Podgorica and 30m underground, the enormous cellar – owned by Montenegro’s largest wine company, Plantaže – occupies what was once a secret underground aircraft hangar operated by the Yugoslav People’s Army.

6. Petrovic Palace – The Contemporary Art Centre operates two galleries in Podgorica. The bottom two floors of this 19th-century palace are given over to high-profile exhibitions, while the top floor has an oddball collection of traditional and modern art  from its days as Yugoslavia’s gallery devoted to art from countries belonging to the Non-Aligned Movement.

Accommodation

The Capital Plaza Complex

centreville hotel logo ile ilgili görsel sonucu

CentreVille Hotel  : Offering an entirely New approach to young interior design, energetic hospitality, and seductive customer-centered services, CentreVille Hotel is located within Capital Plaza and within walking distance from the city’s main attractions. Both leisure and business travelers will enjoy this enviable CentreVille hotel, right at the centre of Podgorica.

www.cv-hotel.com

Out of Center

Verde complex

Verde Complex : Hotel Verde is part of the recreation complex, located out of the city, along the river Sitnica, which determined the concept and content of the hotel, tailored to the customer needs. The hotel is open for the organization of various sports, business, cultural and other events, all upon client’s request; It is ideal for professional athletes’ trainings, conference tourism, for business people, but also for beginners who simply desire to enjoy the various facilities of the Complex

http://verdecomplex.com/

Other Travel Guides :

AthensIstanbulPragueSkopjeTbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019


Skopje Travel & Photography Guide

Skopje, Shkup, Üsküp

Skopje Travel & Photography Guide

My Interviews in Macedonia :

 • “Skopje Info” Magazine
 • “Nomads” Magazine (English / Turkish / Macedonian) :

General Information

Welcome to Skopje! on both sides of the Vardar River. Skopje is the capital of Macedonia. Skopje is an important city in both the Byzantine and Ottoman eras. Today, the city is undergoing a rapid transformation through a major reconstruction project. Skopje is a complete architectural chaos, with buildings of Slavic culture, terrible communist blocks from the former Yugoslavia and neoclassical buildings of the new construction.

First impression about Skopje: Turkish Impact.

Today, Skopje is not a very popular tourist destination but is often visited for its historical bazaar and culture.

Language: Macedonian, Albanian, Turkish
Population: 550,000
Currency Unit: Macedonian Denar
Visa and Entry: No visa required. Some questions may be asked in passport control.

 • The city’s foundation dates back thousands of years.
 • In the period of 1912-13, it came out of the Turkish government.
 • In 1963 Skopje was destroyed by an earthquake.
 • It has been the capital of the Republic of Macedonia since it declared its independence in 1991.
 • In 2010, Skopje 2014 has begun construction of large buildings and sculptures with the name of a city project. According to the writers, 200 to 500 million euros were spent, aiming to increase the effect of both the tourist attraction and the Macedonian culture.

Macedonian Culture and People of Skopje – Skopje Travel & Photography Guide

Because of 600 years of Turkish domination cultural ties with Turkey is strong. This connection has not tried to be destroyed after independence. For this reason, Skopje today, has not lost its multinational and diverse architectural features.


Top 6 Things to Do in Skopje – Skopje Travel & Photography Guide

1. Turkish Old Bazaar – The Old Bazaar is a destination that keeps its appeal despite the city’s rapidly changing image and perfect for slow shopping walks in the crowds. With its Ottoman inns, mosques and baths, kebab shops and small souvenir shops, Old Turkish bazaar is a must see place in Skopje.

2. Castle – A wonderful old castle; well preserved and super cool. The castle takes you back to old times to imagine what it would be like to be a warrior. Entrance is free.

Old Bazaar in Skopje, Macedonia

3. Millennium Cross – The second largest cross of the world built on the mountainous side of  Vodno. You can take the cable car there and watch Skopje from above by drinking hot wine or coffee in the cafeteria above.

4. Mustafa Pasha Mosque – The mosque built in 1492. Temple was damaged in the 1963 earthquake but restored. It is pleasant to watch the old bazaar and skopje view from the courtyard of the mosque, which is very close to Castle.

5. Mother Teresa’s House – It can be seen when you are in Skopje.

6. Matka Canyon – If you have an extra day in Skopje, the canyon is a must-see for nature.


Macedonian Foods – Skopje Travel & Photography Guide

Tavche gravche is the national dish of Macedonia. It is composed of beans and other vegetables and prepared in a skillet.

Ćevapi or ćevapčići is a grilled dish of minced meat, a type of skinless sausage, found traditionally in Macedonia.

The Destan in the old bazaar, a Turkish restaurant, is one of the best traditional restaurants in the city for Cevapcici and Tavche Gravche.

You also should try Turkish Coffee and traditional sweets in Old Bazaar.

 


Accommodation in Skopje – Skopje Travel & Photography Guide

Skopje Travel Photography Guide

City Park Area

Park Hotel & Spa  :

Located in the Skopje city park, Park hotel epitomizes the essence of harmonious, yet sleek shapes and colors in an alluring and sophisticated place which makes it the first choice for the epicurean traveler.

Skopje Travel Photography Guide

The unique atmosphere of Park Hotel & Spa, with an impeccable choice of art objects organically intertwined amidst the city park greenery, provides you with the best experience of being a guest at the crossroad of the Balkan region.

Four Restaurant, Skopje

City Center

Marriott Skopje  :

Whether you’re visiting Macedonia for business or on vacation, you’ll love the stylish accommodation, friendly service and convenient city center location of Hotel Marriott Skopje.

https://www.marriott.com/hotels/travel/skpmc-skopje-marriott-hotel/

This Skopje Travel & Photography Guide will help you but for more information, you may contact me by e-mail.


Other Travel Guides :

AthensIstanbulPraguePodgoricaTbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights


© Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2019

Athens Travel Photography Guide

Athens Travel & Photography Guide

Athens,  Αθήνα , Atina

Athens Travel & Photography Guide

A short and concise guide about Athens I have been many times. For more information, you can contact me by e-mail. I organized many PhotoWalks in Athens with the Greeks and foreigners. Now I will share my experiences and photos with you. I hope it goes well.

General Information – Athens Travel & Photography Guide

Athens … A 2,500-year-old Acropolis in one side, a strangely cluttered, strange-looking apartment buildings, and a mass of white concrete in other side…. That’s Athens.

Getting away from the Acropolis and more touristic areas provides a much more authentic Athens city experience. It might not be pretty, but it comes with character and a real picture of the city, past and present.

My first impressions of Athens : Quite Relaxed, Noisy and Fun
Language: Greek
Population: 4 million people
Currency: Euro
Visa and Entry: Schengen Visa is required for non-EU. Passport control is smooth.

 • Athens was founded in 1000 BC.
 • The city takes its name from Athena, the mystic goddess.
 • Architectural structure 6-7 story reinforced concrete apartments and tents in every balcony.
 • In 1458 it passed to the Turkish sovereignty, and in 1833 it became the capital of Greece.
 • It was occupied by Germany in 1940.
 • Between 1941 and 1943, 100 thousand people starved to death in Athens.
 • Athens hosted the Olympic Games of 1896 and 2004.

Best Places for Photography in Athens – Athens Travel & Photography Guide

1. Acropolis – Yes, so touristy…. But you shouldn’t care how crowded with tourists it is, it’s a must see for a reason. Entrance fee is 12 eur. Summer can cause annoyance in extreme temperatures. There are dressing booths on the exit that will change your clothes. Ideal for taking photos of both Acropolis and Athens at the same time.

2. Monastiraki – Monastiraki is one of the busier neighborhoods and it’s always full of life. It is famous with Flea Market, Historical Mosque and  view of Akrepolis Athens. A for Athens Bar next to the square offers a roof-bar and wonderful Acropolis and Square view. Can be evaluated for photography.

3. Calatrava and Olympic Architecture – Futuristic architecture. Athens Olympic Sports Complex is a collection of structures belonging to the Spanish architect Calatrava. It is a good opportunity to see impressive modern architecture of the city with its ancient masterpieces. Great place for architecture photography.

Monastiraki Square

4. Faros Psychio – The Faros Neo Psychico neighborhood, just outside the city. It is renowned for its small streets of cafes and bars known to the Athenians, unknown to tourists. Especially on weekends, the nights are very attractive.

5. Plaka – A great place to photography, the Plaka neighborhood just below Acropolis. If you are following a few greek instagramers, you will immediately recognize the photos. Plaka is a very charming neighborhood with old Athens narrow streets, small houses and small cafes.

6. Syntagma Square – Syntagma Square in which the Parliament of Greece is located takes its name from the Constitution. The classic location of the photographers is the soldiers waiting in front of the Parliament and its guardian changing ceremonies.

Athens Travel Photography Guide
Greek Evzones Soldier in front of Parliament of Greece, Syntagma Square

Accommodation in Athens – Athens Travel & Photography Guide

Hilton Athens  : Hilton Athens is more than a hotel. A favorite among locals and guests alike, our landmark hotel is a destination itself as the hub for Athens’ business, cultural and social life. Explore our unique architectural and artistic style and relax at the spa. View the Acropolis and city skyline from the private balcony of your guest room. Our prime location in the heart of Athens is the perfect home base for discovering the city’s world-famous attractions.

https://www3.hilton.com/en/hotels/greece/hilton-athens-ATHHITW/index.html

Syntagma & Plaka Area

New Hotel  : Offering an entirely New approach to young interior design, energetic hospitality, and seductive customer-centered services. New Hotel is the first ever hotel project of award winning designer duo, Fernando and Humberto Campana. New Hotel is located on 200 meters from Constitution Square and within walking distance from the city’s main attractions. Both leisure and business travelers will enjoy this enviable NEW hotel, right at the centre of Athens.

http://www.yeshotels.gr/hotel/new-hotel

Kolonaki Hood

Coco-Mat Hotel : Coco-Mat Hotel Athens is an understated luxury, design hotel that sits in the heart of Kolonaki, perhaps the city’s most exclusive district, and offers relaxing sleep, delicious breakfast and selected services for its esteemed guests.

Other Travel Guides :

IstanbulPodgoricaPragueSkopjeTbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights

Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Athens Photography, Greece Photography, Greek Photography, Greece, Atina Rehberi, Athens weather, athens magazine, athens voice, athens map, athens αξιοθεατα, athens απεργια, αεροδρομιο, athens αιολου 77, athens αεροπορικά εισιτήρια, athens αιολου, athens αιθουσα δεξιωσεων παρνηθα, φωτογραφία, φωτογραφία ειδήσεις,  φωτογραφία εξωφύλλου, φωτογραφία διαβατηρίου, φωτογραφία εξωφύλλου σύρετε για να αλλάξετε τη θέση της φωτογραφίας εξωφύλλου,  φωτογραφίας, φωτογραφία ταυτότητας, atina hava durumu, atina gezilecek yerler, athens travel guide, athens photography guide

Interview of “Skopje Info” Magazine

My interview about “Photography and Skopje” was published on Skopje Info Magazine  – skopjeinfo.mk on 26th of Jan, 2018.

You may find English translated version of interview . (Sorry for Google Translate mistakes)

skopjeinfo

 

skopjeinfo1

skopjeinfo2skopjeinfo3skopjeinfo4skopjeinfo5skopjeinfo6skopjeinfo7

 

For full Macedonian interview, Click Here!

http://skopjeinfo.mk/kivanc-turklap-fotograf-od-instanbul-skopje-e-samo-po-sebe-golema-inspiracija-na-za-fotografiranje

 

Other Travel Guides :

AthensIstanbulPraguePodgoricaTbilisiBest Cities for Street Photography  – How to always find cheep flights

© Copyright Kivanc Turkalp Photography, 2016-2019

Best Cities for Street Photography

Best Cities for Street Photography

New York

The city that never sleeps and the home base of Street Photographer’s headquarters is our top choice for a safe haven for street photography. Photographers are allowed to shoot whatever they want as long as they are in public. For a couple of years, photography in the subway was restricted but that has changed. They’ll only question you if you’re taking a lighting setup down there. In general though, a flash won’t be questioned.

Statue of Liberty - Kivanc Turkalp
Statue of Liberty – Kivanc Turkalp

When photographers talk about street photography, they’re usually referencing Manhattan. The outer boroughs, however,  (the Bronx, Queens, Brooklyn and Staten Island) are just as ripe for photographs. We encourage you to do some exploring.
In the US, there is also the concept of a public figure, typically celebrity or public official, who is always fair game to photograph for mostly any reason.


Stockholm

One of the Best Cities for Street Photography. Creativity runs deeps in this city amongst many of the citizens–and the laws for shooting photos are pretty relaxed. People in Stockholm tend to be very friendly to tourists and range amongst the most friendly of all Europeans.


LA/San Francisco

Los Angeles and San Francisco are two of the most bustling cities in the US and are also known to be great hotbeds of creativity for photographers. In fact, lots of photographers are relocating from NYC to LA for the more affordable living and creative freedom that it promises.

San Francisco Photography by Kivanc Turkalp
Bay Area, San Francisco

The streets of LA are totally free grounds for photographing folks in public. The rules for photography are very similar to NYC’s and you can pretty much take a photo of whatever you want. We recommend visiting Fisherman’s Wharf and anywhere South of Market in San Fran.


Vancouver

Vancouver Best Cities for Street Photography. It is up there with Toronto as an extremely photogenic and photography-friendly city in Canada. However, Vancouver is taking the spot because of the fact that basically all of Hollywood films up there and it generally seems to offer more street opportunities. It’s a beautiful city with very relaxed photography laws that allow the visiting tourist to essentially do as they please as long as they’re not blocking traffic.


Melbourne

Australia is known as a hot spot for many creatives, and photography is one of those creative outlets. In general, street photography is very common. According to the law, no one has a right to privacy in a public place.


Berlin

Despite the fact that Germany in general has been having heated debates over street photography, the country has long considered it an art form. In general as long as there are a bunch of people in your image, you don’t need to get permission to publish the images for commercial use. Photography of buildings is also allowed in public. People also generally seem to not be bothered very much if you take their image. Berlin is one of the Best Cities for Street Photography.


Rome

wp-image-1152124269jpg.jpg

Rome is a historic and very tourist-friendly city, so it’s only natural that it would be extremely friendly to shooting street photography. Under the Italian constitution, street photography is covered as an art form, business and self expression through freedom of speech. This makes it incredibly tough to kill it off. Basically, as long as the person being photographed isn’t in their home and is out in public, then you’ve got no problems. This just makes sense as absolutely no one has privacy in public areas.

Go right ahead and capture that beautiful couple sharing a tender kiss in this romantic city.


Istanbul

Istanbul Street Photography by Kıvanç Türkalp
İstanbul Photography – Kivanc Turkalp

Istanbul is the home of many great moments in history and the melding of many cultures. The ancient city once known as Constantinople is great for photographing people going about their everyday lives as well as the many news occurrences that go on there but aren’t usually reported on in the American press. Istanbul has been known for riots, protests and much more that make for great photos providing you’re brave enough.


London

Londra Gezi ve Fotoğraf Rehberi

Photographers in London are going through a bit of controversy when it comes to taking photos in public–at least in the news they are. We’ve talked to lots of our photographer friends in London though, and they tell us that the problems are nowhere as big and sensational as the news makes them out to be.


Mumbai

While many photographers tend to visit the more rural and colorful parts of India, Mumbai is also great for street photography. The city has lots of economic disparity that makes for interesting situations for photographers to shoot in. Mumbai’s streets are jam packed, tight, and have equally jam packed streets. With street vendors, big businesses and lots of interesting things happening as far as social reforms go, you’re bound to find something to photograph on the streets of Mumbai.


Paris

Arguably the most romantic city in the world, Paris is also great for taking photos. It has a huge amount of creatives residing here and given the fact that it’s so darn touristy, the government is also pretty relaxed about taking photos.

Paris Street Photography, Paris Photography, Kivanc Turkalp Paris.
Paris by Kivanc Turkalp


Barcelona

Spain tends to value free speech quite a bit, and so Barcelona is only an obvious choice here. Taking photos of police officers on the job is legal, but there is a bigger emphasis on the right to free speech. That means that you’ll have pretty much no issues taking photos in Barcelona, but individuals may surely vary on their personalities


Jerusalem

The birthplace of three of the world’s most popular religions is sure to have made this list. In general photography is allowed, though folks at the Western Wall may request that you don’t take their picture during Shabbos as it violates their religious beliefs. This makes sense. Since the city is such a big tourist hub, people simply expect others to take photos and as mobile phones have become more widespread, almost no one can be stopped from taking photos.


Hong Kong

Though most of China can be very tough to photograph in, Hong Kong is pretty simple. Just look at the folks at Digital Rev! Kai shoots often in the streets and searches on Instagram, EyeEm and 500px will turn up lots of great things to photograph in the city.


Kivanc Turkalp Photography © 2016-2019

Don`t copy text!
0